HTC TyTN: sahá až na Olymp (velký test)

HTC TyTN, původně označovaný jako Hermes, je komunikátor s podporou UMTS, HSDPA, Wi-Fi, 2Mpx fotoaparátem, dotykovým displejem, vysouvací klávesnicí, pohodlným ovládáním jednou rukou v prostředí Windows Mobile 5 a paměťovými kartami. Oslní i vás? Video!
HTC TyTN: sahá až na Olymp (velký test)

Kolik změn, tolik chyb

HTC TyTN je komunikátor s Windows Mobile 5 for Pocket PC Phone Edition. Prostředí se od dalších zařízení s tímto systémem příliš neliší. Pro nové uživatele může být orientace v mobilních Windows zprvu problémem, protože ani značná podobnost se stolními Windows není vždy k užitku.

 Informace o ROM

Reakce systému jsou rychlé, ale všechno závisí na množství instalovaných a aktuálně spuštěných programů, vykonaných úprav registru a celkové kondici systému. Při plné zátěži zařízení nejevilo žádné známky zpomalení, dlouhodobým používáním se to ale může změnit. Celkově je rychlost systému dostačující, ale předpokládám, že se bude ještě zvyšovat s verzí ROM. Ani po stránce stability jsem nezaznamenal žádné problémy, které by stály za zmínku. Jednoznačně se dá říct, že první ROM HTC TyTN je mnohem rychlejší a stabilnější než první ROM HTC Wizard.

Snad už i lokalizace…

Faktem je, že HTC TyTN tak, jak jsme jej dostali k testování, nejevil žádné náznaky pokusu o lokalizaci. Testované prostředí je kompletně v angličtině, nastavit lze jen region a časové pásmo. Lokalizace firmy Sunnysoft už je ale v současnosti kompletní a mělo by tedy být součástí všech distribuovaných zařízení.

 
Hlavní obrazovka • menu Start • Today v landscape režimu

Hlavní obrazovka, tzv. Today, je plně modifikovatelná, na pozadí si tedy můžete nechat zobrazit libovolné informace. Při výběru aplikace je třeba začít v nabídce Start, kde se soustředí nejdůležitější systémové odkazy. Nabídka Start je řešena formou seznamu a není ji možné přepnout do jiného, např. maticového, zobrazení. Nastavení a všechny instalované programy se nacházejí ve stejnojmenných záložkách.

S cihlou u ucha

HTC TyTN podporuje všechna GSM pásma (850/900/1 800/1 900 MHz), zavoláte si s ním i v sítích třetí generace. Protože nedisponuje TyTN klasickou klávesnicí, je uskutečnění hovoru o něco komplikovanější. V zásadě máte tři možnosti, jak vytočit číslo. Každému vyhovuje jiné řešení, vůbec nejlepší je ale naučit se je kombinovat.

První možnosti je stlačit zelené tlačítko, a aktivovat tak aplikací zvanou Smartdialer. Smartdialer je bohužel aplikací třetí strany. Nevztahuje se proto na ni česká lokalizace, a budete se tak muset obejít bez diakritických znamének při vyhledávání. Doufejme, že se co nejdříve objeví postup příp. aktualizace řešící tento problém.

Aktivace Smartdialeru zobrazí klasickou numerickou klávesnici na dotykové obrazovce telefonu. Jednotlivá tlačítka jsou dostatečně velká, není tedy třeba vytahovat stylus. Postupným tlačením číslic lze volané číslo přímo zadat nebo a následně vytočit nebo prohledávat telefonní seznam s použitím slovníku T9. Tento způsob je u smartphonů Windows Mobile známý a osobně si jej nemohu vynachválit. Ze Smartdialeru lze přejít přímo do registru hovorů a pomocí směrových kláves vybrat z posledních volaných čísel.

 
Další aplikace • landscape mód • Smartdialer

Druhou možností je vybrat telefonní číslo přímo mezi kontakty. Při adresářích i stovkách nebo tisících položkách to ale není nejpohodlnější. Bez použití dotykového displeje můžete prohledávat držením šipky nahoru nebo dolů. Na displeji se začnou střídat písmena a na vás je výběr prvního písmene kontaktu. Zde je třeba vědět, jak je kontakt v seznamu zařazený, protože se prohledává jen první položka. Máte-li obě ruce volné, je lepší použít stylus, vybrat začáteční písmeno kontaktu z alfanumerické nabídky ve vrchní části adresáře a následně hledat posouváním kolečka JogDial.

Posledním běžným způsobem je použití hlasového vytáčení. Osobně jsem jeho velkým fanouškem, i když se občas cítím trapně, když si na veřejnosti „povídám s telefonem“. Každou hlasovou značku pro kontakt je třeba zadat zvlášť. Zde se pánové od Microsoftu mají od konkurenčního Symbianu ještě mnoho co učit. Při synchronizaci jsou hlasové poznámky vynechány, k jejich zálohování tak třeba použít specializovaných nástrojů.


Kontakty, zvukové možnosti a práce se zprávami a e-maily vás čekají v následující kapitole

Témata článku: HTC, Recenze, HTC Tytn, Nokia E61, Nokia E61i, Sony Ericsson P990i, T-Mobile MDA Vario, Samostatná jednotka, Dětská hračka, První položka, Spodní tlačítko, Časové pásmo, Velký, Pevné tělo, Olymp, Velký test, Nový formát, Špatný zvuk, Vážný konkurent, Velký obrázek, Nejlepší využití, Test, Současné nabíjení, Viditelná část, Předvolený režim


Určitě si přečtěte