iPaq RW6100: chytrý mobil říznutý komunikátorem

Zdá se, že nás HP tento rok překvapí zajímavým komunikátorem s megapixelovým foťákem a operačním systémem Microsoftu. I když bude mít parádní design a spoustu lákavých funkcí, na trhu to zřejmě nebude mít lehké.
iPaq RW6100: chytrý mobil říznutý komunikátorem

Krátké slovíčko iPaq se za několik let své existence stalo doslova synonymem pro kapesní počítač, podobně jako se třeba jméno společnosti Xerox stalo běžně používaným názvem pro kopírku jakékoli značky. A není se čemu divit: kapesní počítače iPaq pod vlajkou Compaqu proměnily živořící platformu Windows Mobile v poměrně rentabilní byznys. Nebylo by tedy nic divného na tom, kdyby se výrobce (nyní již HP) pokusil pro sebe stejně uzurpovat také kategorii chytrých mobilů či spíše komunikátorů.

V průběhu včerejšího odpoledne hned dva renomované asijské časopisy přinesly informace doplněné spoustou autentických fotografiích právě o přístroji této kategorie. Pod označením iPaq RW6100 se má ukrývat komunikátor se skrytou klávesnicí telefonního typu, velkým barevným displejem, podporou mobilních i bezdrátových sítí a pochopitelně také s operačním systémem Windows Mobile společnosti Microsoft.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Mobil nebo kapesní počítač? iPaq RW6100

Rychlost na úrovni

Podle dostupných informací má být tento přístroj postaven na bázi známého, avšak nepříliš nového procesoru Intel PXA270 taktovaném na frekvenci 330 Mhz, některé prameny však hovoří až o čtyřsetmegahertzovém taktu. Základní verze má být vybavena čtyřiašedesáti megabajty operační paměti a celými 128 megabajty přepisovatelné paměti FLASH, jejíž převážnou část zabírá samotný operační systém. Pomocí dodávané utility má být možno nevyužitou část paměti použít jako zálohovacího prostoru pro uživatelská data.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej dobře využívá celé přední plochy • elegantní zadní partie • pohled pod baterii

Barevný aktivní TFT displej bude pochopitelně dotykový a má být překryt antireflexní vrstvou pohlcující odlesky. Nabízí "pouze" běžné grafické rozlišení této platformy 320 × 240 bodů, na kterých dokáže prohánět až 262 tisíce barevných odstínů. Úhlopříčka displeje je necelé tři palce, nejedná se tedy o žádného drobka s titěrnými body.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pár zajímavých detailů

Co však překvapí je integrovaný digitální fotoaparát. Ten je osazen levnějším CMOS čipem disponujícím megapixelovým rozlišením, přesněji dokáže vytvořit fotografie i rozměrech 1 280 × 960 bodů. Tyto parametry trochu nekorespondují s malou velikostí operační paměti přístroje; při větším fotografování se neobejdete bez zasunuté SD či MMC paměťové karty. Umístění čočky fotoaparátu na otočný kloub by odpovídalo spíše některému ze Samsungů než iPaqu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Megapixelový fotoaparát na otočném kloubu • v příslušenství je i dálkové ovládání

Ač to není na první pohled patrno, měl by být nový iPaq RW6100 vybaven také běžnou telefonní klávesnicí. Ta se vysunuje ze spodní hrany přístroje, podobně jako to známe například z Nokie 7650. Psaní na klávesnici má být doplněno slovníkem T9, což není v případě softwarových produktů Microsoftu příliš časté. Celou zadní část telefonu zabírá Li-Pol baterie o kapacitě 1 400 mAh, která tak dává celému přístroji vzhled véčkových mobilů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Skrytá telefonní klávesnice slouží k pohotovému ovládání • jinak se samozřejmě používá dotykový displej

No jo, ale kdy bude?

Více podrobných informací o tomto zajímavém přístroji není zatím k dispozici, hovoří se ještě neoficiálně o podpoře CDMA mobilní sítě a Wi-Fi bezdrátové sítě ve specifikaci IEEE 802.11b. I tak se ale zdá, že půjde o velmi zajímavý přístroj. Jeho úspěch na trhu však není ani zdaleka jistý. Za skvělé výsledky prvních iPaqů se zasloužil především technologický náskok Compaqu v této oblasti a nevelká konkurence. Avšak dnes je vše jinak: volit můžete mezi různými zařízeními různých zavedených výrobců a ohrozit pozici takových hráčů, jakými jsou třeba Samsung, Nokia či Qtek nebude nijak snadné. 

Zdroj: www.kpda.com

Diskuze (11) Další článek: Můj mobil: Sony Ericsson T630

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Komunikátor, Chytrý mobil, Mobil, Chytrý

Určitě si přečtěte