INFOGRAFIKA: Spotřebováváme stále více mobilních dat, hlasové hovory stagnují

INFOGRAFIKA: Spotřebováváme stále více mobilních dat, hlasové hovory stagnují

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) dnes zveřejnil zprávu shrnující vývoj tuzemského trhu elektronických komunikací za posledních pět let se zaměřením na rok 2017 (poslední celý uzavřený rok). Ze zprávy vyplývá mnoho zajímavých zjištění – některé z nich shrnuje úřad v následující infografice.

O tom, že objem spotřebovávaných mobilních dat roste, nikdo nepochybuje. Zpráva z let 2012-2017 ale ukazuje, že tento růst se blíží exponenciálnímu (tedy že růst rok od roku stále zrychluje). V roce 2017 jsme na mobilech přes data operátorů prosurfovali 184 petabajtů (tedy 184 milionů gigabajtů, což vychází zhruba 1 GB na každou aktivní SIM kartu měsíčně).

Klepněte pro větší obrázek

Naproti tomu hlasový provoz v mobilních sítích stagnuje a pohybuje se kolem 20 miliard reálných (tzn. celých časových provolaných) minut. To odpovídá zhruba 115 provolaným minutám na aktivní SIM kartu za měsíc. SIM karet evidují operátoři a ČTÚ celkem 14,5 milionu, na mnoha z nich je ale minimální nebo nepravidelný provoz, případně slouží jako záložní nebo pro provoz strojů (M2M).

Data používá více než polovina českých uživatelů mobilních služeb. Z nich 72 % má nějaký typ datového paušálu. 3 miliony lidí používají kombinaci služeb v některém z nabízených balíčků: nejčastěji jde o spojení služeb hlasového tarifu a internetu v mobilu. Mobilní operátoři dosáhli v roce 2017 pokrytí 96,5 % území sítěmi 4G (LTE). Kvalitu služby si mohou uživatelé zkontrolovat například pomocí nástroje Netmetr.

Proč operátoři nechtějí nabídnout neomezená mobilní data:

Diskuze (19) Další článek: K předobjednávce Huawei Mate 20 Pro dostanete rychlou bezdrátovou nabíječku a nový typ paměťovky zdarma

Témata článku: Operátoři, Mobilní data, ČTÚ, Statistika, Analýza, Infografika, Mobilní operátor, Hlasový hovor, Elektronická komunikace, NetMetr, Karta, Nabízený balíček, Hlasový provoz, Aktivní SIM, Český uživatel, Hovor, Mobilní služba, Poslední rok, SIM, Celá minuta, Typ datového, Tuzemský trh, Provoz, Operátor, Data


Určitě si přečtěte