Huawei je jako těžce poškozené letadlo, přiznal jeho šéf a říká: „Americká opatření jsou extrémní, ale nás nezastaví“

Čínská technologická společnost Huawei je po omezeních, která vůči ní přijaly zejména americké firmy, jako „těžce poškozené letadlo“. Na konferenci v sídle firmy to podle agentury AP řekl zakladatel a šéf Žen Čeng-fej.

Agentura Bloomberg píše, že na stejné akci Žen Čeng-fej odhadl ušlé tržby v následujících dvou letech na 30 miliard dolarů. Mluvil také o nutném omezení výroby, propouštět však zatím nehodlá. „Nás ale nezastaví,“ dodal na adresu amerických politiků a dodal, že do roku 2021 bude firma jako znovuzrozená. Huawei původně v následujících dvou letech očekávala roční tržby nad 100 miliard dolarů. Loni to bylo 105 miliard dolarů, letos to mělo být až 125 miliard.

V květnu ovšem americká vláda umístila Huawei na černou listinu, což znamená, že americké firmy musí žádat o povolení, pokud chtějí s čínskou společností obchodovat. Trumpova administrativa svoje kroky vysvětlovala obavami z bezpečnostního ohrožení, které technologie Huawei představují. V současnosti už ovšem představitelé USA nijak nezastírají, že jde jen o nátlak v rámci projednávání obchodní dohody s Čínou.

Americké firmy, které jsou zákazem dodávek pro Huawei poškozené, lobují u Trumpovy administrativy za zrušení banu. Hodně se také očekává od setkání prezidentů USA a Číny na schůzce G20 koncem června v Japonsku.

Žen Čeng-fej zopakoval, že v technologiích Huawei nejsou žádná „zadní dvířka“, jichž by mohl někdo využít k získávání informací či kybernetickému útoku. Podle něj jsou Číňané rovněž připraveni uzavřít „bezpečnostní“ dohodu s kýmkoliv, kdo o to projeví zájem.

Rozsah amerických opatření nicméně šéfa firmy překvapil. Podle svých slov si neuměl představit, že by Spojené státy mohly zajít takto daleko. Žen Čeng-fej opatření označuje za „extrémní“. „Nicméně myslím, že budou trpět obě strany. Nikdo nevyhraje,“ upozornil.

Článek vyšel na Info.cz, byl redakčně upraven a doplněn.

Diskuze (26) Další článek: Huawei hledá cestu zpět. Zkouší ruský a vyvíjí vlastní mobilní operační systém

Témata článku: Kauza Huawei, Čína, USA, Americká firma, Letadlo, Japonsko, Omezení výroby, Povolení, Extrém, Opatření, Trumpová, Administrativa, Agentura Bloomberg, Miliarda dolarů, Jak, Donald Trump


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P40 Lite – tak trochu jiná střední třída

RECENZE: Huawei P40 Lite – tak trochu jiná střední třída

** Vyvážený mix nadprůměrných ingrediencí s přijatelnou cenovkou ** Vedle povedeného fotoaparátu možnosti videa zaostávají ** Chybějící služby Googlu jsou komplikací, nikoliv však neřešitelnou

Martin Herodek | 51

RECENZE: Apple iPhone SE (2020) – vstup do jablečného světa dlouho nebyl lákavější

RECENZE: Apple iPhone SE (2020) – vstup do jablečného světa dlouho nebyl lákavější

** Jedná se o nejdostupnější smartphone z nabídky Applu ** Starý design kompenzuje výkonným procesorem z iPhonu 11 ** Má sice jeden foťák, ale ostudu rozhodně neudělá

Martin Miksa | 178

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 36

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 107