Hudba v mobilu: velký přehled telefonů s MP3 přehrávačem

Chcete také poslouchat MP3 ze svého mobilu? Stačí si vybrat z velmi pestré nabídky telefonů, které to umožňují. Anebo se vyplatí koupit samostatný MP3 přehrávač? Náš přehled hudebních telefonů vám udělá jasno.
Hudba v mobilu: velký přehled telefonů s MP3 přehrávačem | wikipedia

Mobilní telefony již zdaleka neslouží pouze k telefonování a také se už dávno neberou jen jako pracovní nástroj. Kromě užitečných funkcí by měl každý moderní mobil poskytnout svému majiteli i trochu multimediální zábavy. A tak se v mobilech rychle zabydlely integrované fotoaparáty a stále častěji vídáme mobilní telefony s vestavěným přehrávačem hudby nebo s rádiem.

Přehrávače hudebních souborů MP3 jsou dnes velmi oblíbené. Na rozdíl od fotoaparátů, kde mobily stále sráží k zemi kvalita optiky, MP3 přehrávače se snadno mohou vyrovnat jednoúčelovým zařízením. Pokud uvažujete o nákupu MP3 přehrávače, možná už proto stojí za zvážení, zda si nepořídit raději mobilní telefon, který poskytne stejnou službu. Přehrávač tak budete mít stále při sobě a starat se budete pouze o jeden přístroj, zároveň nepřeslechnete žádný příchozí hovor. Vzhledem k tomu, že MP3 přehrávače jsou součástí výbavy zatím pouze vyšších modelů, získáte zároveň poměrně kvalitní pohotovostní fotoaparát a mnoho dalších užitečných funkcí. Poslední otázkou tak zůstává, zda se vám vyplatí koupit jeden dražší přístroj nebo více levnějších.

Král hudebních mobilů

Přehrávače hudby jsou mnohdy brány jen jako doplňková funkce a mají mnoho nedostatků. Mezi ty základní patří malá či omezená paměť, nepřehledné uživatelské prostředí, horší kvalita zvukového výstupu a nemožnost připojení vlastních sluchátek. Vzhledem k tomu, že jsou nároky uživatelů vyšší, přizpůsobili se i někteří výrobci a nabízí tzv. hudební mobily. Jinými slovy to jsou mobilní telefony s kvalitním přehrávačem hudby.

Prvním z nich je Sony Ericsson W800i, který je bezesporu nejlepším hudebním mobilem současnosti. Telefon je dodáván s kvalitními sluchátky a můžete si k němu připojit i jiná běžná sluchátka s konektorem jack 3,5 mm. Aplikace přehrávače je velmi přehledná, umožňuje výběr interpreta nebo alba, samozřejmostí je vytváření playlistů a běh na pozadí. Program je dokonce možné spustit i bez aktivace telefonních funkcí a základní funkce lze ovládat bočními tlačítky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Sony Ericsson W800i

Zvuk lze upravovat pomocí ekvalizéru a je mimořádně kvalitní i s dodávanými sluchátky. Soubory lze ukládat na karty Memory Stick Pro Duo, v balení dostanete rovnou kousek s kapacitou 512 MB. Pokud je vám to pořád málo, možná vás přesvědčí rádio s příjmem RDS informací. Za kvalitu se ovšem musí zaplatit, v tomto případě necelých třináct tisíc korun. V ceně však máte i kvalitní dvoumegapixelový fotoaparát s automatickým zaostřováním a především velmi atraktivní, moderní a špičkově vybavený telefon kompaktních rozměrů.

A přijdou další

Na poptávku po kvalitních přehrávačích hudby v mobilech zareagovala i Motorola a představila svůj dlouho ohlašovaný hudební mobil Motorola Rokr E1. Spolupráce s výrobcem nejoblíbenějšího MP3 přehrávače na světě (iPod od firmy Apple) přinesla své ovoce v podobě intuitivního a velmi pohodlného uživatelského prostředí aplikace přehrávače.

Hlavní nevýhodou je nutnost využívat v počítači aplikaci iTunes pro nahrávání hudby do telefonu a u všech MP3 souborů musíte mít pečlivě vyplněné hlavičky, neboli ID3 tagy. Program iTunes je však ve světě velmi oblíbený především pro svoji přímou vazbu na největší internetový obchod s hudbou iTunes Music Store. Dalším omezením je maximální počet skladeb, které lze do telefonu přenést. Více než sto jich nenahrajete. Náročnější uživatelé si proto musí koupit samostatný přehrávač iPod, což je účel tohoto řešení a záměr firmy Apple.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Motorola Rokr E1

Motorola je vybavena kvalitními sluchátky, které se však připojují do méně obvyklého konektoru jack 2,5 mm. K připojení jiných běžných sluchátek si budete muset dokoupit redukci. K poslechu můžete využít i dvojici vestavěných stereofonních reproduktorů. O dostatečnou paměť se stará karta typu TransFlash o velikosti 512 MB. Vestavěné rádio bohužel chybí. Cena nové Motoroly zatím nebyla stanovena, ale telefon přímo vychází ze staršího modelu E398, takže můžeme očekávat přibližně sedm tisíc korun.

Se svým hudebním mobilem přišla i Nokia. Podobně jako Motorola vyšla ze stávajícího modelu, který patřičně upravila. K tomuto účelu byl vybrán už dosluhující smartphone 6630 se Symbianem Series 60 a s podporou 3G sítí. K telefonu označenému 6630 Music Edition je dodáván adaptér pro připojení sluchátek s klasickým konektorem jack 3,5 mm, dále paměťová karta s kapacitou 256 MB a hlavně vylepšená aplikace pro přehrávání hudby v telefonu. Milým zpestřením je malá USB čtečka paměťových karet pro rychlejší nahrávání hudby a kabel pro připojení telefonu k HiFi systému.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia 6630 Music Edition

Vylepšení pro stávající smarphony se Symbianem si budete moci brzy dopřát i bez nutnosti pořízení celého nového telefonu. Řešení nabízí balíček Nokia Music Pack, více se můžete dočíst zde.

Zmíněné telefony budou uvedeny na trh co nevidět, ještě si však musíte chvíli počkat. Pokud budete dostatečně trpěliví a máte ušetřeno alespoň dvacet tisíc korun, můžete počkat na Nokii N91 – hudební mobilní telefon se speciálním ovládáním na odsuvném krytu běžné klávesnice a především s integrovaným harddiskem s kapacitou 4 GB. To vše za přítomnosti operačního systému Symbian Series 60 a dvoumegapixelového fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia N91

Původně měl být telefon na trhu do konce roku, zdá se však, že to Nokia nestihne. Více zde...

Sony Ericssonu je hudební model W800i málo a brzy nabídne levnější variantu hudebního mobilu W550i, který nebude vybaven slotem pro paměťové karty, ale chlubí se 256 MB vnitřní paměti. Aplikace bude stejná jako u modelu W800i, k dispozici bude i rádio s RDS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson W550i


V další kapitole si prohlédneme telefony s MP3 přehrávačem v současné nabídce, a to značek Motorola, Nokia a Sagem

Témata článku: Motorola, Nokia, Samsung, Smartphony, Eurotel Dataphone III, Eurotel Smartphone, Eurotel Smartphone II, Motorola E398, Motorola MPx200, Motorola MPx220, Motorola Rokr E1, Motorola V635, Nokia 3230, Nokia 6230, Nokia 6230i, Nokia 6260, Nokia 6260 slide, Nokia 6630, Nokia 6681, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Nokia 9300, Nokia N90, Nokia N91, Nokia N91 8GB


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11