Integrovaný fotoaparát – nebezpečná hračka?

Slučování technologií v mobilních zařízeních je bezpochyby úžasná věc. Na jednom místě můžeme mít přehrávač hudby, rádio i internet. Jak moc je ale tato integrace bezpečná? Co třeba takový vestavěný fotoaparát?
Integrovaný fotoaparát – nebezpečná hračka?

Integrované fotoaparáty jsou již dnes poměrně běžnou výbavou mobilních telefonů a z vyšší třídy se velmi rychle přesouvají do střední. Nebude dlouho trvat a vestavěný digitál najdete téměř v každém mobilu. Neroste však jen počet nabízených modelů jednotlivých telefonů, zvyšuje se také kvalita samotných foťáků. Chabé snímky hodící se maximálně do MMS vystřídalo VGA rozlišení, na jehož místo se pomalu ale jistě začíná tlačit megapixelová kvalita (o asijských 3Mpx lahůdkách ani nemluvě).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
rozlišení 288 × 352 • 640 × 480 • 1 Mpx • 3 Mpx a co bude následovat?

Od MMS k fotografiím

Tím také vestavěné fotoaparáty nacházejí mnohem širší uplatnění. Tam, kde dříve majitelé mobilů končili u MMS a obrázků na pozadí, mohou dnes směle pokračovat k fotkám, které se postupně přibližují svým kvalitnějším sestřičkám ze současných digitálních fotoaparátů. Existují však i jistá rizika.

Klepněte pro větší obrázek

Mobilní legrácky – jak pro koho

Příkladů by se dala najít celá řada, můžeme začít těmi méně nebezpečnými. Co třeba webové stránky nabízející galerie fotek z mobilních telefonů? Je jasné, že kategorie jako zadečky nebo výstřihy jsou pro provozovatele takových stránek ideálním prostředkem ke zvyšování page views a k protáčení slušného balíku bannerů. Otázkou ale je, kolik fotek je vystaveno se souhlasem vyfocených a kolik z nich by o to vůbec stálo.

S mobilem za kulturou

Pokračujme dále - galerie, muzea, výstavy, architektonické památky. V řadě těchto míst je focení zakázáno, stěží tam pronesete nebo vytáhnete fotoaparát. S mobilním telefonem ale rázem vítězíte nad systémem a můžete fotit dle libosti. Obyčejný foťák v mobilu bez blesku sice není nijak škodný, nicméně i tak se už jedná o překročení rámce pravidel, v horším případě o porušení autorských práv.

Klepněte pro větší obrázek

Integrovaná paranoia

Integrované fotoaparáty ale mohou cvaknout svým uzávěrem mnohem nebezpečněji. Pro řadu firem se mohou stát nástrojem k odcizení know-how, k vyzrazení firemních tajemství, postupů nebo důležitých dokladů. Možnosti špionáže nabývají nových rozměrů, zaměstnanci se mohou před propuštěním svým nevděčným chlebodárcům krutě pomstít. Zmapování bezpečnostního systému může být otázkou několik minut.

Čeho se ještě dočkáme?

Mobilní nebezpečí nemusí končit jen u fotoaparátu. S rostoucí pamětí telefonů se prodlužují audio nahrávky diktafonu nebo záznamy videokamery, které mohou v blízké budoucnosti v kombinaci s vyšší kvalitou rozlišení představovat ještě větší hrozbu pro řadu oblastí lidské činnosti, než je tomu v případě vestavěného digitálu. Tak co, jak se vám líbí vybavené mobilní telefony teď?

Témata článku: Ostatní, Fotoaparát

84 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jerry 10. 8. 2004 20:58:39
    Ano, na autorství samotném není samozřejmě nic špatného. I kdybych...
  • tata 9. 8. 2004 13:55:47
    Autorská práva - a proč jsou svinstvo? Existují odjakživa, zatím v každé...
  • tata 9. 8. 2004 13:41:57

    Děkuji panu Trčkovi, odpověděl již za mě, pouze bych dodal to, že...

Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

** Xiaomi dostává optický zoom i do vyšší střední třídy ** Smartphone nabízí skvělý poměr výkonu a ceny ** LTE v pásmu 800 MHz zatím chybí

26.  7.  2017 | Miksa Martin | 5

360° kamerky se stanou běžnou součástí smartphonů. První modely už se prodávají

360° kamerky se stanou běžnou součástí smartphonů. První modely už se prodávají

** Dnes pro natáčení VR obsahu používáme samostatné 360° kamerky ** ProTruly a HT Optical ji implementovali do telefonu ** Během pár let by mohly být běžnou součátí telefonů

18.  7.  2017 | Miksa Martin | 9


komerční sdělení

Komerční sdělení