Integrovaný fotoaparát – nebezpečná hračka?

Slučování technologií v mobilních zařízeních je bezpochyby úžasná věc. Na jednom místě můžeme mít přehrávač hudby, rádio i internet. Jak moc je ale tato integrace bezpečná? Co třeba takový vestavěný fotoaparát?
Integrovaný fotoaparát – nebezpečná hračka?

Integrované fotoaparáty jsou již dnes poměrně běžnou výbavou mobilních telefonů a z vyšší třídy se velmi rychle přesouvají do střední. Nebude dlouho trvat a vestavěný digitál najdete téměř v každém mobilu. Neroste však jen počet nabízených modelů jednotlivých telefonů, zvyšuje se také kvalita samotných foťáků. Chabé snímky hodící se maximálně do MMS vystřídalo VGA rozlišení, na jehož místo se pomalu ale jistě začíná tlačit megapixelová kvalita (o asijských 3Mpx lahůdkách ani nemluvě).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
rozlišení 288 × 352 • 640 × 480 • 1 Mpx • 3 Mpx a co bude následovat?

Od MMS k fotografiím

Tím také vestavěné fotoaparáty nacházejí mnohem širší uplatnění. Tam, kde dříve majitelé mobilů končili u MMS a obrázků na pozadí, mohou dnes směle pokračovat k fotkám, které se postupně přibližují svým kvalitnějším sestřičkám ze současných digitálních fotoaparátů. Existují však i jistá rizika.

Klepněte pro větší obrázek

Mobilní legrácky – jak pro koho

Příkladů by se dala najít celá řada, můžeme začít těmi méně nebezpečnými. Co třeba webové stránky nabízející galerie fotek z mobilních telefonů? Je jasné, že kategorie jako zadečky nebo výstřihy jsou pro provozovatele takových stránek ideálním prostředkem ke zvyšování page views a k protáčení slušného balíku bannerů. Otázkou ale je, kolik fotek je vystaveno se souhlasem vyfocených a kolik z nich by o to vůbec stálo.

S mobilem za kulturou

Pokračujme dále - galerie, muzea, výstavy, architektonické památky. V řadě těchto míst je focení zakázáno, stěží tam pronesete nebo vytáhnete fotoaparát. S mobilním telefonem ale rázem vítězíte nad systémem a můžete fotit dle libosti. Obyčejný foťák v mobilu bez blesku sice není nijak škodný, nicméně i tak se už jedná o překročení rámce pravidel, v horším případě o porušení autorských práv.

Klepněte pro větší obrázek

Integrovaná paranoia

Integrované fotoaparáty ale mohou cvaknout svým uzávěrem mnohem nebezpečněji. Pro řadu firem se mohou stát nástrojem k odcizení know-how, k vyzrazení firemních tajemství, postupů nebo důležitých dokladů. Možnosti špionáže nabývají nových rozměrů, zaměstnanci se mohou před propuštěním svým nevděčným chlebodárcům krutě pomstít. Zmapování bezpečnostního systému může být otázkou několik minut.

Čeho se ještě dočkáme?

Mobilní nebezpečí nemusí končit jen u fotoaparátu. S rostoucí pamětí telefonů se prodlužují audio nahrávky diktafonu nebo záznamy videokamery, které mohou v blízké budoucnosti v kombinaci s vyšší kvalitou rozlišení představovat ještě větší hrozbu pro řadu oblastí lidské činnosti, než je tomu v případě vestavěného digitálu. Tak co, jak se vám líbí vybavené mobilní telefony teď?

Diskuze (84) Další článek: Nové Siemensy v nabídce T-Mobilu

Témata článku: Ostatní, Fotoaparát, Hra, Nebe, Foto

Určitě si přečtěte