Huawei zůstává u Androidu. Vlastních systémů ale může mít nakonec i několik

Když Google v květnu oznámil, že budoucí telefony značky Huawei a Honor nebudou moci využívat Android se službami od Googlu, přispěchalo Huawei s tzv. plánem B. Tedy vlastním operačním systémem Ark OS (v Číně Hongmeng OS), který údajně vyvíjí už 7 let a podle serveru CNBC jej bude schopna do roku nasadit do smartphonů.

Poté ale Donald Trump slíbil Huawei možnou výjimku a situace se zřejmě změnila. Na páteční tiskové konferenci v Šen-čenu totiž výkonný šéf společnosti Huawei, Liang Hua, oznámil, že vyvíjený systém Ark OS je určen hlavně pro zařízení IoT a zatím se neví, zda se někdy podívá i do telefonů. Pro Huawei tak zůstává Android jako prioritní volba.

„Hongmeng OS je primárně vyvíjen pro IoT zařízení, kvůli snížení jejich latence. Pokud jde o smartphony, stále používáme operační systém Android, jeho ekosystém a bereme ho jako prioritní volbu. Zatím nebylo rozhodnuto, zda v budoucnu Hongmeng OS vyvineme i jako operační systém pro smartphony.”

Hongmeng, Ark OS nebo Harmony?

To ovšem neznamená, že by se brzy nemohly objevit i smartphony s nějakou vlastní verzí systému. Podle portálu LetsGoDigital si společnost podala žádost na registraci názvu „Harmony“ u Evropského úřadu pro duševní vlastnictví v souvislosti s počítačovým i mobilním softwarem. Některé odvážnější spekulace dokonce mluví o srpnové premiéře tohoto systému a jeho nasazení do nižších modelů Huawei a smartphonů značky Honor. Dokud ale Huawei samo nějaký z těchto kroků nepotvrdí, žádná změna ve strategii se nekoná.

Firma si jistě uvědomuje, že cesta vlastní platformy není snadná a v minulosti na ní pohořeli i jiní giganti (např. Samsung s platformami Bada a Tizen, nebo Microsoft s mobilními Windows). S novým systémem, ať už se bude jmenovat Hongmeng, Ark OS nebo Harmony, by Huawei musel přesvědčit zejména vývojáře, aby na něj portovali své aplikace. Zůstat u Androidu je pro Huawei stále nejpohodlnější a nejvýhodnější, ale vsadit na něj úplně všechno ve světle uplynulých problémů rozhodně není nejrozumnější.

Zdroje: Technode, via Forbes, LetsGoDigital

Diskuze (35) Další článek: Honor 20 v Česku nasadil agresivní cenovku. Ode dneška ho můžete předobjednat

Témata článku: Google, Huawei, Android, Smartphony, Kauza Huawei, Software pro mobily, Operační systémy, Google, IoT, Ark OS, Hongmeng OS, Systém, CNBC, Harmony, Huawei a Honor, Operační systém, Forbes, Hongmeng, Donald Trump


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy A70 – Střední třída dospěla, do akce jde 25W nabíjení

RECENZE: Samsung Galaxy A70 – Střední třída dospěla, do akce jde 25W nabíjení

** Testujeme letošní druhý nejvybavenější model řady Galaxy A ** Super AMOLED displej narostl do větších rozměrů a trochu zasáhl i do poměrů stran displeje ** Vůbec poprvé jsme se u Samsungu dočkali 25W kabelového nabíjení

Martin Chroust | 17

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7

Nový Honor 20 a Honor 20 Pro: skvělé telefony zraněné politikou

Nový Honor 20 a Honor 20 Pro: skvělé telefony zraněné politikou

** Honor 20 a 20 Pro míří na vyšší střední třídu telefonů ** Zaujmou hlavně dírkou v displeji a čtyřmi fotoaparáty na zadní straně ** Uvedení následuje těsně po agresivním kroku USA, ohrožujícím celou budoucnost Huawei a Honoru

Tomáš Holčík, Filip Kůžel | 85

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 10