iOS 9 Public Beta: drobný krůček vpřed [vyzkoušeno]

Apple vydal veřejnou beta verzi systému iOS 9. Co nového umí a hlavně – vyplatí se ji instalovat?

Apple vypustil veřejnou betaverzi iOS 9. Jak ji nainstalovat, se dozvíte v samostatném článku, ale zásadní otázka zní: Vyplatí se instalovat? Jde hlavně o lepší optimalizaci, pracovalo se na grafice, ale mnoho zásadních novinek zde nenajdeme. Pochválit musím celkovou odladěnost systému. Přestože se stále jedná o betu, s chybami systému a pády aplikací se setkáte pouze výjimečně. Je vidět, že s iOS 9 chce Apple získat zpět svou dobrou pověst stabilního systému, kterou mu minulé verze pokazily.

Vylepšení Spotlight a chytré hledání ve fotkách

Klepněte pro větší obrázek
Spotlight se přesouvá na nultou plochu vlevo a je bohatší o návrhy Siri. Ta nabízí nejpoužívanější aplikace, oblíbené kontakty apod. Změny prodělala aplikace Fotky, kde přibyla sekce Selfie na fotky z přední kamerky. Ve fotkách můžete i vyhledávat pomocí specifických požadavků, například fotografie pořízené v určitou dobu na konkrétním místě.

Rozdělená obrazovka iPadu

Klepněte pro větší obrázek
iOS 9 dává iPadu možnost dělit obrazovku. Slide Over nechá otevřenou aplikaci (třetí strany) na jedné části displeje, ve zbylé části obrazovky je možné pracovat s jinou. Otevřená appka je ovšem pouze u kraje obrazovky a nejde s její velikostí manipulovat.
Klepněte pro větší obrázek
U aplikací od Apple lze s velikostí manipulovat posuvníkem uprostřed a lze je roztáhnout až do poloviny. Přitom jsou obě aplikace stále aktivní a lze s nimi naráz pracovat. Této funkci Apple říká Split View a funguje pouze na nejnovějším iPad Air 2.
Klepněte pro větší obrázek
Videa přehrávaná v Safari lze zmenšit a nechat spuštěné kdekoliv na obrazovce, Apple toto nazývá Obraz v obraze.

Nově předinstalované aplikace

Klepněte pro větší obrázek
Seznam předinstalovaných aplikací se s iOS 9 rozrostl o několik kousků, které jste dříve museli stáhnout z App Store (zároveň však nejdou odinstalovat). Jde o Najít iPhone a Najít přátele. Passbook se teď jmenuje Wallet. Pochválit musím přítomnost iCloud Drive, ve které máte konečně přístup k uloženým souborům stejně jako to známe z konkurenčních cloudových služeb.
Klepněte pro větší obrázek
Došlo také ke zrušení Kiosku, který byl nahrazen aplikací Novinky (News). Aplikace News je sice součástí systému, v naší zemi však prozatím není oficiálně dostupná, pro její zobrazení ale stačí v nastavení v sekci Jazyk a Oblast změnit region na Spojené státy.

Drobné změny a vylepšení systému

Klepněte pro větší obrázek
Drobných změn najdete v systému opravdu požehnaně. Pro mě je skvělou novinkou možnost vyhledávat v nastavení. Přibylo zde také nastavení Carplay nebo Baterie, v níž máte lepší přehled o jejím využítí a nový režim nízké spotřeby. Pokud je tento mód aktivní zežloutne vám ikonka baterie a dojde k omezení funkcí jako vyzvedávání pošty, automatické aktualizace apod.
Klepněte pro větší obrázek
Oproti prvním preview iOS 9 je ve veřejné betě konečně přítomna služba Apple Music, kterou známe už z iOS 8.4. Nyní je však možné měnit kvalitu streamované hudby, bohužel ale ne tak jako bychom čekali. Celé to funguje tak, že si můžete hudbu streamovat v plné kvalitě, nebo ji nechat automaticky měnit dle rychlosti internetového připojení. K mému překvapení lze takto spustit streamovanou hudbu nebo rádio dokonce i na EDGE připojení, ač v znatelně horší kvalitě.
Klepněte pro větší obrázek
Mapy u několika světových měst nabízí seznamy jízdních řádů a trasy spojů. Uživatelé cizích zemí mohou také vyhledávat restaurace, obchodní centra a jiná zajímavá místa v okolí. Vylepšeny byly také poznámky, nyní umožňují přidávat seznamy úkolů, fotky, mapy, vlastní náčrtky a vylepšena byla i úprava písma. Mohou tedy už být zajímavou alternativu pro Evernote.
Klepněte pro větší obrázek
U iPadů došlo k vylepšení klávesnice, nově přibyla tlačítka kopírovat, vložit, tučné, kurzíva a podtrženo. Po přiložení dvou prstů na klávesnici, dojde k její přeměně na pomyslný touchpad, který umožní jednodušší označování textu.
Klepněte pro větší obrázek
Grafickou změnu prodělal také multitasking, u iPadu lze pomocí gesta pinch to zoom aplikaci otevřít na aktuální části obrazovky.
Klepněte pro větší obrázek
Došlo i ke zvyýšení zabezpečení, v iOS 9 lze totiž kromě čtyřmístného zabezpečovacovího kódu používat i šestimístný číselný či libovolně dlouhý alfanumerický kód. To se může hodit spíše u starších zařízeních, které nedisponují Touch ID. Potěšilo mě i přidání možnosti zpět u externě otevřených aplikací například přes Spotlight.

Za screenshoty z iPadu Air 2 děkujeme čtenáři Honzovi!

Diskuze (238) Další článek: iPhone 6s ještě dražší? Příští generace začne na 32 GB [šeptanda]

Témata článku: Apple, iPhone, iPad, Beta, Vyzkoušeno, Apple iPhone 4GB, Najít iPhone, Obraz v obraze, Rozdělená obrazovka, Drobný krůček, Spotlight, Nejpoužívanější aplikace, Zásadní otázka, Uložený soubor, Krůček


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

** Displej 18 : 9 jde udělat bez výřezu, hurá! ** Zapomeňte na paměťovou kartu a jack ** Čistý Android One je hodně svižný

Ondrej Papánek | 49

RECENZE: Samsung Galaxy S10+ je zdařilý návrat na trůn. Na průstřel si zvyknete

RECENZE: Samsung Galaxy S10+ je zdařilý návrat na trůn. Na průstřel si zvyknete

** Otestovali jsme nejnovější vlajkový model od Samsungu ** Galaxy S10+ nabízí ve všech oblastech to nejlepší, čím Samsung disponuje ** Displej je prvotřídní, polovinu uváděných negativ by vyřešila firmwarová aktualizace

Martin Chroust | 111

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 125