Hýčkání T-Mobilu: hodina volání za desetikorunu

T-Mobile přišel s nabídkou dlouhých hovorů zpoplatněných speciální sazbou. Jak výhodná je tato akční nabídka a jak dlouhé hovory se s ní vyplatí? Pokusíme se také přijít na to, proč operátor tuto nabídku nezařadil už mezi vánoční akce.
Hýčkání T-Mobilu: hodina volání za desetikorunu

Hodina sem, hodina tam

Včera potěšil T-Mobile své zákazníky tiskovou zprávou, ve které oznámil brzké spuštění služby, jenž nabízí hodinové hovory do vlastní sítě za poplatek 11,78 Kč. Akce má svá pravidla a je časově omezená, ale zákazníkům nabízí skutečnou „slevu zadarmo“, aniž by se museli bát, že si operátor uspořené peníze vezme jinou cestou zpět.

Než se pustíme do pátrání, co za tím vězí, představme si akci samotnou. Začne platit od 5. ledna a poběží až do konce února, tedy necelé dva měsíce. V tomto období si může každý zákazník T-Mobilu rozhodnout, zda chce hovor zpoplatnit podle běžné sazby nebo zda chce využít akce a za cenu 11,78 Kč volat třeba celou hodinu (maximální délka hovoru je omezena na 65 minut). Rozhodovat se může u každého hovoru zvlášť a službu není nutné předem nijak aktivovat. Pokud budete očekávat dlouhý hovor, stačí před vytáčené číslo vložit kód *7330 (při volání na číslo 604 123 456 je tedy nutné zadat *7330 604 123 456).

Zadávání předvolby je trochu nepohodlné a znesnadňuje především rychlou volbu čísla z telefonního seznamu. Operátor také možná trochu počítá s tím, že někteří zákazníci kód nebudou používat, protože jej buď zapomenou zadat nebo na něj zapomenou úplně.

Dále je trochu nepříjemné, že každý hovor vytočený s předvolbou bude stát oněch 11,78 Kč, tedy i několik vteřin dlouhý, který by za normálních podmínek vyšel levněji. Maximální délka jednoho hovoru je jedna hodina. Není ovšem nijak omezen počet výhodných hovorů, které během dne uskutečníte a na denní dobu rovněž není brán ohled.

Paušální zákazníci mohou být klidní – dlouhé hovory vytáčené se speciálním kódem nebudou započítávané do volných minut. Nabídka jinak samozřejmě platí i pro zákazníky s předplacenou kartou Twist, využít ji mohou i firmy s privátními sítěmi. Zvýhodněná volání lze uplatnit pouze pro volání do sítě T-Mobile.

Dvacetník za minutu

Výhodnost akce je docela zřejmá na první pohled. Jednoduchým výpočtem lze zjistit, že hodinový hovor bude zpoplatněn sazbou pouhých 0,20 Kč, což samozřejmě nenabízí ani ten nejdražší paušál. Předvolbu se vyplatí zadat i při hovoru, o kterém si myslíte, že by mohl trvat přibližně deset minut. V takovém případě vás minuta vyjde na 1,18 Kč.

Od kdy se vyplatí zvýhodnění používat? Vezmeme-li v úvahu nejdražší paušální tarif T600 se zvýhodněním HIT, bude to až po více než čtyřech minutách hovoru, ale i to je velice dobrá nabídka. U nižších tarifů se vyplatí vytáčet číslo s kódem už mnohem dříve a s běžným tarifem T30 voláte tímto způsobem výhodněji už po dvou a půl minutě hovoru. Hodinový hovor by vás přitom bez zvýhodnění a čerpání z volných minut přišel na 286 Kč.

Tarif měsíční paušál volné minuty volání do
vlastní sítě
(za min.)
odkdy se vyplatí
akce*
(min:s)
T30

226 Kč

30       4,76 Kč

2:28

T30 HIT 3,81 Kč

3:06

T80

536 Kč

80 4,17 Kč

2:49

T80 HIT 3,33 Kč

3:32

T250

1 175 Kč

250 4,17 Kč

2:49

T250 HIT 3,33 Kč

3:32

T600

2 130 Kč

600 3,57 Kč

3:18

T600 HIT 2,86 Kč

4:07

Twist standard -
špička

-

-

5,70 Kč

2:04

Twist standard -
mimo špičku

-

-

3,40 Kč

3:28

* minimální délka hovoru, aby se akce pro zvýhodněné dlouhé hovory vyplatila

Přímo se nabízí srovnání s podobnou akcí, kterou už před Vánocemi zavedl Eurotel a prodloužil ji až do konce března. Dlouhé hovory nejsou zpoplatněny speciální sazbou, ale účtují se z nich pouze první tři minuty. Akce je jednoznačně výhodnější v tom, že platí automaticky u každého hovoru bez nutnosti zadávat speciální kód před volané číslo. Z hlediska finančního však leckdy vychází lépe T-Mobile.

Mějte nás rádi a budeme věrní

Co si budeme povídat, dnes vám zadarmo nikdo nic nedá a když, tak je to přinejmenším velmi podezřelé. Počínání T-Mobilu je jednoznačně promyšlený marketingový tah. Své opodstatnění má i nástup až po vánočních svátcích, přestože je hlavní „lovecká sezóna“ na zákazníky před Vánoci. V té době je vhodné připravit akční nabídky pro lákání nových zákazníků, novinka je ovšem akcí „udržovací“, která má všem stávajícím zákazníkům navodit pocit spokojenosti se službami operátora. A u T-Mobilu jistě moc dobře ví, proč s touto nabídkou přišli zrovna v tuto dobu – přenositelnost čísel začne fungovat za 10 dní poté.

Také Eurotelu příliš nevěříme, že by svoji akci na volání po třetí minutě zdarma prodlužoval pouze na základě „velkého ohlasu zákazníků“, jak se uvádí v tiskové zprávě. Eurotel ji ale použil zároveň i jako lákadlo pro nové zákazníky před Vánoci. A také to byl určitě jeden z impulzů, proč T-Mobile přišel právě s takovou podobnou nabídkou.

Oskar Vodafone zatím s žádnou podobnou akcí nepřišel. Zde však můžeme očekávat více změn a novinek v souvislosti s poslední fází převtělení Oskara na Vodafone.

Nová akce T-Mobilu není žádným novým nápadem. Speciální sazby za hodinové volání nabízel třeba i Oskar u speciální edice Oskaret. A také sám T-Mobile nabízel podobnou akci před dvěma lety, kdy bylo možné volat po třetí minutě zdarma, stejně jako dnes u Eurotelu. Před volané číslo se tenkrát musel vkládat kód 7330 a T-Mobile si tím vysloužil pokutu od Českého telekomunikačního úřadu za porušení číslovacího plánu. Pro dobrotu, na žebrotu... Letos proto na začátek přibyla hvězdička.

Témata článku: Operátoři, T-Mobile

39 komentářů

Nejnovější komentáře

  • t 10. 1. 2006 15:18:07
    Kdyby ji nespustil vubec mohly byt zisky jeste vetsi....... Jinak ty snad...
  • pokročilý uživatel 7. 1. 2006 19:08:27
    Kdyby spustil službu už před Vánocemi, využívalo by ji během volna o mnoho...
  • Laďa 7. 1. 2006 19:01:36
    Nejen, že to není pro všechny zákazníky, ale není pravda ani to, že lze...
Určitě si přečtěte

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

** Internet věcí už není prázdná fráze ** Čekali byste chytrou elektroniku ve vinohradu na jihu Moravy? ** Čerstvé informace každých 30 minut umožní šetrně pracovat s chemií

17.  8.  2017 | časopis Computer, Michlovský Jakub

V srpnovém ceníku T-Mobilu najdeme Xperii L1 a Samsungy J3 a J5 (2017)

V srpnovém ceníku T-Mobilu najdeme Xperii L1 a Samsungy J3 a J5 (2017)

** V druhé půlce letních prázdnin bodují telefony střední třídy ** Pokud fandíte výhodným nákupům, zaostřete na Huawei ** Za dvouletý úpis vám operátor sleví až 4 000 Kč z ceny

3.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

** V červnu jsme nejvíc kupovali modely s cenovkou do 7 tisíc ** Ze značek převládá Samsung a Huawei ** Nejoblíbenějším smartphonem od Applu je iPhone SE

21.  7.  2017 | Láska Jan | 8

Aukce skončila. Pásmo 3,7 GHz si rozdělí dva stávající a dva noví operátoři

Aukce skončila. Pásmo 3,7 GHz si rozdělí dva stávající a dva noví operátoři

** Frekvence pro „městské“ LTE vydražili O2, Vodafone a dva nováčci ** Jmenovitě Poda a Nordic Telecom, který má největší kus spektra ** Cena za frekvence se nelíbila T-Mobilu, a tak se z aukce stáhl

11.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 73

Srovnali jsme tarify a odhalili tři zlatá pravidla našich operátorů. Která to jsou?

Srovnali jsme tarify a odhalili tři zlatá pravidla našich operátorů. Která to jsou?

** Tři zlatá operátorská pravidla: komplikovaně, draze, připlať ** Operátoři letos změnili nabídku tarifů, ušetřit vás ale nenechají ** Ceny už sice nemají úplně stejné, ale rozdíly jsou minimální

10.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 56


komerční sdělení

Komerční sdělení