iPaq vs. Jornada: kdo vyhraje?

Spolu se spojením Hewlett-Packard a Compaq do sebe narazily konkurenční řady produktů. V bedlivě sledované oblasti kapesních počítačů není o překvapení nouze.

Snad každý z nás ví, že došlo ke spojení dvou velkých společností - Compaqu a Hewlett-Packardu. Stejně tak víme, že každá z těchto společností vyvíjí a prodává vlastní kapesní počítače. Zatímco Compaq je znám svými iPAQy, Hewlett-Packard mu až doposud konkuroval se svými Jornadami. Oba tyto kapesní počítače byly - a bez pochyby stále jsou - téměř srovnatelnými přístroji. Který z nich však přežije?

Zdá se však, že je konečně jasno. Zřejmě nyní potěším především příznivce kapesních počítačů iPAQ: přestože jej zlé jazyky již odepsaly, jeho vývoj zřejmě ukončen nebude. iPAQy byly totiž velmi ziskové a byly vždy jedním z nejprodávanějších kapesních počítačů. Dočkáme se tedy nových modelů, z nichž některé budou zaměřeny na určitou cílovou skupinu. Naopak budou utlumeny Jornady a skrečován byl i projekt na Jornadu využívající operační systém Linux. O tom, že je iPAQ úspěšnější než Jornady, není pochyb. Nové HP je bude prodávat jako HP iPAQ a přeskládá portfolio produktů.

V každém případě by však nemělo dojít k podobnému rozhodnutí, jaké učinil anglický Psion. Ten bude nové verze svých kapesních počítačů vyvíjet výhradně pro firemní klientelu. IPAQy pro běžné lidi tedy i nadále zůstanou. Nové iPAQy již budou mít pouze barevný displej, protože experiment s monochromatickým (byť patřičně levným) iPAQem se příliš dobře neujal. A je to docela pochopitelné - kdo někdy viděl na iPAQu barvu, nemohl již o šedé ani slyšet.

Nicméně současná řada iPAQů bude utlumena, ne proto, že by je nahradily Jornady, důvodem je přechod na rychlé procesory XScale. Nové iPAQy tak budou z vnějšku vypadat téměř nachlup stejně, rozdíl bude především v rychlosti počítače. Chystá se i extrémně tenký iPAQ, který bude konkurovat novým štíhlým PDA. Jeho hlavní nevýhodou ale bude nekompatibilita se stávajícími rozšiřujícími pouzdry na současné iPAQy.

Alespoň jeden z nových iPAQů by měl disponovat displejem s plným VGA rozlišením. Nejsou tak dávno časy, kdy podobné rozlišení v šestnácti bitové barevné hloubce bylo vrcholem techniky v nejmodernějších noteboocích. A hle, dnes jej budeme mít v kapsičce od košile.

Hewlett-Packard však také nezůstane vzadu. Řada 7x0 jeho kapesních počítačů Jornada byla jedinečnými zařízeními už proto, že byly vlastně jedinými kapesními počítači s Windows CE společnosti Microsoft vybavenými téměř plnohodnotnou klávesnicí. Tyto Jornady se brzy dočkají svého nástupce, který však již bude ve svých útrobách prohánět nový operační systém Windows CE.NET.

Bonbónek jsem si však nechal úplně na závěr. Pokračovat v prodeji i ve vývoji se bude také u nedávno představeného komunikátoru Jornada 920. Drobnosti jako podpora GPRS nebo technologie Bluetooth je samozřejmostí. Zdá se, že se skvělými iPAQy se v budoucnu nebudeme potkávat pouze na stránkách zpravodajských serverů, ale i na pultech našich obchodů. A to je určitě dobře.

 

Váš názor Další článek: Co s mobily, které nikdo nechce?

Témata článku: Windows, Smartphony, Software pro mobily

Určitě si přečtěte