Iridium: už dva ohňostroje v atmosféře

Dvě družice satelitní sítě Iridium shořely koncem tohoto roku v atmosféře. Podaří se vůbec tuto síť zachránit?
Iridium: už dva ohňostroje v atmosféře
O satelitní síti Iridium se toho napsalo poměrně dost. V poslední době však k sobě opět přitahuje pozornost. I když se našel zájemce, který získal od konkurzního soudu souhlas na odkoupení zbylých aktivit Iridia, stále však není jisté, zda se Iridium vzpamatuje a bude v budoucnu normálně fungovat.

Koncem listopadu se konal jeden z prvních ohňostrojů, když jeden ze satelitů Iridia shořel v atmosféře nad oceánem. Jeho zánik oznámil americký vládní úřad Space Command, který neustále monitoruje víc než 8 tisíc satelitů nad našimi hlavami.

Nešlo však o nedobrovolné stahování satelitů z oběžné dráhy – tento se totiž porouchal už koncem roku 1998, kdy byl vynesen na oběžnou dráhu a odešel na rozkaz provozovatele satelitní sítě; bude vzápětí nahrazen jiným záložním satelitem.

Další ohňostroj na obloze se konal 17. prosince 2000, kdy shořel v atmosféře další nefunkční satelit. Pokud se obáváte, že by vám nějaký kousek z dalších zlikvidovaných satelitů spadnul na hlavu, nemusíte: společnost NASA vydala uklidňující prohlášení, že tato šance je jen jedna ku deseti tisícům. A stejnou šanci mají i investoři Iridia, že se je jim jejich investované peníze vrátí zpět.

Otázka do pranice: Koupili byste si satelitní telefon, kdyby ceny původních poplatků klesly alespoň na polovinu?

Diskuze (1) Další článek: Psiony konečně umí Windows 2000 a Office 2000

Témata článku: Ostatní, Iridium


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40