Invex: jaké zajímavosti z mobilního světa stojí za to vidět?

Na brněnském výstavišti právě probíhají veletrhy Invex a Digitex, které se věnují informačním a komunikačním technologiím, spotřební elektronice a digitální zábavě. Přinášíme tipy, které expozice by zájemce o mobily a komunikaci neměl minout. V článku najdete také fotografie z veletrhu pro ty, kteří se ho nemohou zúčastnit.
Invex: jaké zajímavosti z mobilního světa stojí za to vidět?

Včera se otevřely brány brněnského výstaviště návštěvníkům veletrhů Invex a Digitex. Invex, který se zaměřuje na informační a komunikační technologie, má již dlouholetou tradici, Digitex je vhodným doplňkem, který se zaměřuje na spotřební elektroniku a digitální zábavu.

První kroky vedou do Mobility hall

Nemohu si odpustit menší výlet do historie. Vzpomínky na přeplněné výstaviště a pavilony nacpané k prasknutí vystavovateli i nadšenými návštěvníky jsou již bohužel několik let staré. A dnes mi už mnozí nebudou věřit, že se týkají Invexu. Přestože se derou moderní informační a telekomunikační technologie stále dopředu a přináší mnoho novinek, veletrh na oblibě ztrácí. Letošní ročník zabírá na ploše výstaviště ještě méně prostoru než minulý rok.

V obsazených pavilonech se ale najde několik zajímavých expozic, které by vás mohly zajímat. Tou jistě nejzajímavější je Mobility Hall a neděláme si tímto tvrzením jen vychloubavou reklamu. Na jediném místě si můžete prohlédnout takřka všechny mobilní telefony dostupné na českém trhu včetně těch, které se teprve začnou prodávat. Jsou tady i takové skvosty jako Motorola Pebl U6 a všechny placaté modely Slvr, Siemens S75 a vysouvací SL75, nové Samsungy X200 a X660, Walkmany W800i a W550i od Sony Ericssonu nebo futuristická Nokia N90. Navíc si můžete některé telefony vyzkoušet, při troše štěstí si můžete popovídat s redaktory Mobilit a MobilManie a za zvýhodněnou cenu se zde nabízí nový katalog mobilů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mobility Hall na Invexu nemůžete vynechat

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hostesky vám rády půjčí některý ze svých telefonů... • ...nebo vám vytisknou fotografii
pořízenou Sony Ericssonem W800i... • ...anebo vám ochotně poradí

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
I takové skvosty můžete v Mobility Hall spatřit na vlastní oči

Mobility Hall najdete v pravém zadním rohu pavilonu B, kde se také nachází několik stánků s různorodým příslušenstvím k mobilním telefonům. Mezi méně obvyklé patří například přívěsky vyzdobené kameny značky Swarovski. Za návštěvu rozhodně stojí stánek firmy Jabra, která zde nabízí svá bluetoothová sluchátka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
O příslušenství k mobilům na Invexu není nouze • přívěsky s drahými kameny
k drahému mobilu • stánek společnosti Jabra

V pavilonu B jsou i malé nenápadné stánky, které však nabízí k nahlédnutí mnoho zajímavého. Například indukční smyčku pro mobilní telefony, která slouží nedoslýchavým k přenosu hlasového signálu z mobilu přímo do jejich naslouchátek. Hned ve vedlejší vitrínce jsou k vidění neobvyklé stolní telefony s obřími klávesami a udávanou velkou hlasitostí sluchátka, které jsou určené starším uživatelům.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Obří telefony pro starší uživatele a indukční smyčka pro nedoslýchavé

Hodně prostoru je věnováno internetovému telefonování. Jsou zde stánky poskytovatelů, ale i zajímavé expozice telefonních přístrojů pro VoIP. Jedním ze zajímavých přístrojů je bezdrátový IP telefon ZyXell pracující v sítích Wi-Fi na bázi obecného protokolu SIP. Telefon vypadá na první pohled jako běžný mobil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Tradičně nechybí ani exotické stánky vystavovatelů z dalekého východu. Nejvíce nás zaujal korejský výrobce plastových obalů na mobilní telefony. Zajímavé jsou nejen obaly z pevného plastu chránící telefon proti poškrábání, které jsou mnohdy bohatě zdobeny, ale především ukázkové telefony, na kterých jsou obaly prezentovány. K vidění jsou zde kreace s otočnými, horizontálními displeji, véčko od Samsungu inspirované Motorolou Razr nebo telefony s příjmem satelitní digitální televize.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pestrá sbírka u nenápadného korejského stánku

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Plastové kryty dokáží telefon proměnit k nepoznání • ochrana Samsungu D500 v korejské verzi

Prohlédnout si můžete nabídku navigačních systémů, o kterých na MobilManii stále častěji píšeme. Mimochodem: tyto články svou čteností mohou pomalu konkurovat mobilním telefonům. V navigaci je velká budoucnost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Chcete si prohlédnout možnosti navigačního systému Wayfinder v praxi?

Mám tam vůbec chodit?

Kromě pavilonu B již mnoho expozic na téma mobilní komunikace nenajdete. Výjimkou jsou stánky Eurotelu a T-Mobilu, Oskar ale již tradičně chybí. U Eurotelu si může vyzkoušet videohovory v síti třetí generace nebo rychlé datové přenosy HSDPA na připraveném terminálu. Eurotel najdete spolu s Českým Telecomem v poměrně malém stánku umístěném v pavilonu D. T-Mobile potkáte po cestě od hlavní brány dříve – v samostatném pavilonu. K vyzkoušení je zde rychlé internetové připojení prostřednictvím služby Internet 4G. Nejsem si ale jist, zda bude prezentace digitální televize v mobilu poskytnuta i běžným návštěvníkům, nebo zda šlo jen o krátkou prezentaci pro novináře.

Přestože veletrh Invex není již tím, čím býval dřív, stále je na co koukat. A ani příznivci mobilní komunikace nepřijdou zkrátka. Pokud se ale řadíte mezi velké fandy technologických novinek, vydejte se raději za půl roku na hannoverský CeBit. Na Invexu byste mohli být zklamáni.

Klepněte pro větší obrázek 
A když už vás přestanou mobily bavit, můžete si jít zahrát počítačové hry. O soupeře nouze jistě nebude...

Diskuze (8) Další článek: Eurotel zlevňuje CDMA (i pro starší zákazníky)

Témata článku: Ostatní, Zajímavosti, Motorola Pebl U6, Motorola Razr, Nokia N90, Siemens S75, Mobil, Mobilní svět, Obří telefon, Sto, Zajímavost, Invex, Velká budoucnost, Běžný návštěvník, Svět


Určitě si přečtěte

RECENZE: Apple iPhone 11 – dvě čočky, pokračování ságy a spousta odhodlání

RECENZE: Apple iPhone 11 – dvě čočky, pokračování ságy a spousta odhodlání

**Design telefonu možná není hezký, ale hlavně je naprosto originální **Výkon je ohromující, rychlost sytému špičková, oboje bez překvapení ** Dvě čočky stačí, ultraširoký foťák vás bude hodně bavit

Jakub Michlovský | 109

RECENZE: Xiaomi Mi A3 – povedená plavba na vlnách čistého Androidu

RECENZE: Xiaomi Mi A3 – povedená plavba na vlnách čistého Androidu

** Xiaomi Mi A3 má originální záda a výtečný poměr cena/výkon ** Čistý Android je vlastnost, která někomu vyhovuje, jinému zase ne ** Hlavní znaky: dost výkonu, dobrá výdrž, kvalitní fotoaparát, chybí NFC

Jakub Vrbacký | 27