iPaq Pocket PC – nový kapesní počítač Compaqu

Dalším impulsem pro počítače s Windows CE by měla být jejich nová verze. Počítače s tímto systémem se budou nazývat Pocket PC a pokud budou podobné tomu, co představuje Compaq, půjde o velmi použitelná zařízení.
iPaq Pocket PC – nový kapesní počítač Compaqu
Nový iPaq zasunutý do kolíbky. Do horní strany je zasunuta bezdrátová síťová karta.Dalším impulsem pro počítače s Windows CE by měla být jejich nová verze. Počítače s tímto systémem se budou nazývat Pocket PC a pokud budou podobné tomu, co představuje Compaq, půjde o velmi použitelná zařízení.

Již delší dobu bylo zřejmé, že jestli se něco nestane na poli kapesních počítačů s Windows CE, postupně tato větev kapesních počítačů upadne. Novinky se totiž už delší dobu vůbec neobjevovaly, ty starší modely zaujaly spíše fanoušky a fanatiky a jeden výrobce za druhým se zbavoval celých produktových řad. Nyní se ale konečně zdá, že se konečně něco bude dít. Tak především, Microsoft představuje novou verzi svých Windows – přejmenovanou na Windows Powered Pocket PC. Současně ale také někteří výrobci představují nové kapesní počítače. V příštích měsících tedy můžeme očekávat boom s nabídkou těchto zařízení.

Jedním z těchto nových kapesních počítačů je Compaq iPaq Pocket PC. Jde o kapesní počítač do dlaně, tj. bez klávesnice. Tloušťka byla snížena na přijatelných 1,59 cm (Palm V 1,01 cm, Palm IIIc 1,77 cm), i když celé zařízení bude působit asi hmotně – 170 gramů v kapse oproti 95,2 gramům Palmu V pořád ucítíte. Displej je barevný, aktivní, s rozlišením 240 x 320 bodů, což je ovšem dvakrát více než u Palmů. A vzhledem k tomu, že operační systém by měl být připraven tuto plochu efektivně využít, mohla by být práce s tímto kapesním počítačem zajímavá. Compaq říká, že je venku tento displej krásně čitelný – uvidíme, až ho dostaneme do redakce.

Bez tmavého ochraného krytu je iPaq štíhlý a elegantní.Pokud vás zajímá procesor, tak vězte, že jde o StrongARM (32bitů, výrobce Intel), pracující na frekvenci 206 MHz. Na svém pracovním stole máte možná procesor pomalejší, rozhodně však ne každý má již také 16 MB Flash ROM (tedy se snadno vyměnitelným operačním systémem) a 32 MB RAM.

Další hardware také stojí za zmínku – 3,5mm audio konektor, port IrDA a vedle sériového portu také možnost připojení k počítači prostřednictvím rozhraní USB! Na přední stěně je mikrofon i reproduktor – to se bude hodit i k jiným účelům, než jen hlasový záznamník a přehrávač hudby mp3, což iPaq zvládá. Tento počítač totiž bude zajímavý především svojí rozšiřitelností. iPaq totiž bude možné přidáním tzv. expansion packů přidávat další vlastnosti. Kromě modulu pro čtení karet Compact Flash nebo PC karet tak budete moci přidat např. modul pro připojení do sítě LAN, modul pro hardwarové přehrávání mp3, navigační systém GPS a nebo – doufejme, že v dohledné době – modul pro gsm. Tento modul ve vývojových laboratořích existuje, zatím k dispozici není. V současnosti jsou k dispozici modemy a síťové karty. Pokud vám tato koncepce připomíná Handspring Visor, máte pravdu.

Podle materiálů, které máme k dispozici, se ale Compaq nebude snažit pozicovat iPaq vedle Visorů, ale spíše vedle Palmů, které drtivým způsobem opanují především severoamerický trh, kam budou směřovat první dodávky těchto přístrojů (nebojte se, dostane se i na Českou republiku a to velmi rychle). Předběžná cena iPaqu by měla být 499 USD, oproti 449 USD za Palm IIIc nebo 399 USD za Palm V.

Zatím jsem čerpal jen z písemných materiálů, které mám k dispozici, ale pokud skutečný iPaq bude mít stejné vlastnosti, odvážím se tvrdit, že jeho pořízení bude otázkou rozumu a ne jen citu. Tyto nové kapesní počítače se systémem založeným na původních Windows CE by totiž už měly být konečně použitelné.

Váš názor Další článek: Recenze barevného Palm IIIc

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Kapesní počítač, Pocket, Celý produkt, Počítač


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11