Invex: Sony Clié na vlastní oči

Na letošním Invexu daly najít skutečné mobilní skvosty, mezi které kapesní počítače společnosti Sony bezesporu právem patří. Na stánku společnosti Tespo jsme dokonce měli možnost vyzkoušet si nejvyšší model na vlastní kůži.
Invex: Sony Clié na vlastní oči

Společnost Tespo má ve své nabídce šest modelů Clié, které zahrnují nejnižší a nejlevnější monochromatické modely až po nejvyšší skvosty s velkým barevným otočným displejem, QWERTY klávesnicí a digitálním fotoaparátem. Právem můžeme prohlásit, že paradoxně je to právě Sony, kdo se největší měrou stará o vývoj platformy PalmOS.

Protože jsme o nižších modelech Clié již informovali (a v nejbližší době vám o nich přineseme podrobnější recenze), zaměříme se na model PEG-NR70V.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
K dispozici jsou zde také externí klávesničky...

Tato stříbrná tenká placička určitě překvapí každého, i zaručeného odpůrce kapesních počítačů třídy Palm. Kouzlo spočívá ve skutečnosti, že tento model vůbec jako ostatní Palmy nevypadá a ani s nimi nemá příliš co společného - vše je totiž jiné. Procesor je zde taktován na šedesát šest megahertz (tedy dvojnásobek oproti nejrychlejším Palmům) a šestnácti megabajtová operační paměť lze rozšířit prostřednictvím karet Memory Stick až o 128 megabajtů.

Barevný podsvětlený TFT displej používá pro zobrazování informací vysokého rozlišení 320 x 480 obrazových bodů a vězte, že je to hodně znát. Zobrazení na tomto displeji je dostatečně jemné i pro fotografie, displej je velmi dobře čitelný a je poměrně kontrastní. Malou nevýhodou je skutečnost, že se docela hodně leskne - ovšem konkurenční výrobky se srovnatelnými displeji na tom nejsou jinak.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Stříbrný krasavec v celé své kráse...

Zajímavá a poměrně užitečná je možnost otočení displeje - touto úpravou tak proměníte tento kapesní počítač na skutečný Palm, protože úplně zakryjete vestavěnou klávesnici (můžete však stále psát prostřednictvím technologie Grafitty). Přestože jsou tlačítka této klávesnice poměrně malá, dá se na nich poměrně dobře psát - v každém případě si však na ně budete muset chvíli zvykat.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Právě fotím sebe jak fotím sebe; displej má otočný kloub...

Překvapením byl však vestavěný fotoaparát. Jeho objektiv je otočný a přestože je poměrně malý, disponuje rozlišením jednoho megapixelu - tedy hodnotou, která není u mobilních zařízení zrovna běžnou. Díky tomu jsou fotografie kvalitní a celé zařízení tak lze skutečně použít jako základní digitální fotoaparát s odpovídající kvalitou výsledných fotografií. Při fotografování slouží displej Clié jako hledáček fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek
A takhle vypadá otočený dislej...

Kapesní počítače Sony Clié PEG-NR70V mne velmi mile překvapil a trochu změnil můj názor na počítače třídy Palm coby umírající platformu neschopnou reálně bojovat s konkurenčním systémem PocketPC. Je tedy více než jasné, že americký Palm může být rád, že se Sony rozhodla vyrábět kapesní počítače právě s jeho operačním systém. Kdyby se tak nestalo a Sony by sáhlo po konkurenční platformě, byly by Palmy doslova na pokraji vymření.

Diskuze (5) Další článek: Fotografie z Invexu: Nokia 3510i pro herní maniaky

Témata článku: Sony, Son, Invex


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15