iTec PowerBank Pro: aby vám Nokia vydržela měsíc

Představte si, že potřebujete být dlouhou dobu mimo dosah elektrorozvodné sítě a přitom byste potřebovali, aby vám váš telefon dlouho vydržel. V tom případě si můžete koupit buď velké množství náhradních akumulátorů a nebo PowerBank Pro. Ten vaši Nokii udrží při životě poměrně dlouho, ale umí toho ještě mnohem víc!
iTec PowerBank Pro: aby vám Nokia vydržela měsíc

Šikovná krabička

PowerBank Pro není jen tak obyčejný Li-Ion akumulátor. Do jeho základní výbavy totiž patří kabel s minizásuvkou na čtyři výměnné nástavce, které najdete přímo v balení stejně jako klasickou nabíječku do zásuvky s napětím v rozmezí od 90 do 240 V a frekvencí 50 nebo 60 Hz a cigaretovou nabíječku do zásuvky v autě na 12 Voltů – ta ale dokáže celý akumulátorový blok nabít jen na polovinu celkové kapacity. Kromě toho najdete ve standardní dodávce také černé kožené pouzdro na opasek, to by bylo celkem příjemné, kdyby ovšem nebylo koncipováno na poněkud užší opasky (kolem 4 cm šířky).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takhle vypadá akumulátor bez a v obalu

Co se kapacity týče, tak ta poměrně závisí na zvoleném výstupním napětí. Ano, slyšíte dobře, PowerBank Pro má totiž volitelné výstupní napětí, a to v rozmezí od 1,5 po 9 Voltů, celkem v 8 krocích. Požadované výstupní napětí si zvolíte pouze pootočením plastové šipkdy, k čemuž slouží přiložený škroubováček.

Klepněte pro větší obrázek
Je libo jiné výstupní napětí?

Výstupní napětí Přibližná kapacita akumulátoru
1,5 V 7,8 Ah
3,0 V 6,0 Ah
4,5 V 4,1 Ah
5,0 V 3,5 Ah
6,0 V 3,3 Ah
7,5 V 2,4 Ah
8,0 V 2,2 Ah
9,0 V 1,8 Ah

Co všechno umí

Teď, když jsme si již řekli, co od této „krabičky“ můžeme čekat, by se slušelo říci, co doopravdy umí. Po několikatýdenním testování nezbývá než říci, že je to naprosto skvělá věc, kterou by určitě upotřebil každý příznivec digitální techniky na cestách. Mobilní telefony Nokia, digitální fotoaparáty, videokamery, kapesní počítače, databanky, discmany, walkmany, MD přehrávače a vůbec všechno, co nabízí možnost externího napájení a má kruhový napájecí konektor, to vše může PowerBank Pro napájet. Konkrétně pro mobilní telefony Nokia (s 3,7 Voltovou technologií) můžete PowerBank Pro použít jako přenosnou nabíječku, při napětí 4,5 V, které musíte zvolit, aby se telefon začal nabíjet, byste mohli například Nokii 6310 úplně nabít téměř čtyřikrát! Poměrně vhod může přijít také možnost nabíjení akumulátoru při cestě automobilem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K příšlušným konektorům jsou v balení samozřejmě také "šňůry."

Praktické zkušenosti

Osobně jsem PowerBank Pro zatím nejvíce používal k napájení digitálního fotoaparátu a kapesního počítače Psion. Ani v jednom případě si nemůžu stěžovat na to, že by mne můj PowerBank Pro zklamal. Nicméně je tu několik věcí, které by se mohly vylepšit, což by mnoha uživatelům usnadnilo život. Tak zaprvé – proč proboha je kožené pouzdro konstruováno na 4 centimetry široký pásek? Kdyby tam výrobce přidal jen další 4 cm kůže, tak mohlo být pouzdro hned použitelnější. Zadruhé – PowerBank Pro se přímo chlubí tím, že je vhodný pro napájení digitálních fotoaparátů, což je bezpochyby pravda. Proč ale k němu výrobce nedodává o něco delší kabel? Pokud má být pouzdro u pasu a fotoaparát u očí, tak je napájecí kabel svou délkou naprosto nedostačující. A konečně zatřetí – Proč výrobce neoznačil nějak viditelněji, při kterém zapojení je uvnitř konektoru kladný a při kterém záporný pól. Samotná možnost obojího zapojení více než potěší, ale při každé výměně konektoru nebo napájeného zařízení jsem musel hledat v manuálu, který je mimochodem k dispozici také v českém jazyce, pátrat po tom, při jakém zapojení je kladný pól tam, kde ho výrobce zařízení požaduje. Ne vždy je to totiž tak, jak výrobce označil na konektoru a minizásuvce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Můžete si vybrat ze 4 konektorů, polaritu zvolíte otočením konektoru v zásuvce.

Hodí se vám?

Pokud nyní přemýšlíte nad tím, zda by se vám hodil takový PowerBank Pro či ne, pak si nejprve zvažte, na co byste jej chtěli použít. Při své ceně, která se pohybuje okolo 2500 Kč (včetně DPH) je totiž mnohdy levnější než originální akumulátory do většiny výše vyjmenovaných zařízení. Já osobně jsem ocenil nejvíce PowerBank Pro jako zdroj pro svého Psiona (při výstupním napětí 6 V s ním Psion vydrží více než 24 hodin provozu), svůj fotoaparát (při výstupním napětí 7,5 V s ním vydrží 5 hodin nepřetržitého focení) a jako „záložní nabíječku“ pro svoji Nokii. Osobně jsem zkoušel nabíjení u Nokie 3210, 7110 a 6310. Zatímco u 3210 a 6310 započalo nabíjení bez problémů, tak Nokia 7110 se prostě nechytla. Pokud tedy uvažujete o PowerBank Pro jako o záložní nabíječce, tak si jej raději nejprve se svým telefonem vyzkoušejte.

PowerBank Pro
Typ: Li-Ion
Rozměry: 135×45×31 mm
Hmotnost: 350 g
Napájecí zdroj: 90 – 240 V (50/60 Hz) a 12 V (do auta)
Doba nabíjení: 4 - 6 hodin
Cena: 2500 Kč s DPH

 

Diskuze (8) Další článek: Motorola V.60i: s Javou a EMS (test)

Témata článku: Nokia, Příslušenství, Výstupní napětí, Měsíc, Power


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21