iOS 9 Public Beta: drobný krůček vpřed [vyzkoušeno]

Apple vydal veřejnou beta verzi systému iOS 9. Co nového umí a hlavně – vyplatí se ji instalovat?

Apple vypustil veřejnou betaverzi iOS 9. Jak ji nainstalovat, se dozvíte v samostatném článku, ale zásadní otázka zní: Vyplatí se instalovat? Jde hlavně o lepší optimalizaci, pracovalo se na grafice, ale mnoho zásadních novinek zde nenajdeme. Pochválit musím celkovou odladěnost systému. Přestože se stále jedná o betu, s chybami systému a pády aplikací se setkáte pouze výjimečně. Je vidět, že s iOS 9 chce Apple získat zpět svou dobrou pověst stabilního systému, kterou mu minulé verze pokazily.

Vylepšení Spotlight a chytré hledání ve fotkách

Klepněte pro větší obrázek
Spotlight se přesouvá na nultou plochu vlevo a je bohatší o návrhy Siri. Ta nabízí nejpoužívanější aplikace, oblíbené kontakty apod. Změny prodělala aplikace Fotky, kde přibyla sekce Selfie na fotky z přední kamerky. Ve fotkách můžete i vyhledávat pomocí specifických požadavků, například fotografie pořízené v určitou dobu na konkrétním místě.

Rozdělená obrazovka iPadu

Klepněte pro větší obrázek
iOS 9 dává iPadu možnost dělit obrazovku. Slide Over nechá otevřenou aplikaci (třetí strany) na jedné části displeje, ve zbylé části obrazovky je možné pracovat s jinou. Otevřená appka je ovšem pouze u kraje obrazovky a nejde s její velikostí manipulovat.
Klepněte pro větší obrázek
U aplikací od Apple lze s velikostí manipulovat posuvníkem uprostřed a lze je roztáhnout až do poloviny. Přitom jsou obě aplikace stále aktivní a lze s nimi naráz pracovat. Této funkci Apple říká Split View a funguje pouze na nejnovějším iPad Air 2.
Klepněte pro větší obrázek
Videa přehrávaná v Safari lze zmenšit a nechat spuštěné kdekoliv na obrazovce, Apple toto nazývá Obraz v obraze.

Nově předinstalované aplikace

Klepněte pro větší obrázek
Seznam předinstalovaných aplikací se s iOS 9 rozrostl o několik kousků, které jste dříve museli stáhnout z App Store (zároveň však nejdou odinstalovat). Jde o Najít iPhone a Najít přátele. Passbook se teď jmenuje Wallet. Pochválit musím přítomnost iCloud Drive, ve které máte konečně přístup k uloženým souborům stejně jako to známe z konkurenčních cloudových služeb.
Klepněte pro větší obrázek
Došlo také ke zrušení Kiosku, který byl nahrazen aplikací Novinky (News). Aplikace News je sice součástí systému, v naší zemi však prozatím není oficiálně dostupná, pro její zobrazení ale stačí v nastavení v sekci Jazyk a Oblast změnit region na Spojené státy.

Drobné změny a vylepšení systému

Klepněte pro větší obrázek
Drobných změn najdete v systému opravdu požehnaně. Pro mě je skvělou novinkou možnost vyhledávat v nastavení. Přibylo zde také nastavení Carplay nebo Baterie, v níž máte lepší přehled o jejím využítí a nový režim nízké spotřeby. Pokud je tento mód aktivní zežloutne vám ikonka baterie a dojde k omezení funkcí jako vyzvedávání pošty, automatické aktualizace apod.
Klepněte pro větší obrázek
Oproti prvním preview iOS 9 je ve veřejné betě konečně přítomna služba Apple Music, kterou známe už z iOS 8.4. Nyní je však možné měnit kvalitu streamované hudby, bohužel ale ne tak jako bychom čekali. Celé to funguje tak, že si můžete hudbu streamovat v plné kvalitě, nebo ji nechat automaticky měnit dle rychlosti internetového připojení. K mému překvapení lze takto spustit streamovanou hudbu nebo rádio dokonce i na EDGE připojení, ač v znatelně horší kvalitě.
Klepněte pro větší obrázek
Mapy u několika světových měst nabízí seznamy jízdních řádů a trasy spojů. Uživatelé cizích zemí mohou také vyhledávat restaurace, obchodní centra a jiná zajímavá místa v okolí. Vylepšeny byly také poznámky, nyní umožňují přidávat seznamy úkolů, fotky, mapy, vlastní náčrtky a vylepšena byla i úprava písma. Mohou tedy už být zajímavou alternativu pro Evernote.
Klepněte pro větší obrázek
U iPadů došlo k vylepšení klávesnice, nově přibyla tlačítka kopírovat, vložit, tučné, kurzíva a podtrženo. Po přiložení dvou prstů na klávesnici, dojde k její přeměně na pomyslný touchpad, který umožní jednodušší označování textu.
Klepněte pro větší obrázek
Grafickou změnu prodělal také multitasking, u iPadu lze pomocí gesta pinch to zoom aplikaci otevřít na aktuální části obrazovky.
Klepněte pro větší obrázek
Došlo i ke zvyýšení zabezpečení, v iOS 9 lze totiž kromě čtyřmístného zabezpečovacovího kódu používat i šestimístný číselný či libovolně dlouhý alfanumerický kód. To se může hodit spíše u starších zařízeních, které nedisponují Touch ID. Potěšilo mě i přidání možnosti zpět u externě otevřených aplikací například přes Spotlight.

Za screenshoty z iPadu Air 2 děkujeme čtenáři Honzovi!

Témata článku: Apple, iPhone, iPad, beta, Apple iPhone 4GB, Spotlight, Zásadní otázka

Určitě si přečtěte

Jak dostat hudbu do iPhonu a neplatit za to

Jak dostat hudbu do iPhonu a neplatit za to

** iTunes už není taková hrůza, mp3 skrz něj totiž prohnat musíte ** Máte-li sbírku CD z dob minulých, můžete je poslouchat i v iPhonu ** Otázka je, zda vám všechna ta námaha stojí za 149 Kč měsíčně...

17.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 132

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

** Nový iPhone 8 srazil ceny starších modelů zhruba o 4 000 Kč ** Další podzimní novinkou je nejmenší superphone Sony Xperia XZ1 Compact ** Nepřehlédněte slevy s programem Extra výhod, třeba na Nokie 3 a 5

16.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

Bezdrátové nabíjení nepřesvědčilo a nové iPhony to nezmění

Bezdrátové nabíjení nepřesvědčilo a nové iPhony to nezmění

** Od Applu jsme čekali revoluci v bezdrátovém nabíjení. Nepřišla. ** Proč nikdo z našich redaktorů nenabíjí bezdrátově? ** Benefity nejsou velké a „bezdrát“ poškozuje baterii.

15.  10.  2017 | Kůžel Filip, Michlovský Jakub | 121

iPhone 8 v akci. Není to jen zbytečná předehra k iPhonu X

iPhone 8 v akci. Není to jen zbytečná předehra k iPhonu X

** Ano, takhle má vypadat evoluce iPhonu. ** Klasické dilema zda upgradovat nebo ještě počkat naboural iPhone X. ** Je levnější a má argumenty. Osmička je iPhone, který dává smysl.

12.  10.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan, Michlovský Jakub | 131

Problém se nafukuje. Objevují se další případy puklých iPhonů 8

Problém se nafukuje. Objevují se další případy puklých iPhonů 8

7.  10.  2017 | Kůžel Filip, Mikešová Markéta | 115