iPhone konečně představen, ale Applu zisky nepřinese

Celý svět čeká na Apple iPhone. Dnes se dočkal rovnou celé řady iPhonů, ale nakousnuté jablko na krytech chybí.
iPhone konečně představen, ale Applu zisky nepřinese

 

Celá historie ochranné známky iPhone je poněkud složitější. Poprvé si ji v roce 1996 nechala registrovat firma Infogear. Tu později (r. 2000) koupilo Cisco Systems, které tři roky nato pohltilo i Linksys a udělalo si z něj divizi pro síťové řešení domácností. Dnes, v době obrovského rozruchu kolem očekávaného multimediálního telefonu od Apple, přišel logický marketingový tah a Cisco vytáhlo svůj chráněný poklad na veřejnost.

Pokud se ještě trochu zdržíme u Apple a jejich přicházející novinky, nabízí se otázka, jak se tedy bude jmenovat. Každý mluvil o Apple iPhone, ale teď už víme, že to iPhone určitě nebude. V jednom ze starších šotů designéra Gregory DeSantise se objevil název iTalk. Použije jej Apple, nebo vymyslí zcela nový iNázev? Na odpověď si počkáme stejně dlouho, jako na přístroj samotný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Apple „iTelefon“ tak, jak si jej představují grafici

Už předem je jasné, že nový iPod s komunikačním modulem, nebo chcete-li multimediální Apple-phone bude prodejním hitem. Musel by to být skutečný propadák, aby davy koupěchtivých Američanů upustily od svého záměru. Celá Amerika mluví o iPhonu, pro který teď budou muset hledat nové jméno. Chcete-li vědět více o legendě, kterou ještě nikdo neviděl, přečtěte si náš starší článek.

Pojďme ale zpět k představeným Linksys iPhone. Jedná se o řadu přístrojů pro internetovou telefonii v domácnostech, případně menších firmách. Zjednoduší složitější služby původně vázané k počítači na úroveň jednoduchého bezdrátového telefonu. Umožní jedním pohledem zjistit, který z kontaktů je právě online, pokročilé funkce zpřístupní multimediální obsah internetu. Všech sedm modelů rodiny iPhone je už dnes možné koupit v USA.

Řada iPhone CIT: Skype s pohodlím bezdrátu

Nejnižší model CIT200 má dvě součásti. USB modul se připojí k počítači, ze spuštěného programu Skype získá a zpracuje seznam kontaktů. Bezdrátově jej pak přenese do části druhé – telefonního sluchátka (s nabíjecí základnou). Použití je pak stejné, jak jej známe z počítače. Bez problémů fungují Skype, SkypeIn i SkypeOut hovory, problémem není ani hlasová pošta. Pokud jste si zvykli na domácí interkom, stačí přikoupit další sluchátka, k základně připojíte až čtyři.

Větší základna naznačuje větší možnosti typu CIT300. Ten totiž dokáže obsloužit i běžnou telefonní linku, a zcela tak nahradí dosavadní bezdrátový telefon. Před každým hovorem pak můžete volit, jestli půjde hovor přes internet, nebo běžnou cestou.

Základna dalšího modelu narostla o další kus a to neznamená nic jiného, že počítač s programem Skype může zůstat vypnutý. CIT400 obsahuje samostatného klienta, pomocí sluchátka se přihlásíte ke svému Skype účtu a od toho momentu probíhá vše stejně, jako u předchozích.

Bokem zájmu široké české veřejnosti patrně zůstane iPhone CIT310. Technicky je v zásadě podobný typu CIT300, jen vyměnil komunikační program Skype za u nás méně používaný Yahoo! Messenger.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
iPhone CIT200 ($79.99) • CIT 300 ($99.99) • CIT400 ($179.99) • CIT410 ($99.99)

iPhone WIP: telefonujeme přes WiFi

Řada WIP jde na věc trochu jinak. Součástí balení není jednoúčelová základna, ale sluchátka využívají standardních bezdrátových sítích WiFi. Model WIP300 se spojí s širokopásmovým routerem Linksys Wireless-G. Hovor pak musí zprostředkovat lokální poskytovatel internetové telefonie. K používání je nutné obě zařízení spárovat. Jednoduše se současně stiskne tlačítko a automaticky se naváže chráněné (WPA) spojení. Počítač opět není potřeba, WIP300 navíc přidává vlastnosti, které známe spíše z klasických mobilních telefonů: tapety na pozadí displeje, nebo personalizované vyzváněcí tóny.

Vyšší model řady se jmenuje WIP320 a designově se patrně nejvíce blíží původním představám o iPhone (tomu se značkou Apple). Technicky se od zbytku řady WIP liší tím, že jako prostředník je k volání použit Skype. Klient běží přímo ve sluchátku, uživatel se tedy přihlašuje přes alfanumerickou klávesnici.

Nejvyšší typ řady WIP330 je obohacen o WiFi management, což znamená, že se dokáže spojit i s jinými hotspoty, než pouze s routerem stejné značky. Opět je zde nutnost prostředníka v podobě poskytovatele internetové telefonie. Velký displej láká k širšímu využití. Vestavěný webový prohlížeč umožní i prohlížení multimediálního obsahu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
iPhone WIP300 ($219.99) • WIP320 ($199.99) • WIP330 ($369.99)

Tolik tedy záhada odhalení tajemství iPhone. Dočkali jsme se něčeho jiného, než jsme původně čekali, ale výsledek není vůbec špatný. Je jen otázkou času, než pohodlí bezdrátových sluchátek internetové telefonie pronikne i do českých domácností.

Diskuze (12) Další článek: Redakce MobilMania.cz

Témata článku: Apple, Zisky, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 7, APP, Celá historie, Nový ipod, Celá Amerika, Podobný typ, Cisco Systems, Zisk

Určitě si přečtěte