Huawei stahuje náskok Samsungu. V Česku i globálně. O pokračování souboje rozhodne politika

Společnost Huawei zvýšila v Česku v prvním čtvrtletí roku 2019 prodej chytrých telefonů o 40 % na 221 tisíc kusů. Snížila tak náskok vedoucího Samsungu, jehož prodeje se zvýšily o 2 % na 339 tisíc kusů. Informace zveřejnila analytická firma Gartner.

Budoucnost souboje těchto technologických titánů je však s otazníkem – jak na lokální, tak na globální úrovni. Firma Huawei je od loňského podzimu zbraní amerického prezidenta Trumpa v americko-čínské obchodní válce. Donedávna šlo „pouze“ o síťové technologie Huawei, které USA označily za bezpečnostní hrozbu. To očividně prodeje mobilů neovlivnilo, prodeje značek Huawei a Honor raketově rostly.

Před dvěma týdny však americké sankce dopadly také na smartphony Huawei. Budoucí prodeje (a tedy i souboj se Samsungem o post české i globální tržní jedničky) jsou s otazníkem. Proslýchá se, že firma už omezuje výrobu. Čína chystá odvetné kroky, a tak je zřejmé, že budoucnost smartphonů firmy Huawei leží v rukou politiků.

Třetí na českém trhu skončil Apple s pětinovým poklesem na 216 tisíc prodaných přístrojů. Xiaomi vykazuje meziroční skok na desetinásobek ze 17 tisíc na téměř 170 tisíc prodaných telefonů. Loňská čísla ale zřejmě nezahrnovala tzv. šedý dovoz.

Celý český trh meziročně vzrostl o téměř tři procenta, tedy 40 tisíc telefonů, na 1,17 milionu prodaných kusů. Rostl jak prodej základních chytrých telefonů (o 60 tisíc), tak prémiových (o 45 tisíc). Nejlevnější užitkový segment naopak meziročně klesl.

Zajímavé je, jak se čísla od Gartneru liší od Strategy Analytics, se kterými jsme pracovali v minulém Týdnu mobilně. Gartner spočítal globální pokles mobilního trhu na 2,7 %, Strategy Analytics uvádí 5 %.

Diskuze (3) Další článek: Obchod Play v novém. Google servíruje více bílé a méně hudby

Témata článku: Huawei, Samsung, Kauza Huawei, Hospodaření a finance, Čína, USA, Chytrý telefon, Gartner, Strategy Analytics, Donald Trump, Česká republika, Otazník, Prodej, Telefon, Kus, Huawei a Honor


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 107

RECENZE: Samsung Galaxy M21 má krásný AMOLED, obří baterii a slušnou cenovku

RECENZE: Samsung Galaxy M21 má krásný AMOLED, obří baterii a slušnou cenovku

** Samsung Galaxy M21 nabízí zajímavý poměr výkon/cena ** Telefon vsází zejména na AMOLED displej a obří akumulátor ** 6 000 mAh baterie je papírově obrovská, v praxi však výdrž nijak závratně neprodlouží

Martin Chroust | 39

RECENZE: TCL 10 Pro – opravdová radost pohledět

RECENZE: TCL 10 Pro – opravdová radost pohledět

** Prim zde hraje vzhled a displej, na obojí radost pohledět ** Dobrá je výdrž baterie, potěší reverzní dobíjení, infraport je bonus ** Zklamáním je fotoaparát, foto i video umí být skvělé i špatné

Jakub Vrbacký | 31