Infračervený port: vše, co jste kdy chtěli vědět

Co je to infračervený port a k čemu slouží? Proč mají mobilní telefony to malé tajemné okénko? Které telefony na našem trhu jsou vybaveny tímto portem a kolik stojí? Na všechny tyto otázky se pokusíme odpovědět.
Infračervený port: vše, co jste kdy chtěli vědět
Co je to infračervený port? Proč mají mobilní telefony to malé tajemné okénko? Které telefony na našem trhu jsou vybaveny tímto portem a kolik stojí? Na všechny tyto otázky se pokusíme odpovědět.

Co je infračervený port?

Někteří možná neví. Podívejte se na dálkový ovladač k vaší televizi, nebo rádiu. Zepředu je malé plastové okénko, většinou tmavé barvy, které skrývá onen záhadný infraport, zkráceně IrDA. Stejné okénko se nalézá i na vašem televizoru. A právě díky tomu lze televizor ovládat na dálku.

Zažitá zkratka IrDA nevyjadřuje onu technologii přenosu, ale je zkratkou mezinárodní neziskové organizace Infrared Data Association, která vytváří a spravuje standardy pro tento druh komunikace. Tato společnost sídlí kde jinde než v Kalifornii. Mimochodem, byla založena už v roce 1993, má několik stovek členů, převážně výrobců hardwaru a softwaru.

Trocha fyziky nikoho nezabije

Jak už z názvu vyplývá, infračervený port komunikuje ve spektru infračerveného záření. To je elektromagnetické záření s vlnovou délkou od 790 nm až do 0,3 milimetrů. Nechci se rozepisovat o učivu z fyziky, ale pár poznámek si neodpustím. Viditelné záření má vlnové délky od 790 nm do 390 nm. Z toho vyplývá, že infračervené záření je lidskému oku skryto. Zdrojem infračerveného záření jsou všechna tělesa zahřátá na určitou teplotu a při pohlcování infračerveného záření se zvyšuje vnitřní energie tohoto tělesa a jeho povrch se tedy zahřívá.

LED diody

Tolik opakování učiva z fyziky a zpět k infračervenému přenosu mobilních telefonů a ostatních hračiček. IrDA zařízení komunikují pomocí LED diod s vlnovými délkami vyzařovaného světla 875 nm. Jelikož se šíření infračerveného záření řídí naprosto stejnými fyzikálními zákony jako šíření viditelného světla, je pro komunikaci nutná přímá viditelnost spolukomunikujících zařízení. IrDA definuje maximální vzdálenost do jednoho metru,. Podaří se to i při větších vzdálenostech, ale do jednoho metru je to na sto procent. U většiny zařízení a především pak u mobilních telefonů je infraport povětšinou ve vypnutém stavu, pro další práce je tedy nutné ho aktivovat. Po té probíhá periodické vysílání kontrolních kódů, kdy se v okolí hledá jiný IrDA port ke vzájemné komunikaci. Pokud si zařízení rozumějí a tedy jsou kompatibilní (to asi nebude platit u dálkového ovladače vaší televize a mobilu, tudíž se nepokoušejte mobilem televizor na dálku vypnout) pak může začít vzájemná komunikace. Ta je realizována jakýmsi „blikáním“ v určitých impulsech.

Standardy IrDA

Podle způsobu modulace a kapacity přenosu rozlišujeme IrDA 1.0 a 1.1. IrDA 1.0 má přenosovou rychlost do 115 kb/s, kdežto IrDA 1.1 má tuto rychlost až 4Mb/s. Na podzim loňského roku byla společností Infeon představena specifikace VFIR (Very Fast Infrared) s maximální přenosovou rychlostí 16 Mb/s. První výrobky s tímto ultrarychlým infraportem by se mohly objevit ještě tento rok.

V současné době existují dva základní standardy v infračervené komunikace:

  • IrDA Data je původní standard, který se využívá především pro přenos „většího“ objemu dat. Jeho maximální přenosová rychlost dosahuje 4 MB/s. Využívá se právě u mobilních telefonů, kapesních počítačů, notebooků, počítačů a tiskáren.
  • IrDA Control je o něco novější, pochází z roku 1993. Používá se spíše pro různá polohovací a ovládací zařízení, jako myši, klávesnice a ovladače televizorů. Jeho dosah je o něco větší než u typu IrDA Data. Vzdálenost přijímače a vysílače signálu se může pohybovat až kolem 5 metrů. To je však na úkor přenosové rychlosti, která je klesá až na 75 kb/s.

Pro a proti infraportům

Přenos dat přes infraport má několik nepříjemných omezení. Především je to nutnost přímé viditelnosti. To znamená, že obě komunikující zařízení na sebe musí vidět. Pokud je mezi nimi sklo, nebo jiný průhledný materiál, nevadí, ale pokud mezi ně vložíte neprůhledný materiál, komunikace se přeruší.

Další omezení spočívá v úhlu, pod kterým jsou na sebe zařízení namířena. Maximální odchylka činí 15 stupňů.

Pokud budete vzdálenost mezi oběmi zařízeními zvětšovat, bude se zvyšovat energetická náročnost přenosu, což bude mít negativní účinek na výdrž baterií, ale hlavně se po dosažení mezní vzdálenosti (1–2metry) komunikace přeruší. Existují i výjimky, např. s novým Visorem Platinum můžete ovládat televizi klidně z druhého konce místnosti.

Pakliže nastane některý z výše uvedených případů a spojení je přerušeno, vysílač se povětšinou pokusí přenos zopakovat, ale pokud se nepodaří ani po několikáté navázat spojení, přenos dat je zastaven. Setkáte se pak s chybovou hláškou, případně některé z uvedených zařízení vytuhne a je nutné jej resetovat.

IrDA port i ve stavu spánku, kdy neprobíhá přenos dat, ale port je aktivní, spotřebovává energii mobilního telefonu. Z tohoto důvodu jej nedoporučuji mít aktivován stále. Např. Nokie infraport zhruba po minutě nečinnosti automaticky deaktivují.

Sečteno a podtrženo, komunikace přes infraport má výhodu vysoké přenosové rychlosti, malé náročnosti na energii a miniaturních rozměrů. Nevýhodou zůstává krátký dosah a nutnost přímé viditelnosti.

Které mobily mají infraport?

Ne všichni výrobci mobilních telefonů považují infraport ve výbavě telefonů vyšší třídy za nezbytný. A tak například Panasonic, Alcatel, Benefon a mnoho dalších výrobců své telefony tímto komunikačním rozhraním vůbec nevybavují. Jinak je tomu u Nokie, Siemensu a Motoroly, jejichž dražší modely se bez infraportů neobejdou.

Telefon s infraportem je sice pěkná věc, ale bez hardwarového modemu je to většinou na nic. Dnes již však nemusíte mít obavy, že si pořídíte telefon s infraportem a nebude mít hardwarový modem. Takovýto telefon už se prodává pouze jeden jediný a to Nokia 6150.

Ostatně podívejte se sami na přehled telefonů s infraportem.

Mobil HW modem Běžná cena vč. DPH
Ericsson R 320s ano 10 800 Kč
Ericsson R 380s ano 26 700 Kč
Motorola TimePort L7089 ano 11 600 Kč
Motorola TimePort L7389 ano 13 400 Kč
Motorola Timeport 250 ano 15 500 Kč
Motorola Timeport 260 ano 25 000 Kč
Nokia 6150 ne 10 000 Kč
Nokia 6210 ano 13 400 Kč
Nokia 6250 ano 17 900 Kč
Nokia 7110 ano 12 000 Kč
Nokia 8210 ano 14 600 Kč
Nokia 8850 ano 24 600 Kč
Nokia 8890 ano 26 000 Kč
Nokia 9110 ano 21 000 Kč
Nokia 9110i ano 21 000 Kč
Samsung SGH-A100 ano 11 500 Kč
Siemens S25 ano 6 000 Kč
Siemens S35i ano 10 000 Kč
Siemens S40 ano 19 000 Kč
Siemens SL45 ano 23 000 Kč

Poznámka: Nokia 6150 stejně jako starší 6110 má komunikuje nestandardním protokolem, který si s ostatními zařízeními nerozumí

Infra bez modemu je na nic

Pokud má váš telefon IrDA port, ale počítač už takto vybaven nemáte, existují externí infraporty. Jejich cena se pohybuje kolem 1500 Kč vč. DPH. Za podobnou cenu ovšem seženete i značkový datový kabel, jehož využijete i u mobilů bez infraportu. Infraport je zkrátka doménou mobilních zařízení a u PC je zbytečný luxus. Oproti tomu většina současných notebooků nebo PDA se už bez IrDA portu neobejde.

IrDA hrátky s mobilem

Infraport u mobilního telefonu lze využít rozličnými způsoby. Asi tím nejběžnějším je připojení k Internetu. Mimoto lze pomocí infraportu editovat data v mobilu a na kartě SIM, stejně jako prostřednictvím datového kabelu. Takto si můžete jednoduše zálohovat kompletní adresář, či telefonní seznam. Měnit loga i melodie, pokud to samozřejmě mobil umožňuje, také není žádný problém. Infraportem jsou vybaveny snad všechny kapesní počítače, tudíž lze i jich využít k těmto účelům. Já osobně velmi rád píši textové zprávy na Palmu a pak je posílám přes infraport. Přiznám se, že moje rychlost psaní esemesek na klávesnici mobilu není nikterak závratná.

Když už se dají propojit přes infraport kapesní počítače a mobily, proč nespojit dva mobily? Samozřejmě, že je to možné. Lze si takto vyměňovat vizitky (a ještě ušetříme naše lesy), údaje v telefonním seznamu a kalendáři. A pokud se na poradě nudíte a kolega naproti má Nokii 7110 nebo 6210 stejně jako vy, zahrajte si proti sobě hada.

Infraport má v současné době velkou konkurenci v technologii Bluetoooth, která má oproti IrDA hodně výhod a opravdu jen velmi málo nevýhod. Ale o tom až někdy příště.

Diskuze (14) Další článek: Který Oskarův tarif je nejvýhodnější

Témata článku: Ostatní, Motorola Timeport 250, Motorola Timeport 260, Nokia 6210 Navigator, Nokia 6250, Nokia 8210, Nokia 8850, Nokia 8890, Siemens S35i, Siemens S40, Siemens SL45, Průhledný materiál, Port, Krátký dosah, Pěkná věc, Infračervený port


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80