iPhonemanie pokračuje, peníze se točí

iPhone je továrnou na peníze. Kdo všechno je na výplatní pásce, jak to bude v Evropě a jak v budoucnosti?

Už téměř dva týdny je mezi námi (tedy spíše mezi nimi). Apple iPhone, senzace letošního roku, dokonale pobláznil Američany. Aura nedojedeného jablka dozářila až k nám, a tak se i MobilMania na několik hodin přeměnila v iPhoneManii, pro kterou existoval pouze jediný přístroj. Celé toto šílenství je skvělou vizitkou pro marketingově-kouzelnický tým soustředěný okolo Steva Jobse. Jak se však říká, „slávy se nenajíš“. Kolik tedy iPhone v prvních dnech vydělal?

Tip: určitě se podívejte na sympaticky sarkastický a zaručeně nejšílenější článek o iPhonu na serveru Gadgets.Fosfor

Apple samozřejmě žádnou oficiální informaci nepodal, a tak se rozjelo další kolo spekulací a odhadů. Zprávy se různí, ale nikdo nepochybuje o úspěšném prvním víkendu pro dvojku Apple a AT&T. Některé odhady se drží při zdi a mluví o 200 000 prodaných kusech. Analytici však míří daleko výše a počítají s čísly přes půl miliónu. Mnohem snáze zjistitelný je poměr prodaných kusů jednotlivých variant iPhonu. Je to 9:1 v neprospěch 4GB verze. 90 % prodaných iPhonů tedy mělo paměť 8GB a nezměnila na tom nic ani o 100 dolarů vyšší cena (499 vs. 599 dolarů).

iPhone: miliónový kšeft

Pokud se budeme držet optimističtějšího odhadu, toto všechno znamená tržby okolo 300 miliónů dolarů. Dvouletý úvazek spojený s iPhonem pak pouze na paušálních poplatcích přinese operátorovi AT&T téměř miliardu dolarů.

Kdo ještě na iPhonu vydělal? Kupodivu je to firma Samsung. Ne, nejde o přímo konkurující sekci vyrábějící mobilní telefony, ale o jinou část tohoto jihokorejského giganta. Samsung totiž zvítězil v konkurzu na dodavatele komponent a dodává celou jednu třetinu vnitřností iPhonu.

Nejprve zde máme procesor s ARM RISC jádrem v ceně 14,25 dolarů pro obě verze iPhonu. Dále společnost přispívá pamětí NAND flash a pamětí DRAM. V 4 GB verzi najdeme flash NAND paměť v ceně 24 dolarů, v 8 GB pak jednou tak drahou, čili za 48 dolarů. Pro oba iPhony pak vyjde 1Gbit DRAM paměť na 14 dolarů.

Sečteno a podtrženo, Samsung dodá polovodičové součásti v hodnotě 76,25 dolaru u verze s kapacitou 8 GB. To znamená, že podíl na ceně hardware činí 30,5%, což je největší podíl pro jednoho samostatného dodavatele. V jižní Koreji si nejspíše už teď mnou ruce…

Ještě než mohla být známa první prodejní čísla z Ameriky, rozhodlo se o prodejci iPhonu v Evropě. Tedy alespoň na jednom z nejdůležitějších trhů – ve Velké Británii. O důležitosti jednání pro Apple svědčí i osobní návštěva Steva Jobse v Londýně. Že to byl opravdu lítý boj napovídají těsně po sobě následující, zcela protichůdné zprávy, které vydávaly i ty nejserióznější deníky. Na ostrovech snad už definitivně vyhrálo O2, v Německu by to měl být T-Mobile. Vodafone dlouho považovaný za největšího favorita se z iZpravodajství zcela vytratil, stejně jako zvěsti o „evropské“ verzi iPhonu, která by měla podporovat sítě třetí generace.

Kola obchodu se roztáčí

iPhone tedy má silné jádro fanoušků. Jak jej ale dostat do korporátní sféry? Obtížně. Přístroj není orientován a zkonstruován jako pracovní nástroj, nerozumí si s mnoha standardními protokoly. Konkrétním případem budiž hojně využívaný Microsoft Exchange Server. Přesto má o iPhone zájem mnoho firem, které jej chtějí pro své zaměstnance jako neobvyklý a atraktivní firemní benefit. S řešením přichází firma iceWEB. Nejedná o pouhou aplikaci, ale o komplexní službu založenou na vlastních serverech, která data z Exchange serveru překládá do iPhonu srozumitelného jazyka. Nejspíše pro svoji složitost (a jedinečnost) si iceWEB nechá za funkční poštu zaplatit. K nemalému paušálu u AT&T tak přibude dalších 8,50 dolaru měsíčně.

Zpět mezi běžné uživatele iPhonu míří instantní messenger jménem JiveTalk. Jako první zástupce svého druhu zvládá komunikovat s těmito protokoly: AIM, MSN, Yahoo!, GoogleTalk, Jabber a nechybí ani v našich končinách nejoblíbenější ICQ. Kromě mnoha dalších aplikací se kolem iPhonu začíná rozbíhat i nezbytná mašinérie služeb, které nabízí nepřeberný počet pozadí na plochu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ani výrobci příslušenství nespí: akrylátové pouzdro ($30) • sportovní pouzdro na zápěstí ($30) • šité kožené pouzdro ($30) • adaptér pro sluchátka a kabel pro spojení iPhonu se zesilovačem ($10 až $20)

Hackeři za snadnější přístup k hudbě

Zájem mají také hackeři. Těm se za relativně krátkou dobu podařilo dostat ke kořenům operačního systému OS X. Nebylo to prý těžké, vždyť i konektor iPhonu je stejný, jako ten u iPodu, se kterým si už roky hrají. Jak to tedy bude s onou uzavřeností systému a k čemu takový průnik povede? Pro začátek se hackeři naučili ovládat iPhone přes příkazový řádek, což je celkem neškodné. Podobně nevinně vypadá i jimi vytvořená utilita iPhoneInterface, která dokáže manipulovat se souborovou a adresářovou strukturou přístroje. To mimo jiné znamená, že bude již brzy možné manipulovat s hudebními soubory a dostávat je do iPhonu i jinak, než pouze přes iTunes…

To je tedy iPhone. Už dnes se něm mluví jako o iPhonu 1, což jasně naznačuje, že toto je pouze začátek. Jeden z patentů firmy Apple pak napovídá, že nepůjde pouze o řadu přístrojů, ale že se bude větvit. Tak jako dnes máme iPod, iPod Video, …Mini, …Nano, jednou se možná dočkáme zjednodušeného a hlavně menšího iPhonu Mini. Žádné velké surfování, pouze jednoduché telefonování a přehrávání hudby…

Klepněte pro větší obrázek 
Budeme na iPhonu Mini vytáčet čísla jako kdysi?

iPhone v Evropě, Apple kamarád s Microsoftem

I když se Apple snaží kontrolovat prodej iPhonu všemi možnými cestami, přesto se přístroj začal objevovat i na evropských elektronických tržištích. Cena je sympaticky podobná té v Americe, otázkou však je, co bude případný kupec dělat s přístrojem zablokovaným pro služby amerického AT&T? Najde se tak velký fanoušek (nebo snob), že bude své okolí oslňovat i za cenu volání v roamingu?

A ještě malá paradoxní perlička na závěr: víte, co používá personál většiny amerických prodejen Apple? Bezdrátové prodejní a skladové terminály založené na Windows CE, tedy produktu úhlavního konkurenta Applu, firmy Microsoft.

Témata článku: Peníze, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Příkazový řádek

Určitě si přečtěte

O2 bude O2 nejméně do roku 2022, Španělům za to zaplatí 900 milionů korun

O2 bude O2 nejméně do roku 2022, Španělům za to zaplatí 900 milionů korun

** Než tzv. rebranding, raději poplatek za právo užívat známku O2 ** Původně měl operátor právo používat jméno O2 do ledna 2019 ** 39 % telefonů v síti O2 umí LTE, kolik prodatují operátor neuvedl

28.  7.  2017 | Pospíšil Aleš, Láska Jan | 15