Hudba v mobilu: používané formáty a programy

Ve zvukových formátech, které používají mobilní telefony, už začíná být zmatek. Je proto správná doba na souhrnný článek, který shrne vše důležité a přidá odkazy pro další studium. Doporučíme také vybrané programy, které pomohou převést zvuk do formátu vhodného pro mobil.
Hudba v mobilu: používané formáty a programy

Moderní člověk si nedokáže představit svůj život bez přehrávače a hudebních skladeb. Hudba se prolíná životem každého z nás. I proto práce s melodiemi a písněmi proniká do mnoha dalších oborů lidského působení. Výjimkou nejsou ani mobilní telefony a podobná zařízení. Současné formáty hudebních souborů umožňují díky svojí malé velikosti přenášet v mobilech desítky minut hudebních skladeb. Pokud je telefon navíc vybaven paměťovou kartou, tím lépe. Hudební mix může být o to pestřejší. Představíme si postupně nejpoužívanější hudební formáty v mobilních telefonech.

Formát MP3

MP3 je zkratka označení MPEG (Moving Picture Experts Group) 1 Layer III. Formát MP3 byl původně vytvořen pro přenos filmových snímků v kvalitní digitální podobě. Později ale začal být pro svoje vlastnosti využíván právě k přenosu hudby. Při grabování (převodu) hudebního CD na formát použitelný v osobním počítači zabere 1 minuta záznamu asi 10 MB na pevném disku. Standardní velikost jedné skladby hudebního CD by pak byla asi 40 MB, celého alba asi 500 MB na disku. Komprese do formátu MP3 (založená na MPEG 1 (2) Layer III standardu) zmenší velikost původního souboru asi 10–12 ×, ale jeho kvalita zůstane pro laické ucho totožná s originálem. Z originálního souboru jsou odstraněny jen zvuky, které lidské ucho není schopno vnímat a pokud ano, tak ve velmi omezené míře. Tím je původních 40 MB skladby zredukováno přibližně na 4 MB. 40 MB pak zabere celé album.

Více informací o formátu MP3 můžete najít na této stránce

Vytvoření MP3

Pokud chcete vytvářet MP3, měl bych se tu ještě zmínit o kvalitě záznamu. Téměř každý program po vás bude vyžadovat nastavení bitrate (datového toku) a režimu (příp. ještě vzorkovací frekvenci). Obecně platí pravidlo, že čím vyšší bitrate, tím je lepší kvalita záznamu. Optimální nastavení je 128–190 kbps. Tyto datové toky zajišťují nejlepší poměr velikost-kvalita. Bitrate nad 190 kbps už je velice kvalitní a nad 256 kbps už rozdíl nepozná ani ucho hudebního gurmána. Vždy pak nastavte režim záznamu na Stereo nebo Joint Stereo.

Vzorkovací frekvenci umožňují změnit jen některé nástroje. Ostatní si ji automaticky zvolí sami. U MPEG 1 Layer III se záznam kóduje při frekvenci 44 100 Hz, u MPEG 2 Layer III pak při 24 000 Hz a nižších. Ještě bych mohl upřesnit pojmy ABR (Average Bitrate), VBR (Variable Bitrate) a CBR (Constant Bitrate), s nimiž se můžete setkat. ABR a VBR je, jak již název napovídá, proměnná bitrate. Soubor tedy nemá v celé své délce stejný datový tok, ale kodekem upravený na optimální hodnotu. Rozdíl mezi ABR a VBR je v použitém algoritmu. Naproti tomu CBR má v celém souboru takovou hodnotu bitrate, jakou jste mu nastavili.

Proč jsem ale použil slovo „grabování“ místo klasického „nahrávání“ z CD na počítač? Při klasickém nahrávání CD je totiž digitální záznam z média analogizován a následně znovu digitalizován. To způsobuje znatelnou ztrátu kvality zvuku. Naproti tomu grabování převede digitální záznam přesně tak, jak je uložen na médiu – tedy z digitální podoby do digitální podoby. Kromě programu na grabování pak budete potřebovat ještě enkodér. Ten se postará právě o převod do formátu MP3.

Grabujeme

Grabberů lze na internetu najít desítky. Z kvalitnějších můžete vyzkoušet např. program EAC (Exact Audio Copy). Je k dispozici zdarma. 

Program není třeba instalovat na pevný disk počítače. Stačí otevřít stažený archiv a začít jej používat. EAC nabízí mnoho možností nastavení úpravy audiosouborů. Kromě grabování zvládá také úpravu ID3 tagů, zápis na disk CD, vytvoření image CD nebo také přímý převod audio CD na počítačový formát MP3. Použití je jednoduché. Stačí vložit audio CD, vybrat skladby, které budou grabovány, stisknout tlačítko s popiskem WAV (popř. klávesu F5) a vybrat umístění výsledných souborů WAV. O vše ostatní už se program postará sám. Nejdříve zkontroluje, zda nejsou soubory poškozeny (v případě, že ano, pokusí se je opravit) a následně je převede na pevný disk ve formátu WAV.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Základní obrazovka programu • extrakce hudebního souboru

K dalším vynikajícím programům patří taktéž freewarový Audiograbber, za který rovněž není nutné platit.

Program už nenabízí tolik možností nastavení, jako EAC. Díky své jednoduchosti ho však mohu směle doporučit ne příliš pokročilým uživatelům. Během několika chvilek v nastavení zvolíte cílovou složku popř. další možnosti, jako ID3 tagy (možnost aktualizace názvů automaticky pomocí databáze freedb), úprava hlasitosti stop apod. Pak už jen v hlavní obrazovce kliknete na ikonu Grabovat! a sledujete, jak se vaše CD postupně ukládá na pevný disk. Samozřejmě program obsahuje také možnost přímé konverze audio CD na MP3, takže pokud si nechcete s kvalitou MP3 nějak zvláště hrát, stačí všechno nechat na Audiograbberu – ten zařídí zbytek za vás.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní obrazovka • proces grabování

Kódujeme

Když už máte vytvořený soubor WAV a nevyužijete funkci přímého převodu do MP3, je třeba enkodér. Mezi nejkvalitnější patří LAME Encoder. Adresa pro přímé stažení je tady. Program je taktéž zdarma, jeho používání ale není zrovna nejpohodlnější (přes příkazový řádek). Na oplátku je ale LAME zárukou kvality. Je to jeden z nejpoužívanějších enkodérů vůbec.

Návod: V archivu najdete všechny potřebné instrukce pro používání LAME kodeku. Stačí otevřít soubor index.html. Chcete-li např. převést WAV na MP3 v režimu Joint Stereo při bitrate 128 kbps, přesuňte zdrojový soubor do stejné složky, jako program lame.exe. V této složce potom spusťte příkazový řádek a zadejte lame -h vychozi.wav vysledny.mp3. Výsledný soubor MP3 bude umístěn ve stejné složce, jako výchozí.

Klepněte pro větší obrázek
Průběh a výsledek konverze

Příklad: Náš testovaný soubor o velikosti 1,01 MB LAME zkomprimoval při bitrate 128 kbps na 95,1 kB.

Tip: Podívejte se na tuto stránku, kde najdete test kodeků pro převod do MP3.


Další kapitolu článku zahájí programy, které převedou CD do MP3 rychle a jednoduše, bez žádných mezistupňů. Zmíníme jmenovky a zaměříme se na formát AAC

Témata článku: Ostatní, Formát, Specializovaný program, Mobil, Stažený archiv, Hudba, Program


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

** Do telefonu si instaluji vždy zhruba padesátku aplikací ** Nejčastěji jsou zastoupeny aplikace pro sport a zpravodajství ** Najdou se však i některé nešvary (hry), kterými si občas krátím čas

Milan Měchura | 14

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už nedodává pouze data, má dvě aplikace pro Android Těšit se můžete na jednoduché uživatelské rozhraní a dostatek informací Chybí naopak jakékoliv možnosti nastavení a postrádáme také widgety

Filip Kůžel, Jozef Cmar | 9

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 29