i-mate: Windows Mobile na šest způsobů

Výrobce komunikátorů a chytrých telefonů i-mate představil svou kompletní nabídku. Přečtěte si naše první dojmy.

Jméno i-mate není mezi zájemci o platformu Windows Mobile neznámým pojmem. Společnosti i-mate, ale třeba i Dopod, předprodávaly výrobky taiwanského výrobce HTC. Ten však v září roku 2006 Dopod koupil, využil jeho distribučních kanálů a představil vlastní značku HTC. Spolupráce logicky skončila, a jelikož i-mate žádné výrobní závody nemá, musel se poohlédnout po jiné asijské nevěstě. Současné přístroje pochází z výrobních linek taiwanské společnosti Inventec a čínského výrobce TechFaith.

Hlavní specialita: video výstup

i-mate na svém stánku v Barceloně presentoval především funkci Video Out, tedy přímý video výstup pro televizory nebo projektory. I na televizoru s velkou úhlopříčkou byl obraz čistý a vzhledem k rozlišení i dostatečně jemný. Výstup videa je společný s mini USB konektorem dobíjení a synchronizace. Potřebný kabel přibalil výrobce přímo k telefonu, nečekají vás tedy žádné dodatečné investice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
i-mate na stánku presentoval především schopnosti video výstupu svých přístrojů

Ultimate 9502: jen vysunout displej

Nejvyšší model výrobce s označením Ultimate 9502 nabízí displej s poměrně malou úhlopříčkou 2,8 palce, zato s VGA rozlišením. Opět jsme se přesvěčili, že jemné rozlišení není v kombinaci s malou úhlopříčkou příliš rozumnou kombinací. Jeden příklad za všechny, v internetovém prohlížeči zůstává miniaturní font takřka nečitelný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Největší zajímavostí však zůstává netradiční výsuvný displej. Na výsuvné konstrukce nás MDA Vario či HTC TyTN již naučili, koncepce i-mate Ultimeate 9502 však připomíná spíše T-Mobile Sidekick. Vzhledem k celkem příjemným rozměrům však nemůže klávesnice nabídnout takové pohodlí, tlačítka jsou ve srovnání s pro příklad MDA Vario III výrazně menší. Boční vystupující části také ztěžují přístup k tlačítkům. Za užitečný považuji ovladač otočný o 360 stupňů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Srovnání i-mate 9502 s oblíbeným MDA Vario III

V technické specifikaci najdete vše, co má nejlepší komunikátor výrobce mít. Procesor Qualcomm s taktem 400 MHz zároveň obstarává technologie Wi-Fi, Bluetooth i vestavěný GPS přijímač. Zatímco paměť ROM s kapacitou 256 MB (pro uživatele zhruba 150 MB) nepatří mezi výjimečné, RAM se ustálila na zcela dostačující hodnotě 128 MB. Přístroj vyniká také komunikačními schopnostmi. Vedle čtyř běžných GSM pásem s podporou datových přenosů GPRS a EDGE nechybí podpora tří frekvencí pro sítě třetí generace UMTS s podporou nejen HSDPA, ale i HSUPA. 

Ultimate 8502: s tlačítky tvaru diamantů

Nižší model 8502 nabízí klasickou koncepci s hardwarovou qwerty klávesnicí pod displejem. Tlačítka sice nenabízí takový komfort, jako výsuvné řešení. Jejich těsné uspořádání však výrobce z části vyřešil jehlanovitým tvarem. Na klávesnici se tak píše až překvapivě dobře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tato koncepce umožní tenčí konstrukci, avšak na úkor celkové výšky

Při pohledu do tabulky zjistíme několik rozdílů. Model 8502 se především nemůže pochlubit displejem s VGA rozlišením. Také fotoaparát pořídí pouze 2 Mpix snímky, v případě focení blízkých předmětů nebo textu navíc nezaostřené. Další funkce, jako GPS přijímač, Wi-Fi nebo Video výstup zůstaly zachovány.

Nerozluční sourozenci: 8150 a 6150

Modely 8150 a 6150 dělí v označení celé dvě tisícovky, přesto se sobě podobají jako vejce vejci. V technologické specifikaci najdete jen nepatrné rozdíly, model 8150 například disponuje o 0,2 palce menším displejem s VGA rozlišením. Oba přístroje pohání zastaralejší procesor Intel XScale, byť na nadprůměrném taktu 520 MHz. Na rozdíl od Qualcommu nenabízí Intel takovou míru integrace a výrobce nehodlal přidat GPS přijímač. Zajímavostí zůstává podpora čtyř standardů bezdrátové síťové karty, a to 802,11 b/g/e/i.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Modely 8150 a 6150 se výrazněji odlišují pouze klávesnicí pod displejem

I tyto levnější modely nabízí standardně 128 MB paměti pro běh programů a video výstup. Jedinou odlišností tak zůstává odlišné zpracování hardwarové klávesnice pod displejem. Zatímco 8150 nabízí „telefonní“ klávesnici s běžnými 12ti tlačítky, u 6150 si musíte vystačit pouze se směrovým ovladačem a dotekovým displejem. Na rozdíl od obou vyšších modelů nabízí tato dvojice vestavěný FM přijímač a dokonce i archaický infraport.

Základní řada za malý peníz

Špičkovou řadu Ultimate doplňuje řada základní, pojmenovaná Jama. Základní model Jama 101 nemá čím překvapit. Poměrně nezajímavý design ukrývá především operační systém Windows Mobile 6 poháněný procesorem Samsung na taktu 300 MHz. V dalších pohledech komunikátor neoslní, nabízí pouze 64 MB RAM, chybí podpora EDGE a na 3G rovnou zapomeňte. I přes absenci Wi-Fi a GPS by Jama 101 mohl zaujmout. Při lákavé ceně do sedmi tisíc korun nejeden zájemce rázem všechny nedostatky omluví.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Chytrý telefon Jama 201 nabízí slušné rozměry, avšak pouze základní výbavu

Model Jama 201 pak spadá do kategorie chytrých telefonů, což signalizuje již operační systém svým přídomkem Standard. Displej nabízí stejnou úhlopříčku, není však samozřejmě dotekový. Zájemci pak jistě ocení hardwarovou qwerty klávesnici pod displejem a stejně jako u modelu 101 velmi nízkou cenu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Model Jama 101 by mohl být vzhledem k funkcím ještě o pár milimetrů menší

Vybere si opravdu každý?

Komunikátory i-mate řady Ultimate se mohou pochlubit opravdu dobrou technologickou výbavou. Zároveň ale výrobce nepřemýšlí nad praktickou stránkou věci, na displeji s úhlopříčkou 2,6 palce může být VGA rozlišení doslova zbytečné. Výrobce by měl také zauvažovat nad designem svých přístrojů. Slůvkem atraktivní nebo netradiční jsme v článku šetřili oprávněně.

 Jamo 101Jamo 201Ultimate 6150Ultimate 8150Ultimate 8502Ultimate 9502
operační systémWM 6 ProffesionalWM 6 StandardWM 6 ProffesionalWM 6 ProffesionalWM 6 ProffesionalWM 6 Proffesional
rozměry105 × 53 × 16 mm113 × 63 × 14 mm119 × 61 × 16 mm119 × 61 × 16 mm116 × 55 × 15 mm116 × 60 × 18 mm
hmotnost110 g152 g152 g152 g140 g200 g
displej2,4" QVGA2,4" QVGA2,8" VGA2,6" VGA2,6" QVGA2,8" VGA
procesorSamsung 300 MHzSamsung 300 MHzIntel Xscale 520 MHzIntel Xscale 520 MHzQualcomm 400 MHzQualcomm 400 MHz
ROM / RAM128/64 MB128/64 MB256/128 MB256/128 MB256/128 MB256/128 MB
WiFi / Bluetoothne/anone/anoano/anoano/anoano/anoano/ano
GPSneneneneanoano
EDGEneneanoanoanoano
UMTS / HSDPAne/nene/neanoanoanoano
FM rádioneneanoanonene
video výstupneneanoanoanoano

Diskuze (4) Další článek: Nokia zpřístupnila svůj Music Store dalším uživatelům

Témata článku: Mate, HTC Tytn, Huawei Mate 9, T-Mobile MDA Vario, Způsob, Windows Mobile, Základní řada, Největší zajímavost, Mat, Mobil

Určitě si přečtěte