HTC U Ultra: ultra výbava za ultra cenu [recenze]

 • HTC U Ultra útočí na příčky nejvyšší ve všech oblastech
 • Dva displeje, stereozvuk, dva dobré fotoaparáty
 • Nic není dokonalé a i HTC U Ultra má svoje ale
HTC U Ultra: ultra výbava za ultra cenu [recenze]
Kapitoly článku

Design

Sklo vystřídalo kov. HTC vrcholné řady už neznamená celokovové tělo s tenkými plastovými předěly, kde při přejetí nehtem neucítíte žádný hrbolek. Kovový je u HTC U Ultra pouze obvodový rámeček a v něm usazených pět plastových předělů má k zarovnání daleko. Čelní i zadní strana jsou kryty sklem, kdy na čelní straně je to podle webu výrobce pátá generace skla Gorilla Glass a i když se to o zadní straně nepíše, lze se domnívat, že půjde o totožné tvrzené sklo. Mezi kovovým rámečkem a sklem kryjícím displej je ještě vložen plastový proužek, který nejspíše slouží jako ochrana při tlacích působících na displej. Škoda, že U Ultra nenabízí ještě voděodolnost.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rozměry HTC U Ultra jsou 162 × 80 × 8 mm a váha činí 170 gramů.

Podrobný popis začneme jako vždy u čelní strany. Největší plochu zabírá 5,7" displej a k němu přilepený sekundární displej s úhlopříčkou 2,05" (horizontálně). Pod displejem najdeme systémová tlačítka. Tlačítko home je senzor se zabudovanou čtečkou otisků prstů, šipka zpět a tlačítko multitaskingu po stranách jsou obyčejné podsvětlené senzory. Celá trojice je dle mého názoru posazena moc nízko a tlačítka po stranách jsou navíc posunuta blíže ke čtečce, na jejich umístění si budete zvykat. Nad displejem najdeme čelní kamerku, vícebarevnou notifikační diodu, jeden ze čtveřice mikrofonů, potřebné senzory a hovorový reproduktor, zároveň sloužící jako jeden ze stereoreproduktorů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Detail na čtečku otisků, která je spolu se senzorovými tlačítky posazena zbytečně nízko • V detailu je také vidět jinak barevný šuplíček na nanoSIM a microSD kartu.

Kovový obvodový rámeček je kromě pětice plastových předělů narušen ještě dalšími prvky. Na levém boku nenajdeme žádný, na tom pravém se nachází dvojkolébka hlasitosti (umístěná na hranici nutnosti přeručkovat) a tlačítko zámku displeje, které je vroubkované a i po hmatu tedy snadno odlišitelné. Spodní hrana ukrývá druhý mikrofon, USB-C konektor a perforaci hlasitého reproduktoru, druhého do stereo uspořádání. Na horní hraně se nachází třetí mikrofon a šuplíček na nanoSIM a microSD. Špendlíček pro otevření je součástí balení, ale proč má kovový šuplíček jinou barvu než rám telefonu, to opravdu nechápu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Jediným prvkem vystupujícím z jinak zarovnaného těla je modul fotoaparátu.

Zadní strana je rovněž kryta sklem a námi testovaná varianta byla bílá perleť. I když se to nezdá, i zadní strana je lapač otisků jako stvořeným a i na bílé barvě jsou otisky jasně viditelné (na rozdíl od loga HTC, které skoro vidět není). Napomoci může nacvakávací plastová vanička dodávaná v balení, která navíc zarovná hrb modulu fotoaparátu. Ten v horní části zadní strany vyčnívá nad rovinu zad více než milimetr, za což může optická stabilizace obrazu. Vedle modulu fotoaparátu najdeme dvojici jinak barevných diod sloužících jako LED blesk a zároveň laserové ostření. U spodní hrany je na zádech umístěn čtvrtý mikrofon. Pokud nacvaknete kryt z balení, ten má samozřejmě na mikrofon otvor a vedle něj ještě malý výstupek, aby se při položení na rovnou plochu tento mikrofon neucpal.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tlačítko zámku je vroubkované, takže jej spolehlivě poznáte i potmě • Námi testovaná bílá varianta se při nahnutí perleťově leskla.

Displej

Pastva pro oči. HTC osadilo u modelu U Ultra Super LCD zobrazovač s úhlopříčkou 5,7", který nabídne 2K rozlišení (1440 × 2560 obrazových bodů) a výslednou jemnost 515 PPI. To je více než dostatečná hodnota a ani po detailním zkoumání nikde neuvidíte žádné neostrosti, zubaté okraje nebo něco podobného. Příkladné je podání barev, práce automatické regulace jasu i jeho rozpětí. Čitelnost na slunci nedělá žádný problém a v noci je jas dostatečně nízký, aby nikoho neobtěžoval. Displej je, jak už bylo zmíněno, kryt odolným sklem Gorilla Glass páté generace.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Možnosti přizpůsobení displeje na HTC U Ultra

Ze speciálních funkcí a nastavení displeje jmenujme možnost ovládání v rukavicích či probuzení displeje displeje dvojitým poklepáním. Zároveň lze měnit teplotu barev a také zapnout tzv. noční režim, který zbarví obrazovku více do žluta, aby tak šetřil vaše oči. V nastavení dále najdeme položku gesta Motion Launch, kdy při vypnutém displeji, zvednutí telefonu ze stolu a následném gestu na vypnutém displeji provedete definovanou akci. Toto samozřejmě nefunguje, pokud máte nastaveno jakékoli zabezpečení odemknutí telefonu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení sekundárního displeje

Sekundární displej o úhlopříčce 2,05" a rozlišení 1040 × 160 obrazových bodů nabídne shodnou jemnost 515 PPI, tedy velikost a jemnost prvků je stejná, jako na displeji hlavním. Jedná se samozřejmě o barevný displej, který probudíte dvojitým poklepáním, nebo který se automaticky aktivuje při zvednutí telefonu, pokud je hlavní displej vypnutý. Zda sekundární displej aktivovat může napovědět notifikační dioda. Škoda jen, že při každé notifikaci bliká zeleně, při nabíjení svítí červeně a jiné barvy nemá (nebo jsem na ně nepřišel, nastavit se nedají). Mezi nabídkami sekundárního displeje listujete posouváním vlevo/vpravo, akci vyvoláte běžným stisknutím.

Funkce sekundárního displeje:

 • vlastní připomínka - napíšete text, který se má zobrazovat. Pokud je příliš dlouhý, roluje od začátku do konce.
 • nejbližší událost z kalendáře
 • šest oblíbených aplikací
 • šest oblíbených kontaktů
 • hudba - přehrávaná skladba a prvky ovládání přehrávače
 • počasí na aktuální den ve dvouhodinových intervalech
 • při vypnutém hlavním displeji šest přepínačů (Wi-Fi, BT, zvuk, svítilna atp.)
 • při vypnutém hlavním displeji stavové informace (čas, datum, počasí, baterie a ikonky aplikací, které aktuálně mají notifikaci)

Hardware

Bez 3,5 mm Jacku. HTC U Ultra není žádné ořezávátko. Ano, nenajdeme v něm poslední chipset od Qualcommu, ale použitý čtyřjádrový 64 bitový Snapdragon 821 s taktem 2,15 GHz na jádro, 4 GB operační paměti a 64 GB vnitřního úložiště (navíc se slotem na microSD), to je kombo, které u vlajkového modelu značky čekáte. O výkonu nemá cenu se bavit, vše je bleskové, prostředí odladěné, multitasking plynulý a jediné místo, kde se mi HTC U Ultra podařilo zadýchat, bylo instalování většího množství aplikací po delším záznamu 4K videa.

Výsledky benchmarku AnTuTu v6.2.6:

 • celkové skóre: 135 794
 • 3D: 47 923
 • UX: 45 592
 • CPU: 31 255
 • RAM: 11 024

Z kapacity vnitřního úložiště 64 GB je po prvním spuštění a instalaci všech aktualizací aplikací dostupných cca 53 GB, což je více než dost. Na problémy s kapacitou operační paměti RAM jsem nenarazil, trochu horší už to bylo s baterií. Ano, dodávaný adaptér s proudem 2,5 A a chipset s technologií Qualcomm QuickCharge 3.0 dokáže baterii přidat 80 % kapacity za necelou hodinu (plné nabití za necelou hodinu a půl), jenomže pouhých 3000 mAh bohužel poměrně rychle vybijete. U Ultra sice nabízí několik velmi efektivních spořících režimů, nemohu se ale ubránit dojmu, že při takto velkém těle měla být kapacita akumulátoru alespoň o 500 mAh větší. HTC U Ultra je tak na těsno jednodenním telefonem. Opravdu velmi natěsno.

AnTuTu Battery Tester:

 • celkové skóre: 5 962

Co se týče konektivity a senzorové výbavy, najdeme u HTC U Ultra vše potřebné. Přesto ale něco chybí. Ze senzorů je přítomen senzor přiblížení a osvětlení, akcelerometr a gyroskop, magnetický kompas, Hallův senzor pro spolupráci s příslušenstvím a samozřejmě 360° čtečka otisků prstů. Z konektivity jmenujme dvoupásmovou Wi-Fi standardů a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2, NFC, LTE Cat. 11 (600/50 MB/s), podporu VoLTE a Wi-Fi volání a GPS, GLONASS i Beidou pro geolokační služby. Chybí jenom infraport, sluchátkový konektor a bezdrátové dobíjení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Využití systémových prostředků u HTC U Ultra

Na chvíli se pozastavme i zvuku. Čtveřice mikrofonů na těle dokáže nahrávat výborný prostorový zvuk, který pak neudělá ostudu i na vícereproduktorové soustavě. Zároveň lze pořídit zvukovou nahrávku ve stereo formátu ve standardu Hi-Res audio, navíc také mikrofony dobře filtrují ruch a hovory jsou velmi čisté. Co se týče stereoreproduktorů, jeden je na spodní hraně a je zaměřen spíše na hloubky, zatímco druhým do páru je hovorový reproduktor, v hudebním přednesu zaměřen na výšky. Projev je celkově velmi dobrý, k dokonalosti mu snad chybí jen nerozdílná orientace reproduktorů a trochu vyšší hlasitost toho hovorového.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Skenování zvukovodu pro optimální přizpůsobení zvukového přednesu

Dodávaná sluchátka a technologie HTC U Sonic dokáží uživateli během přibližně třívteřinového šumění do uší „naskenovat“ zvukovod a podle toho přizpůsobit zvukový projev. Výsledkem je graf, změna přednesu a také můžete srovnat stav před a po. Musím uznat, že po provedeném měření byl zvuk subjektivně líbivější. Sluchátka mají samozřejmě výměnné náušníky a hrají výborně, avšak ocenil bych plochý kabel, který se tolik nezamotává. Zároveň je s podivem, proč sluchátka s univerzálním USB-C konektorem fungují pouze u HTC, nikoliv u jiných zařízení s USB-C konektorem. Jako minus lze také brát absenci redukce z USB-C na sluchátkový konektor, o které se při představení smartphonu tvrdilo, že bude součástí balení. V současnosti ji HTC ještě ani neprodává.

Software

Stálice Blink Feed. HTC U Ultra přichází na trh s Androidem 7.0 Nougat s nejnovější nadstavbou HTC Sense. V průběhu testování jsem zároveň obdržel softwarový update, je tedy vidět, že HTC se snaží a stará. HTC do systému nedělalo mnoho zásahů. Tu a tam se najde drobná vychytávka či zajímavá úprava, ale rozhodně to není nic rušivého a nic, co by uživatele obtěžovalo nebo ho uvádělo do rozpaků. HTC se v dnešní době stále drží konceptu ploch a klasického menu, avšak pokud budete nutně mít potřebu se odlišit, lze si v aplikaci Motivy stáhnout nepřeberné množství témat, ale i jednotlivých tapet nebo sad ikon.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka z prostředí HTC Sense na Androidu 7.0 Nougat.

Upravit si lze ale také třeba vzhled klávesnice a její barvu. Z předinstalovaných aplikací je tu Instagram a Facebook (lze je odinstalovat) a pár aplikací od HTC (slovy osm). Zároveň, jak už jsme delší dobu zvykem, když posunete na plochu úplně vlevo, najdete zde čtečku sociálních sítí a zpráv v jednom, tzv. Blink Feed. Škoda jen, že do výchozího feedu nazvaného zajímavosti nelze přidat vlastní zdroje, jen ty předpřipravené (sociální sítě a jako zdroj zpráv News Republic).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Možnosti přizpůsobení prostředí zahrnují schémata, ale také jednotlivé tapety, sady ikon, styly písem atd.

Také je potřeba zmínit aplikaci HTC Sense Companion. Nejedná se úplně o hlasového asistenta, jako spíše o chytrého pomocníka, který by měl umět ty klasické známé věci z tiskových konferencí. Tedy upozornit ráno na to, že večer bude pršet, doporučit restauraci, nebo připomenout nabíječku či powerbanku, protože baterie už je skoro vybitá a vy máte v kalendáři událost až do dvou do rána. Realita je jako vždy zcela jinde a nejspíše je to opět dáno tím, že žijeme v České republice. Jediné, co mi HTC Sense Companion sdělilovalo poté, co jsem jí dovolil prolustrovat moje soukromí a nepřetržitě mě sledovat, byla na Foursquare/Swarmu doporučovaná restaurace s dobrými poledními menu. 

Fotoaparát

Ultrapixely s OIS. Na produktovém webu věnuje HTC u top modelu U Ultra poměrně hodně prostoru jeho oběma fotoaparátům, je tedy vidět, že se chtějí zařadit mezi elitu. Povedlo se jim to? Hlavní snímač nabídne rozlišení 12 Mpx a technologii Ultrapixel2.0. Na snímači s velikostí 1/2,3" jsou pixely s velikostí 1,55 µm a samozřejmostí je BSI senzor, prediktivní autofocus, laserové ostření, optická stabilizace obrazu, potěší clonové číslo f/1,8, dvoutónový LED blesk, možnost ukládání do formátu RAW či HDR. Papírově velmi silné předpoklady. Čelní kamerka nabídne rozlišení 16 Mpx Ultrapixel snímač, BSI senzor, HDR a propracovaný software pro úpravu obličeje. Jaká je ale realita?

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prostředí fotoaparátu na HTC U Ultra

Snímky se s HTC U Ultra pořizovaly jedna radost. Prostředí je svižné, spuštění fotoaparátu bleskové, prediktivní autofocus i laserové ostření dobře odvádí svoji práci. Stejně tak optická stabilizace. I když jsem několik fotografií mazal jako do recenze nepoužitelné, nikdy to nebylo z důvodu neostrosti. Fotografie jsou velmi zdařilé, barevně věrné i ostré, HDR si poradí s přepaly nebo příliš tmavými scénami, problém nedělá ani přímé slunce. Jediné, co lze vytknout, je slévání detailů na stejně barevných plochách, nebo nedokonalá kresba vzdálenějších objektů - typicky listoví vzdálenějších stromů. HTC tedy udělalo zdařilý comeback mezi nejlépe fotografující smartphony, mezi absolutní elitu ale ještě krůček chybí.

Ukázkové fotografie v rozlišení 12 Mpx:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pro více snímků navštivte galerii v následující kapitole.

Video umí hlavní snímač v rozlišení 4K při 30 fps, dále nabídne také funkci časosběru a slow motion (HD, 120 fps). Čelní kamerka umí rozlišení FullHD při 30 fps. Pořízené video je díky optické stabilizaci netrhané a neroztřesení, barevně věrné i pěkně ostré. Přeostřování funguje na výbornou a velmi dobrý výsledný dojem mírně kazí pouze zvuk, který je sice velmi výborný, čistý a nezkreslený, ale zároveň díky čtveřici mikrofonů tak moc citlivý, že i obyčejný nádech a výdech je ve videu slyšet jako funění slona, který právě doběhl maraton.

Ukázkové video (4K, 30 fps):

Ukázkové video (HD, 120 fps):

Celkové hodnocení

HTC U Ultra je poměrně radikální změna od klasických HTC One M modelů. HTC ale radikální změnu potřebovalo a U Ultra je odpovědí minimálně dobrou. Dokonalý smartphone to není, ale to ani žádný z jeho konkurentů. Někdo ocení bezdrátové dobíjení nebo voděodolnost, někomu zase záleží na zvuku a sekundární displej je pro něj pohodlnost, kterou vyžaduje. HTC U Ultra nabídne to druhé, zároveň s tím ale přichází jako opravdu obrovský smartphone a jednoznačným zklamáním je výdrž baterie, kdy jednodenní výdrže budete dosahovat opravdu s odřenýma ušima. 3000 mAh je prostě pro 2K displej a výkonný chipset zatraceně málo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Za obsah balení zaslouží HTC pochvalu. Plastový kryt je příjemný bonus a kvalitní sluchátka mají také svoji hodnotu, i když fungují pouze s HTC smartphony.

Na to, v jaké je HTC na trhu se smartphony pozici, nasadilo za HTC U Ultra velmi sebevědomou cenovku. Počáteční cena 22 895 korun byla ponížena na 21 495 korun, což je sice pěkná sleva, ale stále si dovolím tvrdit, že HTC není výrobcem, který si toto může dovolit. Navíc je U Ultra modelem, který kvůli velikosti rozhodně nebude masovou záležitostí. Jeho koupí rozhodně nešlápnete vedle, ale důkladně se rozmyslete, jestli vás velikost a nízká výdrž nebudou omezovat.

Celková známka HTC U Ultra: 88 %

Verdikt: HTC U Ultra je velmi povedený smartphone s několika výtečnými bonusy, jako je druhý displej či kvalita zvuku při záznamu i přednesu. Samozřejmě nabídne top výkon, jemný displej a zabezpečení ve standardu pro vlajkové lodě. Chybičkami na kráse je příliš nízká kapacita baterie, ztráta kresby na fotografiích s rostoucí vzdáleností a v našich končinách ne moc přínosný pomocník HTC Sense Companion.

Plusy:

 • dva displeje
 • dva kvalitní fotoaparáty
 • stereoreproduktory a kvalitní zvukový záznam i přednes
 • notifikační dioda
 • čtečka otisků prstů
 • výkon a plynulost prostředí
 • kvalitní špuntová sluchátka
 • rychlé nabíjení
 • dostatek vnitřní paměti

Minusy:

 • výčnělek fotoaparátu
 • průměrná výdrž
 • pozice senzorových tlačítek
 • chybí redukce na 3,5 mm Jack, sluchátka pouze pro modely HTC
 • ztráta kresby na fotografiích s rostoucí vzdáleností
 • v našich končinách ne moc přínosný pomocník HTC Sense Companion

Témata článku: HTC, Android, Recenze, Smartphony, Slow Motion, Čtečka otisků prstů, OIS, Druhý displej, Nougat, HTC U Ultra, Bleskové prostředí, Oblíbený kontakt, Companion, Plastový kryt, Ultra, Instalování, Prostorový zvuk, Jemný displej, BeiDou, Vychytávka, Dostatečná hodnota, Zvukový záznam, Známka, Rozlišení fullhd, Pořízené video


Určitě si přečtěte

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 10

RECENZE: Samsung Galaxy A70 – Střední třída dospěla, do akce jde 25W nabíjení

RECENZE: Samsung Galaxy A70 – Střední třída dospěla, do akce jde 25W nabíjení

** Testujeme letošní druhý nejvybavenější model řady Galaxy A ** Super AMOLED displej narostl do větších rozměrů a trochu zasáhl i do poměrů stran displeje ** Vůbec poprvé jsme se u Samsungu dočkali 25W kabelového nabíjení

Martin Chroust | 18

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 73