Invex 2001: Eurotel má ceny za Go GPRS a má SIM se dvěma čísly

Na letošním Invexu představil Eurotel několik zajímavých služeb, z nichž nejzajímavější je bezesporu Go GPRS, informační služba Cell Broadcast, Mobilní Telemetrie a Kombi Karta (dvě čísla na jedné SIM). Jaké tyto novinky jsou?
Invex 2001: Eurotel má ceny za Go GPRS a má SIM se dvěma čísly

GPRS konečně i pro Go

Na včerejší tiskové konferenci Eurotelu se objevilo několik poměrně zajímavých novinek, o kterých jsme až dosud mnoho nevěděli. Z našeho pohledu tou nejzajímavější je spuštění GPRS na předplacených kartách Go; to, že bude služba Go GPRS Instant prezentovaná na Invexu, jsme sice již psali, nicméně neznali jsme přesné ceny.

Vězte tedy, že za každý stažený kilobajt wapových stránek zaplatíte 60 haléřů plus, a to je opravdu podivné, navíc deset haléřů za každých deset minut spojení. Pokud má tento krok odradit uživatele od toho, aby dlouho „viseli“ online, je to bezesporu krok špatným směrem - je to přiliš malá částka. Podle Eurotelu tento poplatek má zaplatit náklady na připojení tehdy, čeká-li uživatel na data, ale nic nestahuje; není tedy aktivní. Ani toto vysvětlení se mi příliš nezdá, ale budiž.

Aktivace Go GPRS je zdarma a provedete ji pomocí „plechové huby“ na Go lince (*88). Podle neoficiálních informací by maximální přenosová rychlost měla být pouze 1+1 timeslot (tedy nějakých 14 kb/s), nikoliv 3/4+1 timeslot jako u paušálních programů (síť Eurotelu momentálně umí až 4+4 timesloty). Naštěstí u wapování o rychlost jde až ve druhé řadě, takže to nevadí.

Oživeno: Podle Jana Kučmáše, tiskového mluvčího Eurotelu, bude rychlost Go GPRS stejná jako u tarifních programů.

Pro GPRS můžete využít zatím dvě sady Go - jednu s Motorolou T192 za 7995 Kč a druhou s Motorolou T260 za 9995 Kč.

Informace až do domu

Možná někteří z vás narazili v mobilu na položku Cell Broadcasting, tedy něco jako informační zprávy v mobilní buňce. Tuto funkci podporují skoro všechny mobily téměř od počátků GSM u nás, bohužel operátoři ji zatím nijak zvlášť (nebo vůbec) nevyužívali. O co jde? Pokud se mobil dostane do blízkosti dané buňky v mobilní síti, pošle mu buňka předem definovanou zprávu. Pokud se např. nachází uživatel v blízkosti hypermarketu, můžete dostat zprávu o aktuálních cenách apod. Vzhledem k tomu, že tyto zprávy jsou pro příjemce zdarma, operátor na nich neměl možnost vydělat.

Přímo se však nabízí komerční využití ze strany poskytovatele obsahu - firma, která je v dosahu dané buňky zaplatí za informace, které mobilní uživatel dostane. Jde vlastně o přesně cílenou reklamu, protože ji na mobil dostanou jen ti, co jsou v blízkosti daného subjektu a mají tuto funkci povolenou. Tato služba běží už delší dobu v zahraničí a je využíváná i jinak než komerčně. Pokud např. jedete po dálnici, dostávate informace o městech, které míjíte, nebo hlášky o dopravních zácpách.

Jako první u nás bude nabízet Cell Broadcasting Eurotel. Ten na Invexu spustil pilotní projekt, kdy na mobily patřičně vybavených uživatelů chodí zprávy „Eurotel vás zve na Invex“ apod. Zatím nejsou známy podrobnosti, za jakých bude tato služba nabízena potenciálním „inzerentům“, Eurotel však slibuje i jiné využití - geografické informace o lokalitě, ve které se právě s mobilem budete nacházet.

Jedna karta se dvěma čísly

Další hodně zajímavou novinkou je Kombi Karta. Ta umožňuje mít na jedné kartě SIM dvě čísla - jedno pro soukromé a jedno pro pracovní hovory (rozdělení záleží jen a pouze na majiteli). Bohužel, podle všechn dostupných informací se nejedná o funkci ALS, kterou podporují všechny moderní mobily, ale o karty se SIM Toolkitovou aplikací, která přepínání mezi čísly zajišťuje. Pokud nemáte SIM Toolkit, musíte vypnout a znovu zapnout mobil. Každé číslo může mít rozdílný tarif, v symbióze tak může být i Go a tarifní program.

Pokud není zrovinka aktivní druhé číslo, na které někdo volá, karta automaticky hovor přesměruje na číslo aktivní. Nevýhoda tohoto řešení oproti ALS spočívá v tom, že běžný přesměrovaný hovor je placen, což není zrovinka dobré. Neznáme však všechny podrobnosti celé služby, takže je možné, že toto přesměrování bude zdarma. Uvidíme.

Kombi Karty zatím nejsou dostupné pro běžné zákazníky, ale pro Integrovaný záchranný systém. Jedno číslo bude užíváné k běžné komunikaci, druhé pro případ krize. Pro ostatní klientelu bude služba nabízena až příští rok.

Telemetrie: informace o autě, bytu a energii na mobil

Mobilní telemetrie je služba, kterou slouží pro sběr a vyhodnocování dat a umožňuje také dálkově ovládat a řídit zařízení doma i ve firmě. V soukromé sféře tak můžete kontrolovat zabezpečení auta, bytu, zapínat domácí spotřebiče nebo kontrolovat odečet energie v domácnosti. Využití je více, prezentace však probíhala spíše v obecné rovině, takže konkrétní údaje o službě zatím neznáme.

Eurotel také představil další novinky oblasti firemní sféry, těm se však budeme (možná) věnovat v samostatném článku během tohoto nebo příštího týdne.

 

Diskuze (32) Další článek: Motorola Timeport 280: manažer k pohledání (test)

Témata článku: Operátoři, O2, EU, Invex, SIM, Malá částka, Pracovní hovor, GPRS, Euro


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

** Do telefonu si instaluji vždy zhruba padesátku aplikací ** Nejčastěji jsou zastoupeny aplikace pro sport a zpravodajství ** Najdou se však i některé nešvary (hry), kterými si občas krátím čas

Milan Měchura | 14

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 113

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už nedodává pouze data, má dvě aplikace pro Android Těšit se můžete na jednoduché uživatelské rozhraní a dostatek informací Chybí naopak jakékoliv možnosti nastavení a postrádáme také widgety

Filip Kůžel, Jozef Cmar | 9