Huawei 5G CPE Pro 2 je nový univerzální modem. Zvládá mnoho pásem a Wi-Fi 6

Huawei na nedávné tiskové konferenci v Barceloně uvedlo vedle ohebného smartphonu Huawei Mate Xs a nové generace notebooků také zařízení pro připojení k internetu. Špičkou portfolia síťových prvků se stal inteligentní router nové generace Huawei 5G CPE Pro 2. Podporuje mnoho frekvenčních pásem včetně sítí páté generace a také nejnovější standard Wi-Fi 6.

Výrobce se chlubí tím, že se mu krabičku modemu proti minulé generaci podařilo zmenšit o 30 %. Modem je postaven na 7nm čipové sadě Balong 5000, kterou najdeme i v 5G smartphonech Huawei. Čipset podporuje mimo jiné agregovaná pásma až do šířky 200 MHz, maximální stahovací rychlost až 3,6 Gbit/s a je stavěn na 5G sítě typu NSA (non-stand alone) i SA (stand alone).

Až 128 připojených zařízení

Kromě čtyř 5G TDD frekvenčních pásem (n41 / n77 / n78 / n79), která uměla už první generace modemu CPE Pro, přidává CPE Pro 2 podporu pro sedm dalších 5G FDD frekvenčních pásem (n1 / n3 / n5 / n7 / n28 / n38 / n40). Tím se zařízení stává univerzálně použitelné prakticky ve všech 5G sítích mobilních operátorů kdekoli na světě. Novinkou je také technologie 5G Super Uplink, která kombinuje výhody FDD a TDD pásem a navyšuje tak maximální rychlosti pro uplink, tedy přenosy směrem ze zařízení. Ty budou klíčové například v oblastech živého HD vysílání nebo telemedicíny.

Huawei 5G CPE Pro 2 je plně kompatibilní s nejnovějším standardem Wi-Fi 6 (802.11 ax), je schopen připojit až 128 zařízení najednou a podporuje technologii MU-MIMO. O chlazení zařízení se stará nový typ ventilátorů, které jsou schopny dynamicky upravovat svou provozní rychlost tak, aby odpovídala aktuální okolní teplotě. Jsou také o 10 dB tišší než běžná úroveň okolního hluku, nabízí o polovinu účinnější chlazení než v modemu první generace a dokážou snížit povrchovou teplotu routeru až o 5 °C.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou od základu vymyšlené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku bude opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Váš názor Další článek: Představujeme hry z Apple Arcade: Crossy Roads, beznaděj a i trocha oddechu

Témata článku: Huawei, 5G, Wi-Fi, Barcelona, Modem, Wi-Fi 6, Router, NSA, Mat Xs, Internet, Axa, Generace, Frekvenční pásmo, Pásmo, Zařízení


Určitě si přečtěte

RECENZE: TCL 10 Pro – opravdová radost pohledět

RECENZE: TCL 10 Pro – opravdová radost pohledět

** Prim zde hraje vzhled a displej, na obojí radost pohledět ** Dobrá je výdrž baterie, potěší reverzní dobíjení, infraport je bonus ** Zklamáním je fotoaparát, foto i video umí být skvělé i špatné

Jakub Vrbacký | 31

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 107