Husák varuje: lobbisté operátorů chtějí veto prezidenta

Bič na operátory bude platit, pokud ho podepíše prezidet. Jinak spadne pod stůl. Husák proto žádá o podpis a varuje Zemana: očerňují zákon a překrucují fakta.
Husák varuje: lobbisté operátorů chtějí veto prezidenta

Zákazník nesmí být smluvním otrokem mobilního operátora, říká Jan Husák, předkladatel novely Zákona o elektronických komunikacích (ZoEK) a apeluje na prezidenta republiky, aby nevetoval novou legislativu, která má výrazně posílit postavení spotřebitele. Cestu novely legislativním procesem sledujeme na MobilManii už od jejího předložení do poslanecké sněmovny v říjnu loňského roku. Poslanci novelu schválili letos 15. května, Senátem pak prošel sněmovní tisk 836 hladce, schválen byl 20. června. Včera byl zákon doručen k podpisu na stůl hlavy státu.

Zákon nehraje do karet některým zájmovým skupinám mobilních operátorů, tak se ho snaží před prezidentem očernit,“ říká Husák. Odpůrci zákona prý argumentují tím, že je v rozporu s evropským i českým právem, narušuje konkurenční prostředí, ohrožuje investice, diskriminuje odvětví i samotného spotřebitele, značně zvyšuje administrativu či omezuje smluvní volnost, což je dle Husáka nesmysl. Naopak nikoho nediskriminuje a jediné, co omezuje, jsou nekalé praktiky mobilních operátorů.

Klepněte pro větší obrázek
Přijetí novely ZoEK má nyní v rukou prezident Zeman (obr.: zemannahrad.cz)

Zhatit přijetí novely se přitom dle Husáka pokoušeli lobbisté už v minulosti. Předkladatel zákona po jeho předložení ve sněmovně poukazoval na skutečnost, že lidé od operátorů obcházejí poslance a přesvědčují je, aby hlasovali proti...

Jelikož jde o opravdu přelomový zákon, jaký spotřebitel v ČR nepamatuje, zopakujeme, jaké prohřešky operátorů řeší:

  • automatické prodlužování smluv bez vědomí zákazníka
  • neúplné informace o službách sjednaných například po telefonu
  • smluvní pokuty vůči zákazníkům, kteří termínovanou smlouvu chtějí ukončit předčasně

Očerňování a překrucování faktů

Tak Jan Husák ve zkratce popisuje zákulisní kampaň operátorské lobby. Prezidentovi Zemanovi proto včera zaslal tento dopis (ke stažení v PDF):

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dopis, ve kterém Husák vysvětluje hlavě státu, proč je novela přínosem

Husák v něm v celkem osmi bodech argumentuje výhody, které by zákon přinesl spotřebiteli i celému trhu. Přidává například i postřeh z Belgie, kde si po zavedení podobných pravidel jeden z operátorů otevřeně stěžoval, že nyní musí o zákazníky více bojovat.

Myslíte, že prezident Zeman zákon podepíše?

Diskuze (63) Další článek: Jelly Bean už je nejpoužívanějím Androidem, překonal Gingerbread

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Hospodaření a finance, Kauzy, Prodlužování smluv, Hus, Sněmovní tisk, Operátor

Určitě si přečtěte