Huawei je jako těžce poškozené letadlo, přiznal jeho šéf a říká: „Americká opatření jsou extrémní, ale nás nezastaví“

Čínská technologická společnost Huawei je po omezeních, která vůči ní přijaly zejména americké firmy, jako „těžce poškozené letadlo“. Na konferenci v sídle firmy to podle agentury AP řekl zakladatel a šéf Žen Čeng-fej.

Agentura Bloomberg píše, že na stejné akci Žen Čeng-fej odhadl ušlé tržby v následujících dvou letech na 30 miliard dolarů. Mluvil také o nutném omezení výroby, propouštět však zatím nehodlá. „Nás ale nezastaví,“ dodal na adresu amerických politiků a dodal, že do roku 2021 bude firma jako znovuzrozená. Huawei původně v následujících dvou letech očekávala roční tržby nad 100 miliard dolarů. Loni to bylo 105 miliard dolarů, letos to mělo být až 125 miliard.

V květnu ovšem americká vláda umístila Huawei na černou listinu, což znamená, že americké firmy musí žádat o povolení, pokud chtějí s čínskou společností obchodovat. Trumpova administrativa svoje kroky vysvětlovala obavami z bezpečnostního ohrožení, které technologie Huawei představují. V současnosti už ovšem představitelé USA nijak nezastírají, že jde jen o nátlak v rámci projednávání obchodní dohody s Čínou.

Americké firmy, které jsou zákazem dodávek pro Huawei poškozené, lobují u Trumpovy administrativy za zrušení banu. Hodně se také očekává od setkání prezidentů USA a Číny na schůzce G20 koncem června v Japonsku.

Žen Čeng-fej zopakoval, že v technologiích Huawei nejsou žádná „zadní dvířka“, jichž by mohl někdo využít k získávání informací či kybernetickému útoku. Podle něj jsou Číňané rovněž připraveni uzavřít „bezpečnostní“ dohodu s kýmkoliv, kdo o to projeví zájem.

Rozsah amerických opatření nicméně šéfa firmy překvapil. Podle svých slov si neuměl představit, že by Spojené státy mohly zajít takto daleko. Žen Čeng-fej opatření označuje za „extrémní“. „Nicméně myslím, že budou trpět obě strany. Nikdo nevyhraje,“ upozornil.

Článek vyšel na Info.cz, byl redakčně upraven a doplněn.

Diskuze (26) Další článek: Huawei hledá cestu zpět. Zkouší ruský a vyvíjí vlastní mobilní operační systém

Témata článku: Kauza Huawei, Čína, USA, Donald Trump, Japonsko, Administrativa, Trumpová, Povolení, Extrém, Letadlo, Americká firma, Miliarda dolarů, Agentura Bloomberg, Opatření


Určitě si přečtěte

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7

RECENZE: Redmi 7 — když dáte Xiaomi vale, ale to dobré z něj si necháte

RECENZE: Redmi 7 — když dáte Xiaomi vale, ale to dobré z něj si necháte

** Oficiálně to sice není Xiaomi, ale poměr cena/výkon má skvělý ** Dobrá výdrž, pěkné fotky a spolehlivá čtečka jsou hlavní zbraně ** Zklame horší odladěnost prostředí a slabší výsledky videa

Jakub Vrbacký | 18