Internet v mobilu: velké srovnání prohlížečů

Internet už dávno není výhradou pouze stolních počítačů. Pokud vlastníte některý z nových mobilů, můžete brouzdat v tramvaji, na koupališti nebo třeba v lese. Srovnali jsme tři prohlížeče pro chytré telefony Series 60: Operu, Doris Browser a NetFront.
Internet v mobilu: velké srovnání prohlížečů
Kapitoly článku

V článku se pokusím popsat vlastnosti tří prohlížečů pro mobily kategorie Series 60: Operu, NetFront a Doris Browser. Najdete zde jejich srovnání, popis výhod a nevýhod i praktické zkušenosti z jejich používání.

Pokud se o mobilní internetové prohlížeče zajímáte, možná vás napadá, kam se poděl třeba zajímavý a dobře fungující prohlížeč Reqwireless WebViewer. V tomto srovnání není zahrnut z prostého důvodu: jde o javový prohlížeč, který není určen výhradně pro mobily s operačním systémem Symbian. Obsahem tohoto článku jsou pouze tři nejrozšířenější prohlížeče postavené na Symbianu a použitelné pro mobily Series 60.

Článek je velmi dlouhý, proto jsme ho rozdělili do kapitol. Nerozdělený článek naleznete v textové verzi MobilManie.

Co je Series 60?

Platforma Series 60 je zjednodušeně řečeno software, který běží uvnitř vybraných mobilních telefonů. Tyto telefony bývají označovány jako chytré (smartphones). Platforma Series 60 se skládá jednak z uživatelského rozhraní, které slouží k uživatelské interakci s daty uvnitř telefonu, a z dalších softwarových aplikací, které poskytují telefonu nadstandardní funkce (např. messaging, kalendář apod.). Platforma Series 60 běží na operačním systému Symbian.

Series 60 bývá často označována za nejrozšířenější a nejpoužívanější platformu pro chytré telefony. Je licencována některými výrobci mobilních telefonů, například firmami Siemens, Samsung, Panasonic, Sendo nebo Nokia. Není tedy pravdou, že pojem Series 60 se týká jen mobilních telefonů Nokia. Úspěch této platformy je zřejmě založen právě na podpoře širšího spektra výrobců a na poměrně výrazném portfoliu produktů.

Platforma Series 60 je tedy optimalizována pro operační systém Symbian a zahrnuje v sobě nejen software a aplikace, ale také uživatelské rozhraní. Když k tomu připočteme fakt, že platforma je licencována na úrovni zdrojových kódů, je výsledkem poměrně rozumná přenositelnost a kompatibilita produktů postavených na této platformě. Z toho důvodu je možné použít například instalační program internetového prohlížeče Doris Browser nejen pro telefony Nokia 7650 a 3650, ale třeba také pro Siemens SX1 a některé další.

V současnosti se u nás v kategorii Series 60 vyskytují mobilní telefony Nokia 3650, 66007650, N-Gage a Siemens SX1.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vlastnosti prohlížečů

Vraťme se však k hlavnímu obsahu článku. Hned na úvod je nutné podotknout, že parametry všech tří prohlížečů, stejně jako zkušenosti z jejich používání, říkají jediné: prohlížení internetových stránek na displeji mobilu je příjemnější a nabízí širší možnosti, než se na první pohled zdá. Je samozřejmé, že díky „fyzickým“ vlastnostem mobilních telefonů – především kvůli malým rozměrům displejů – není mobilní surfování tak komfortní a příjemné jako v případě stolních počítačů nebo notebooků, nicméně příliš dalších omezení už nenajdeme.

Jinak řečeno – při prohlížení webových stránek na mobilech nás nejvíce limituje velikost displeje. Ostatní vlastnosti mobilních prohlížečů začínají být bezmála na úrovni jejich vyspělejších, počítačových kolegů. Protože se tomuto tvrzení těžko věří, pokusím se jej podložit jednak podrobným popisem parametrů všech tří prohlížečů, jednak praktickým otestováním každého z nich.


Jdeme na to! Jako první se podíváme na Doris Browser, pokračujte v druhé kapitole článku.

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Ostatní, Symbian, Srovnání, Nokia 3650, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Nokia 7650, Nokia N-Gage, Siemens SX1, Sony Ericsson P800, Prohlížeč, Mobil, Špičkový produkt, Internet, Přímé vyhledávání, Internetový protokol, Základní technologie, Jednotlivý aspekt, Hlavní obsah, Plnohodnotný prohlížeč, Původní design


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 29

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už nedodává pouze data, má dvě aplikace pro Android Těšit se můžete na jednoduché uživatelské rozhraní a dostatek informací Chybí naopak jakékoliv možnosti nastavení a postrádáme také widgety

Filip Kůžel, Jozef Cmar | 9