Huawei Kirin 990 je první 5G čipset na světě. V telefonech ho uvidíme ještě v září

Huawe na IFA představil alespoň procesory Kirin 990 a Kirin 990 (5G), které uvidíme v jeho budoucích vlajkových lodích. Zajímavá je zejména druhá varianta procesoru, jde o vůbec první 5G modul integrovaný přímo do čipsetu, dosud se osazoval na základní desku samostatně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Srovnání procesorů Kirin 990 a 990 (5G). V reálném produktu se jich dočkáme již tento měsíc, jelikož bude pohánět vlajkový model řady Mate 30.

Oba procesory jsou postaveny na nejmodernější 7nm + EUV výrobním procesu, takže přinesou větší výkon při menší velikosti i spotřebě energie. Po stránce výpočetního výkonu počítejte s osmi jádry, (dvě velká, dvě ultravelká a čtyři malá) s frekvencí až 2,86 GHz. Doplněn je o novou systémovou a inteligentní vyrovnávací paměť pro úsporu energie. Pro hráče je zde připravena šestnáctijádrová grafika Mali-G76 s režimem Kirin Gaming+ 2.0, který softwaru přinese užší komunikaci přímo s hardwarem, což se projeví na lepším herním zážitku.

Klepněte pro větší obrázek
Kirin 990 (5G) Huawei prezentovalo i na výstavišti.

5G varianta v mnohém vychází z modemu Balong 5000 představeným na jaře, takže procesor nabídne špičkovou konektivitu s rychlostí stahování až 2,3 Gbit/s a uploadem 1,25 Gbit/s. Nechybí samozřejmě podpora TDD/FDD plnofrekvenčních pásem, takže bude přizpůsobitelný podle frekvencí používaných v daných zemích. Stejně jako v minulosti se myslelo i na využití pro umělou inteligenci. Proto Kirin 990 jako první čipset nabízí tříjádrový neurální procesor postavený na architektuře Da Vinci, kombinující výkonná a úsporná jádra, která jsou využívána podle náročnosti operací.

Součástí čipu je také fotografický procesor páté generace. Ten fotoaparátu umožní pořizovat jasnější a ostřejší snímky. Vylepšeno bylo blokování a 3D filtrování šumu (technika BM3D) a jako první čip umí nový Kirin také video redukci šumu se dvěma doménami. Při dodatečném zpracování a vykreslování navíc dokáže pomocí umělé inteligence upravovat barvu obrazu v reálném čase.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou od základu vymyšlené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku bude opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (14) Další článek: Huawei P30 Pro vylepší fotoaparát a přijde ve dvou nových barvách

Témata článku: Huawei, 5G, Mobilní procesory, IFA, AI, Kirin, 7nm, Umělá inteligence, EUV, Procesor, FDD, Čipset, Šum, Huawei Kirin, Match


Určitě si přečtěte