Internet v mobilu už není jen fráze

Začneme WAPem, propereme Operu Mini, zastavíme se u iPhonu a dojde i na Symbian a Windows Mobile.
Kapitoly článku

Už dlouhé roky se výrobci mobilních telefonů snaží a lákají nás na internet do kapsy. Dlouho byly tyto fráze prázdné, ale poslední dobou se s rostoucím výkonem a kvalitou displejů blýská na lepší časy.

Všechno to začalo informačními SMS službami, ještě na textových displejích byly populární služby postavené na SMS Toolkitu. Poptávka po informacích rostla, a tak přišel WAP, jako standard pro internetové stránky konstruované přímo pro mobilní zařízení. Mohutnější rozvoj však zabila drahá data a ani „surfování“ po textových nabídkách nebylo to, na co by se dali nalákat uživatelé zvyklí na skutečný internet. Našly se a stále najdou užitečné služby, na vyhledání nejbližšího autobusu malý displej stačí, ale není to zkrátka ono.

Naději přinesli operátoři, kteří začali budovat své mobilní portály. Ty se se zdokonalováním techniky v našich kapsách dopracovaly až k dnešní podobě nabité multimédii a skutečně použitelnými informacemi, přesunuly se sem i užitečné vyhledávací funkce, seznamky, chaty, e-mail. K solidnímu počtu uživatelů pak dopomohla změna politiky, mnoho operátorů začalo nabízet přístup na své portály zdarma. Nadále se vydělává pouze na vybraných sekcích, stahování vyzvánění, tapet, her, hudby…

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Starší Motorola Krzr K3 a Nokia 2626: internet v malém, levném a spíše jen nouzovém vydání

Stále to není ono. Třeba co se týče zpravodajství, jsme na mobilním portálu omezeni na články, které robot převezme a zoptimalizuje z jediného portálu, se kterým se operátor dohodnul. Skutečnému internetu jsme zase o kus blíže, ale pořád to není ta svoboda, ta masa služeb a informací, kterou dnes internet nabízí. Šance se chopili vývojáři, vymanili se ze sevření nedokonalých prohlížečů a začaly vznikat desítky a stovky specializovaných aplikací. Wi-Fi v komunikátorech tak můžeme využít k internetové telefonii, GPS jsou svázány s programy, které dokáží z internetu stahovat mapy, v mobilech se stále více rozmáhá ICQ a instant messaging obecně. Rozmanitost mobilních aplikací je nekonečná – je libo klient pro FTP, torrent, YouTube? Stačí jen hledat. …hledat na internetu.

Zpět k mobilním browserům

Po pionýrském období začalo být jasné, že je nutné do malých mobilů dostat velký internet. Mobilní portály budou ještě dlouhou dobu fungovat, ale stále více budeme za pohybu prohlížet běžné stránky. Jak ale web konstruovaný na velké monitory dostat na malé displeje? Tato snaha má dva zásadní milníky: Operu Mini a Apple iPhone.

Opera Mini je program napsaný v univerzální Javě a je možné ji nainstalovat do obrovského množství telefonů. Stačí GPRS, Java, barevný displej a z mobilu, který dosud stačil pouze na WAP, je internetový terminál. Abych to nepřeháněl, samozřejmě je rozdíl, jestli nejmenší operu nacpete do mobilu za 2 000 Kč s displejem o rozlišení 128×128 bodů, nebo do komunikátoru s VGA a nesrovnatelně vyšším výkonem. Důležité však je, že i v tom mobilu za mrzký peníz to funguje a Opera Mini může čekat na svoji chvíli.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Náhledy a přiblížení stránky v Opeře Mini

Když vyplníte adresní řádek Opery a chvíli vydržíte (poděkujme za smutný stav mobilních datových sítí u nás) uvidíte náhled celého webu. Pak stačí zacílit kurzorem, odpálit tlačítko pro zoomování a už vidíte obsah v plné velikosti. Když je sloupec textu nebo obrázek příliš široký, můžete „hledáček“ posunout, nebo nechat obsah optimalizovat pro velikost displeje. Opera Mini myslí i na naše kapsy a snižuje objem stahovaných dat, obrázky do mobilu přitékají s vyšší JPG kompresí. Je to na nich sice vidět, ale informační hodnota zůstává zachovaná, je to levnější a rychlejší.

TIP: Operu Mini stahujte zde


Opera Mini 4.1 guided tour Uploaded by operasoftware

Internet na jablečný způsob

Apple tvrdí, že do svého iPhonu jako první nacpal plnohodnotný desktopový webový prohlížeč. Není to tak úplně pravda, nic to však nemění na faktu, že Safari je opravdu skvělé. S jeho pomocí a díky intuitivnímu ovládání pomocí technologie multitouch je prohlížení internetu pomocí iPhonu velmi příjemné a věrné, díky výkonnému procesoru také velmi rychlé. Dokonce i jinak zarytí odpůrci tohoto telefonu uznávají jeho kvality v oblasti mobilního prohlížení internetu. Zkrátka si necháte zobrazit stránku tak, jak ji znáte z velkého monitoru a pak už jen prstem posunujete obsah tam kam chcete. Chcete si něco zvětšit? Prostě to roztáhněte dvěma prsty. Text by se pohodlněji četl s displejem na široko? Otočte iPhonem o 90 stupňů, dění na displeji bude váš pohyb následovat. Skvělá je optimalizace zobrazení textového sloupce tak, že na něj poklepete.

Současní uživatelé iPhonu si často stěžují na neschopnost prohlížeče zobrazit flash, ale i to má svůj důvod. Je to náročné na výpočetní výkon a energii, proto se Steve Jobs rozhodl nezpomalovat iPhone a tuto technologii neintegrovat. Na jednu stranu zbavil uživatele flashové reklamy, na stranu druhou přišli i o mnoho žádoucího obsahu. Obtížná je v prohlížeči iPhonu práce s textem, protože při jeho vkládání zakryje virtuální klávesnice většinu plochy displeje.

Klepněte pro větší obrázek

Ano, webový prohlížeč je skvělý pro jeho uživatele, ale svou existencí prospěl celému mobilnímu světu. Konstruktéři konkurenčních komunikátorů, vývojáři ostatních browserů, výrobci mobilních operačních systémů – ti všichni se totiž lekli rychlého úspěchu, funkcí, kvality, rychlosti, ergonomie a začali dohánět. Začali pracovat na plné obrátky a těžit z toho může pouze a jen uživatel. Celý mobilní internet udělal díky Applu obrovský krok kupředu. Za ten necelý rok, co je iPhone na trhu, se síly konkurentů vyrovnaly, ale v jablečných dílnách na svou světovou premiéru čeká iPhone druhé generace, iPhone 3G chcete-li. Můžeme zatím jen hádat, kam parta kolem Steva Jobse posune mobilní internet tentokrát.

Témata článku: Windows, Smartphony, Software pro mobily, Software pro PC, Symbian, Steve Jobs, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 3G, Apple iPhone 3G 16GB, Apple iPhone 4GB, Motorola Krzr K3, Nokia 2626, Internetový terminál, Mobil, Rychlé procházení, Informační hodnota, Internet, Snadné vyhledávání, Fráze, Stejný prohlížeč


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80