iPhone konečně oficiálně v Evropě!

Apple iPhone dorazil do Evropy a zastavil se až u našich západních hranic. Na kolik Němce a Brity přijde?

Německý T-Mobile včera začal prodávat 8GB iPhone. Nabídka ke koupi je přehledná – stačí zaplatit 399 euro a zároveň se upsat k jednomu ze tří tarifů pro iPhone na dobu dvou let.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tarify pro iPhone jsou označeny Complete M, Complete L a Complete XL, od sebe se liší zejména počtem volných minut a SMS. Při pohledu to tabulky je zřejmé, že nejlevnější tarif vyjde na 49 euro měsíčně, za dva roky tedy stojí 1 176 euro. Všechny tarify nabízí zdarma tzv. Visual VoiceMail, tj. využití unikátní funkce iPhonu, s níž lze ovládat hlasovou schránku pomocí vestavěné aplikace, kdy vidíte délku vzkazu, obličej toho, kdo nechal vzkaz apod.

TarifyComplete MComplete LComplete XL
Paušál49 eur69 eur89 eur
EDGE/Wi-Fizdarma
Visual VoiceMailzdarma
Volné minuty1002001000
Cena za minutu hovoru0,39 eur/min0,39 eur/min0,29 eur/min
Volné SMS40150300
Cena za SMS0,19 eur
Aktivační poplatek25 eur
Minimální doba úpisu24 měsíců
Neprovolané minuty a nespotřebované SMS se nepřevádějí, hovory se počítají 60+1

T-Mobile také přidává používání EDGE a Wi-Fi ze svých hotspotů zdarma. Samozřejmě i zde platí datová omezení, po kterých rychlost připojení spadne na 64 kbit/s na downloadu a 16 kbit/s na uploadu.

TarifyComplete MComplete LComplete XL
měsíční datový limit200 MB1 GB5 GB

Jaké rozčarování avšak může přijít pro mobilisty, kteří si v Německu vyberou nejnižší tarif Complete M? Omezení FUP jen na 200 MB dat. To je opravdu málo, uvážíme-li, že iPhone zobrazuje webové stránky jako na počítači, respektive že poskytuje nejlepší internet na cestách. Někteří uživatelé jsou jistě schopni tento limit vyčerpat během jediného dne.

Nabídka T-Mobilu nezapomíná ani na nejrůznější příslušenství k iPhonu, v jeho e-shopu lze zakoupit sluchátka, stojánek, headset, tašku a další prvky výbavy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takto lákají na iPhone u německého T-Mobilu

Ještě před zahájením dnešního prodeje jsme zachytili informace, že zásoby jablečných telefonů pravděpodobně nepostačí uspokojit poptávku. Někteří nerozhodní němečtí uživatelé si tak budou muset počkat o něco déle.

Jablka na ostrovech

Nejen v Německu, ale i ve Velké Británii s velkou slávou a nedočkavostí zákazníků představili iPhone, tentokrát v modrých barvách O2. Poptávka je po tomto zařízení vysoká, i přesto, že za iPhone zde zaplatíte 269 liber. Příjemný je, narozdíl od německého T-Mobilu, úvazek jen na 18 měsíců.

Klepněte pro větší obrázek 
Takto ode dneška vypadá domovská stránka britského O2 

Podobnou strukturu tarifů jako v Německu nalezneme i v UK. Je zřejmé, že sestava tří tarifů bude společná pro všechny země, kde se iPhone bude prodávat. Již na první pohled vychází německý T-Mobile mnohem nevýhodněji. Při nejnižším tarifu Němci dostanou o polovinu méně minut. U středního tarifu je to dokonce trojnásobně méně. Relativně směšně působí 40 volných SMS u růžového Complete M oproti nejnižší nabídce O2 UK, jejichž nabídka je velmi podobná těm americkým u AT&T.

Tarif / paušál35 liber45 liber55 liber
EDGE/Wi-Fizdarma
Visual VoiceMailzdarma
Volné minuty2006001200
Cena za minutu hovoru20 pencí /min20 pencí /min20 pencí /min
Volné SMS200500500
Cena za SMS12 pencí
Minimální doba úpisu18 měsíců
Neprovolané minuty a nespotřebované SMS se nepřevádějí, hovory a SMS zdarma je možné použít jen na sítě v rámci Velké Británie

Ještě větší nepoměr existuje v oblasti neomezeného připojení na internet a proklínané zkratky FUP. Druhá tabulka článku znázorňuje stav u našich nejbližších iPhone-sousedů. Podobně situace vypadala nedávno i u britského O2. Ačkoliv se nejvyšší představitelé O2 rádi chválili, jak poskytnou neomezené připojení na web pro své zákazníky spolu s iPhonem, reálná situace byla podobně tristní, jako u nejnižšího tarifu v Německu. Limit FUP je nastaven na 200 MB dat stáhnutých pomocí EDGE, resp. 60 hodin připojení přes WiFi u smluvního poskytovatele Cloud. O2 pak přišlo s vysvětlením, že daný limit postačí na prosurfování přibližně 1400 internetových stránek. Názor na toto vysvětlení si udělejte sami...

Lidová revoluce

Hlas koupěchtivých Britů byl ale natolik silný, že Matthew Key, výkonný ředitel O2 UK rezignoval a FUP odstranil úplně. Jeho slovy: „Zákazníci shledali neomezeně s omezením za matoucí, navíc pro většinu lidí je megabit těžké s něčím porovnat. Proto jsme se rozhodli FUP odstranit, čili neomezeně skutečně znamená neomezeně.“ O2  je první mobilní operátor, který tak ve Velké Británii učinil.

Uvidíme, jestli nevole klientů T-Mobilu dokáže podobný zvrat i v Německu. Fakty jsme dokázali, že používání iPhonu v Německu rozhodně nebude levná záležitost. Limity tarifů, ať se jedná o volné minuty, SMS či volná data pro připojení na internet, jsou nastaveny velmi tvrdě. Zatímco Britové si mohou volně užívat všech možností, které jim iPhone nabízí, Němci budou pečlivě zvažovat každé shlédnuté video na YouTube. Za pár dní nás čeká představení iPhonu ve Francii. Bude zajimavé sledovat i jejich nabídku, zda-li se přiblíží k „neomezenému“, a nebo striktně „limitujícímu“.

Témata článku: Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 7, Unikátní funkce, Aktivační poplatek, Reálná situace

Určitě si přečtěte

Proč je vodotěsný mobil drahý

Proč je vodotěsný mobil drahý

** Proč už dávno nejsou všechny smartphony vodotěsné? ** Technologii máme a je to tak užitečné. ** Odpověď je jednoduchá – je to hodně drahé.

1.  10.  2017 | Kůžel Filip | 65

Jak Apple iPhone za 10 let změnil svět

Jak Apple iPhone za 10 let změnil svět

** 9. ledna 2007 Steve Jobs představil první iPhone. Přesně před 10 lety ** Vyvolal pozdvižení. To ještě nikdo nevěděl, že tenhle mobil změní svět ** Provedeme vás dekádou evoluce a inovacemi jednotlivých modelů

12.  9.  2017 | Kůžel Filip, Miksa Martin | 161

Apple iPhone 7 Plus: ukázková galerie časopisu Computer

Apple iPhone 7 Plus: ukázková galerie časopisu Computer

V aktuálním čísle časopisu Computer 12/16 vyšla recenze smartphonu Apple iPhone 7 Plus. Tady k ní máte několik ukázkových fotek a video.

10.  11.  2016 | časopis Computer, Michlovský Jakub

Apple iPhone 7 Plus: dlouhý a širokoúhlý [recenze]

Apple iPhone 7 Plus: dlouhý a širokoúhlý [recenze]

** První telefon od Apple se dvěma čočkami ** Odstranění 3,5mm jacku zatím bolí a ne málo ** Zvýšená odolnost a dvojice reproduktorů byla nutná evoluce

9.  11.  2016 | Michlovský Jakub | 70