Hýčkání T-Mobilu: hodina volání za desetikorunu

T-Mobile přišel s nabídkou dlouhých hovorů zpoplatněných speciální sazbou. Jak výhodná je tato akční nabídka a jak dlouhé hovory se s ní vyplatí? Pokusíme se také přijít na to, proč operátor tuto nabídku nezařadil už mezi vánoční akce.
Hýčkání T-Mobilu: hodina volání za desetikorunu

Hodina sem, hodina tam

Včera potěšil T-Mobile své zákazníky tiskovou zprávou, ve které oznámil brzké spuštění služby, jenž nabízí hodinové hovory do vlastní sítě za poplatek 11,78 Kč. Akce má svá pravidla a je časově omezená, ale zákazníkům nabízí skutečnou „slevu zadarmo“, aniž by se museli bát, že si operátor uspořené peníze vezme jinou cestou zpět.

Než se pustíme do pátrání, co za tím vězí, představme si akci samotnou. Začne platit od 5. ledna a poběží až do konce února, tedy necelé dva měsíce. V tomto období si může každý zákazník T-Mobilu rozhodnout, zda chce hovor zpoplatnit podle běžné sazby nebo zda chce využít akce a za cenu 11,78 Kč volat třeba celou hodinu (maximální délka hovoru je omezena na 65 minut). Rozhodovat se může u každého hovoru zvlášť a službu není nutné předem nijak aktivovat. Pokud budete očekávat dlouhý hovor, stačí před vytáčené číslo vložit kód *7330 (při volání na číslo 604 123 456 je tedy nutné zadat *7330 604 123 456).

Zadávání předvolby je trochu nepohodlné a znesnadňuje především rychlou volbu čísla z telefonního seznamu. Operátor také možná trochu počítá s tím, že někteří zákazníci kód nebudou používat, protože jej buď zapomenou zadat nebo na něj zapomenou úplně.

Dále je trochu nepříjemné, že každý hovor vytočený s předvolbou bude stát oněch 11,78 Kč, tedy i několik vteřin dlouhý, který by za normálních podmínek vyšel levněji. Maximální délka jednoho hovoru je jedna hodina. Není ovšem nijak omezen počet výhodných hovorů, které během dne uskutečníte a na denní dobu rovněž není brán ohled.

Paušální zákazníci mohou být klidní – dlouhé hovory vytáčené se speciálním kódem nebudou započítávané do volných minut. Nabídka jinak samozřejmě platí i pro zákazníky s předplacenou kartou Twist, využít ji mohou i firmy s privátními sítěmi. Zvýhodněná volání lze uplatnit pouze pro volání do sítě T-Mobile.

Dvacetník za minutu

Výhodnost akce je docela zřejmá na první pohled. Jednoduchým výpočtem lze zjistit, že hodinový hovor bude zpoplatněn sazbou pouhých 0,20 Kč, což samozřejmě nenabízí ani ten nejdražší paušál. Předvolbu se vyplatí zadat i při hovoru, o kterém si myslíte, že by mohl trvat přibližně deset minut. V takovém případě vás minuta vyjde na 1,18 Kč.

Od kdy se vyplatí zvýhodnění používat? Vezmeme-li v úvahu nejdražší paušální tarif T600 se zvýhodněním HIT, bude to až po více než čtyřech minutách hovoru, ale i to je velice dobrá nabídka. U nižších tarifů se vyplatí vytáčet číslo s kódem už mnohem dříve a s běžným tarifem T30 voláte tímto způsobem výhodněji už po dvou a půl minutě hovoru. Hodinový hovor by vás přitom bez zvýhodnění a čerpání z volných minut přišel na 286 Kč.

Tarif měsíční paušál volné minuty volání do
vlastní sítě
(za min.)
odkdy se vyplatí
akce*
(min:s)
T30

226 Kč

30       4,76 Kč

2:28

T30 HIT 3,81 Kč

3:06

T80

536 Kč

80 4,17 Kč

2:49

T80 HIT 3,33 Kč

3:32

T250

1 175 Kč

250 4,17 Kč

2:49

T250 HIT 3,33 Kč

3:32

T600

2 130 Kč

600 3,57 Kč

3:18

T600 HIT 2,86 Kč

4:07

Twist standard -
špička

-

-

5,70 Kč

2:04

Twist standard -
mimo špičku

-

-

3,40 Kč

3:28

* minimální délka hovoru, aby se akce pro zvýhodněné dlouhé hovory vyplatila

Přímo se nabízí srovnání s podobnou akcí, kterou už před Vánocemi zavedl Eurotel a prodloužil ji až do konce března. Dlouhé hovory nejsou zpoplatněny speciální sazbou, ale účtují se z nich pouze první tři minuty. Akce je jednoznačně výhodnější v tom, že platí automaticky u každého hovoru bez nutnosti zadávat speciální kód před volané číslo. Z hlediska finančního však leckdy vychází lépe T-Mobile.

Mějte nás rádi a budeme věrní

Co si budeme povídat, dnes vám zadarmo nikdo nic nedá a když, tak je to přinejmenším velmi podezřelé. Počínání T-Mobilu je jednoznačně promyšlený marketingový tah. Své opodstatnění má i nástup až po vánočních svátcích, přestože je hlavní „lovecká sezóna“ na zákazníky před Vánoci. V té době je vhodné připravit akční nabídky pro lákání nových zákazníků, novinka je ovšem akcí „udržovací“, která má všem stávajícím zákazníkům navodit pocit spokojenosti se službami operátora. A u T-Mobilu jistě moc dobře ví, proč s touto nabídkou přišli zrovna v tuto dobu – přenositelnost čísel začne fungovat za 10 dní poté.

Také Eurotelu příliš nevěříme, že by svoji akci na volání po třetí minutě zdarma prodlužoval pouze na základě „velkého ohlasu zákazníků“, jak se uvádí v tiskové zprávě. Eurotel ji ale použil zároveň i jako lákadlo pro nové zákazníky před Vánoci. A také to byl určitě jeden z impulzů, proč T-Mobile přišel právě s takovou podobnou nabídkou.

Oskar Vodafone zatím s žádnou podobnou akcí nepřišel. Zde však můžeme očekávat více změn a novinek v souvislosti s poslední fází převtělení Oskara na Vodafone.

Nová akce T-Mobilu není žádným novým nápadem. Speciální sazby za hodinové volání nabízel třeba i Oskar u speciální edice Oskaret. A také sám T-Mobile nabízel podobnou akci před dvěma lety, kdy bylo možné volat po třetí minutě zdarma, stejně jako dnes u Eurotelu. Před volané číslo se tenkrát musel vkládat kód 7330 a T-Mobile si tím vysloužil pokutu od Českého telekomunikačního úřadu za porušení číslovacího plánu. Pro dobrotu, na žebrotu... Letos proto na začátek přibyla hvězdička.

Diskuze (39) Další článek: Eurotel Mobil+ je méně výhodný než dřív

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Mobil, Dobrá nabídka, Volání, Nová akce, Hodina, Nový nápad


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10