Internet v letadlech má zelenou!

Přední výrobce letounů Boeing zavádí službu Connexion by Boeing, která umožní cestujícím být pomocí notebooku „online“ i v letadle několik kilometrů nad zemí. Jak funguje a kdypak se dočkáme rozšíření?
Internet v letadlech má zelenou!

Klepněte pro větší obrázekMyšlenka internetu v letadle je stará asi jako internet a zaměstnaný manažer s notebookem sám. Avšak na realizaci jsme si museli (tedy spíše ti zámožnější) počkat řadu let. Přední světový výrobce dopravních letadel Boeing připravuje službu s názvem Connexion by Boeing, která umožní svým zákazníkům připojit se pomocí svého notebooku ke světové síti třeba několik tisíc metrů nad povrchem země.

Jak to celé funguje

Každého z nás jistě napadlo, že to pomocí kabelu asi nepůjde. Mrkněte na obrázek. Letadlo je vybaveno anténou, která komunikuje se satelity na oběžné dráze. Ty předávají data na zem a zpět posílají data vyžádaná. Systém se tedy skládá ze tří celků: Technika v letadle (server, routery a anténa), satelity (pronajaté, nikoli vlastní) a pozemní infrastruktura, která zajišťuje spojení mezi satelity a zemí. Dvě ze tří součástí – satelity a pozemní technika – jsou již dávno vybudovány, což může proces urychlit.

Data sviští po cvičišti

Předběžné tiskové zprávy hovoří o rychlostech až 5 Mb/s pro download (tedy směr země – letadlo) a až 1,5 Mb/s pro upload (tedy data odeslaná z letounu na zem). Tato čísla se mohou zdát vcelku vysoká, vynásobíme-li je však „koeficientem reality“ a počtem současně připojených uživatelů, nebude přenosová rychlost nijak závratná (nemluvě o velkém pingu, zapomeňte tedy na to, že si zapaříte Counter Strike z výšky několika kilometrů :-)). Na druhou stranu, současně připojených uživatelů asi mnoho nebude, Boeing hodlá vybavit – alespoň z počátku – jen první třídy, tedy maximálně pár desítek přípojných bodů.

K čemu pak to bude?

Není třeba se dlouhosáhle rozepisovat. Internet v letadle není ničím omezen, zákazníci budou moci využívat všech služeb, jak jsou tomu zvyklí s kabelem a pevnýma nohama na zemi. Prvním úspěchem byl email zaslaný počátkem tohoto roku z Boeingu 737 letícího ve výšce asi deset kilometrů. Mail byl úspěšně doručen „na zem“, zpět „do vzduchu“ se vrátila i odpověď.

Potřebné jsou licence

K realizaci jsou zapotřebí licence, které musí udělit telekomunikační úřad každé země, nad kterou mají letadla využívající Connexion létat. První licenci vydala FCC (Federal Communications Commission) v USA již před časem a díky ní mohl Boeing systém testovat. Plnohodnotnou licenci udělila FCC Boeingu dne 27. prosince minulého roku, čímž může Connexion fungovat v podstatě okamžitě. Celosvětové rozšíření očekává Boeing až v průběhu roku 2003.

Zajímá-li vás tato služba více, sledujte stránky Connexion By Boeing.


 

Diskuze (5) Další článek: Nový Telepong: mobil a bumerang pro pařany

Témata článku: Ostatní, Celosvětové rozšíření, Internet, Let


Určitě si přečtěte