Intel PXA800F: nový procesor pro komunikátory

Intel včera představil nový procesor pro mobilní telefony a komunikátory. Nese označení PXA800F a kombinuje XScale procesor s komunikačním GSM/GPRS modulem.
Intel PXA800F: nový procesor pro komunikátory

Trh s klasickými kapesními počítači je – přiznejme si – poněkud nudný. Svěží vítr přinesly komunikátory, které svému majiteli umožní zkontrolovat poštu či omrknout poslední novinky na internetu téměř odkudkoli. Těmto zařízením se připisuje velká budoucnost, dnešní PDA bez možnosti připojit se k síti sítí jsou – mrtvá. Intel si je vědom velkého potenciálu produktů jako XDA a připravil zbrusu nový procesor kombinující komunikační modul s klasickým procesorem.

Nový XScale je pomalejší

Procesor nese označení PXA800F a bude vyráběn 0,13mikronovou technologií. Základem je starý známý Intel XScale na frekvenci 312 MHz. Sekundují mu čtyři megabajty integrované Flash paměti a 512 KB rychlé SRAM. Ano, procesor je pomalejší než dnes dostupné čtyřstovky, několik desítek megahertz je daní za integraci a nižší cenu kompletu. Komunikační část tvoří procesor o frekvenci 104 MHz s 512 KB Flash a 64 KB SRAM paměti. Procesor se dorozumí se sítí GSM a bude podporovat datové přenosy technologií GPRS.

Integrace do jednoho čipu přináší hned několik výhod: nižší energickou náročnost, menší rozměry (12 x 12 mm) jdoucí ruku v ruce s nižšími náklady na výrobu. Díky těmto vlastnostem by se mohly stát komunikátory levnější, nebo vezmeme-li to z druhé strany, schopnost komunikace by mohly dostat i přístroje, do kterých bychom to nyní neřekli. Například Mp3 přehrávače by mohly pomocí GPRS přehrávat streamovou hudbu. Možností je spousta.

Objeví se na podzim

Intel uvede nový procesor ve třetím čtvrtletí tohoto roku, nových zařízení bychom se mohli dočkat na přelomu roku. Nechejme se překvapit, jaké možnosti nový procesor přinese a zda-li najde uplatnění i jinde, než v komunikátorech a chytrých telefonech.

zdroj: Intel, Infosync
pro zájemce: podrobný technický popis

Témata článku: Windows, Smartphony, Software pro mobily

Určitě si přečtěte

Huawei se dotahuje na Apple, Xiaomi slaví návrat do Top 5 [výsledky 2Q 2017]

Huawei se dotahuje na Apple, Xiaomi slaví návrat do Top 5 [výsledky 2Q 2017]

** Trh smartphonů roste pomaleji než v minulosti ** Jedničkou zůstává Samsung následovaný Applem ** Čínské značky se pomalu ale jistě derou vzhůru

17.  8.  2017 | Láska Jan | 6

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

** Nenápadný navenek, povedený uvnitř ** Lenovo Moto G5 potěší výbavou, ale hlavně čistým Androidem ** Díky speciální úpravě přežije déšť i polití

16.  8.  2017 | Miksa Martin | 16


komerční sdělení

Komerční sdělení