I-mode v Evropě: mobily podporující i-mode ve Francii

Technologie i-mode, vyvinutá předním japonským operátorem NTT DoCoMo, se začíná šířit i Evropou. Po zkušebních provozech byly služby i-mode zpřístupněny uživatelům v Německu, Nizozemí, Francii a Belgii. O co se jedná? Čtěte!
I-mode v Evropě: mobily podporující i-mode ve Francii

Využití i-modu (čti "áj moud") je v Evropě ještě v počátcích a počet uživatelů nepřesahuje 400 tisíc. V každém státě novou službu podporuje pouze jeden operátor, počet fungujících portálů je omezen, i když nové neustále vznikají. Oproti japonskému originálu má evropský "klon" svá omezení týkající se i-mailových zpráv, které mohou obsahovat maximálně 1000 znaků. Rozšíření i-modu v Evropě je stále otázkou. Bude pozvolné a méně masové než v Japonsku? Tam se šikovná maketingová strategie strefila do způsobu života, který se liší od evropského.

Pestré palety služeb využívá 37 milionů Japonců. Zavádění nové technologie je vždy běh na dlouhou trať. Rozhodování uživatelů je dáno konzervativním přístupem, cenami, za které jsou operátoři ochotni nové služby provozovat a potřebou nákupu nového mobilu podporujícího tuto technologii. Budou Evropané chtít videochat, televizní přenosy, barevné e-maily s multimediálními přílohami?

Pokud vás zajímají přesné hodnoty, současná čísla a výhledy do blízké budoucnosti, v některém z dalších článků vám nabídneme údaje týkající se rozvoje mobilní komunikace do budoucna (i-mode, UMTS atp.).

Galský kohout v barvě a zvuku

Jako první zavedl i-mode ve Francii operátor Bouygues Télécom. Nesnažte se to vyslovit. Pro své zákazníky vybral zatím jen dva mobilní telefony podporující tuto technologii. Zato je nabízí za slušnou cenu, která by měla být dostupná širokému zástupu uživatelů. Operátoři v ostatních zemích používají stejné přístroje s obdobnými cenami, tudíž tento článek můžete vztáhnout i na ně. Přístroje obsahují většinou stejné funkce jako naše běžné mobily a navíc mají velký barevný displej, polyfonní vyzvánění a další hračičky s podporou i-mode nevyjímaje.

Ovšem nejsou to ještě analogické telefony, jaké se používají v Japonsku, a tak v některých ohledech jsou naše stávající GSM přístroje vyspělejší. Mobily japonských výrobců jsou vybaveny displeji s vyšším rozlišením a větším počtem barev, mají dokonalejší kamerky atd. Japonští zákazníci si mohou vybrat ze sedmdesáti modelů různých značek. Věřím, že se v Evropě nebudeme uskromňovat nadlouho.

NEC n22i - fešácké véčko

NEC n22i je příjemný mobil véčkové konstrukce s výměnným čelním krytem. Podporuje služby i-mode, příjem a odesílání e-mailu přes i-mode. Má velký vnitřní displej s 4096 barvami a druhý malý displej na vnější straně. Kompaktní design umocňuje vestavěná anténa. Uslyšíte ho díky kvalitnímu 40hlasému polyfonnímu vyzvánění.

Rozměry 101 x 48 x 27 mm se mobil řadí mezi "velká" véčka, obsah má 94 cm3, hmotnost 110 g je v dnešní době také lehce nadprůměrná. Se standardní baterií 800 mAh typu Li-Ion vydrží v pohotovostní době 200 hodin a zvládne 200 minut hovoru za ideálních podmínek. Telefon podporuje vyspělé funkce jako GPRS, kalkulačku, převodník jednotek, organizér, úkolovník, časové funkce a budík. Dále můžete upotřebit uživatelsky nastavitelné profily, vibrační vyzvánění, psát dlouhé zprávy pomocí T9 a vybrat si jednu z pěti připravených her.

 
NEC n22i je véčkové konstrukce,
za své funkce se stydět rozhodně nemusí

Barevný displej lze zkrášlit obrázkovými tapetami a ke kontaktům v adresáři můžete připojit fotky. Práce s obrázky - stejně jako pohyb v menu - by měla být jedna radost, protože vnitřní displej na dnešní dobu patří mezi nejkvalitnější, i když existují lepší. Září až 4096 barvami při vysokém rozlišení 120 x 160. Na čelní ploše telefonu je malý LCD displej s rozlišením 120 x 30 bodů, který zobrazuje digitální nebo analogové hodiny a může být podsvětlen dvanácti barvami.

Do vnitřní paměti telefonu uložíte až 500 kontaktů. Ke každému jménu můžete přiřadit sedm telefonních čísel, dvě emailové adresy, nastavení vyzvánění, osobní poznámku, barvu vnějšího LCD pro označení volajícího, obrázek nebo fotku u kontaktu. Paměť telefonu je dále využívána pro seznam volaných, přijatých a ztracených hovorů, deset položek od každého, až sedm volitelných tapet, pět si můžete sami stáhnout, až 23 vyzváněcích tónů a dvě spouštěcí animace, kde lze jedna stáhnout.

Mezi ostatní vlastnosti patří indikace délky hovoru, odpověď libovolným tlačítkem, rychlý přístup do seznamů a 10 hlasových poznámek po 20 sekundách.

A co NEC n22i neumí? Mobil bohužel nepodporuje bluetooth ani nemá infračervený port. Nabízí pouze připojení přes kabel, také neumí spouštět vybrané funkce hlasem. Mezi příslušenství patří nabíječka do zapalovače v autě, druhá Li-Ion baterie, jednoduchá handsfree sada, datový kabel, stolní nabíječka pro mobil a baterii. Cena mobilu v síti Bouygues Télécom je 129 euro, tedy v přepočtu asi 3 999 Kč a je jasné, že jde o cenu dotovanou.

Plusy a mínusy

+ barevný displej s vysokým rozlišením
+ polyfonní melodie
+ výměnný čelní kryt
+ podpora i-mode
+ GPRS

- nemá kamerku
- nepodporuje MMS
- v i-mailu nelze otevřít přílohy
- malá výdrž baterie

Toshiba TS21i - pevný základ

Toshiba TS21i je základní model pro mladší nebo začínající uživatele služby i-mode, které se operátor snaží nalákat na malou hmotnost 96 gramů, barevný displej a kompaktní klasický design. Mobil působící jako větší placička je sice tloušťkou v normě, ale ostatní rozměry jsou nadprůměrné. V těle velikosti 119 x 51 x 21,5 mm se ukrývá standardní baterie typu Li-Ion, která vydrží v pohotovostní době až 180 hodin a na jedno nabití s ní lze hovořit až 180 minut.

Funkčně je na tom Toshiba TS21i poněkud hůře než předchozí NEC n22i, ale cílové skupině nic podstatného chybět nebude. Datovat můžete přes GPRS, nechybí kalkulačka, kalendář, časové funkce, budík, uživatelsky nastavitelné profily, vibrační vyzvánění, standardní SMS s podporou T9, loga na displej,  dvě hry, klasický WAP a samozřejmě i-mode.


Toshiba toho sice nenabízí tolik jako Nec,
ale nic důležitého nepostrádá

Na displeji uvidíte „pouze“ 256 barev v rozlišení 121 x 128 bodů na využitelné ploše o rozměrech 30 x 31 mm. Pro text je připraveno až sedm řádků. V paměti telefonu je dvacet předinstalovaných 16hlasých polyfonních melodií, možné je stáhnout dalších třicet. Paměť má dále vyhrazeno patnáct míst pro obrázky, z toho je pět obsazeno. Telefonní seznam může obsahovat až 200 kontaktů pro čísla a e-maily, při příchozím hovoru je podporována signalizace tónem a obrázkem.

I-mail má bohužel klasické evropské omezení zprávy s maximálním počtem 1000 znaků. Dotovaná cena mobilu se v síti Bouygues Télécom pohybuje okolo 49 euro. Jde tedy o lidových 1519 Kč, což je v porovnání s průměrnou měsíční mzdou ve Francii, která v přepočtu činí asi 35 000 Kč, cena velmi lákavá.

Interaktivního průvodce mobilem Toshiba TS21i můžete nalézt zde. Stránka je ve francouzštině. Měl jsem problémy se spouštěním, snad budete mít větší štěstí.

Plusy a mínusy:

+ lehký přístroj
+ barevný displej
+ podpora i-mode
+ GPRS
+ polyfonní vyzvánění.

- poměrně velká velikost
- displej má jen 256 barev
- nepodporuje EMS, Javu a MMS
- malá výdrž

Je otázkou, jestli i-mode po svém půlročním fungování nabízí tolik nového, že by se člověku chtělo opouštět známé a zažité technologie, které ještě nedosáhly svého potenciálního výkonu. Dá se předpokládat, že vývoj bude tím rychlejší, čím budou dostupnější potřebné telefony. Možná i-mode navždy pohřbí evropský WAP. Kdo ví? Výše uvedené mobily je třeba brát jako jedny z prvních vlaštovek, které budou záhy následovány celým hejnem. Oslovily vás tyto dva mobily?

Diskuze (14) Další článek: Český Telecom má nového ředitele

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Konzervativní přístup, Ztracený hovor, Mobil podporující, Mobil


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 62

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

** Do telefonu si instaluji vždy zhruba padesátku aplikací ** Nejčastěji jsou zastoupeny aplikace pro sport a zpravodajství ** Najdou se však i některé nešvary (hry), kterými si občas krátím čas

Milan Měchura | 13

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už nedodává pouze data, má dvě aplikace pro Android Těšit se můžete na jednoduché uživatelské rozhraní a dostatek informací Chybí naopak jakékoliv možnosti nastavení a postrádáme také widgety

Filip Kůžel, Jozef Cmar | 9