ITU Telecom World 2006: asijská hudba mobilní budoucnosti

Novinky z ITU Telecom World 2006 v Hong Kongu se nás v mnoha případech netýkají a týkat nikdy nebudou, ale mohou naznačit mnohé z budoucnosti mobilních telefonů. Zvuk bude putovat lebkou, mobily ztratí klávesnici, některé místo ní získají senzorové pole, data se budou ukládat na karty SIM a na displej neuvidí nikdo jiný, než uživatel sám.
ITU Telecom World 2006: asijská hudba mobilní budoucnosti

Japonský NEC na veletrhu představil model N6206, který úplně postrádá hardwarovou klávesnici. Jediné komunikační rozhraní mezi uživatelem a mobilem tvoří dotykový displej. Jeho parametry jsou na dnešní dobu celkem běžné: úhlopříčka je 2,2 palce, rozlišení QVGA (240 × 320 bodů), zobrazí 65 tisíc barev. Čísla i text se budou vyťukávat na zobrazené klávesnici, nebo psát do okénka systému pro rozpoznávání znaků. Významnou roli hraje integrovaný hudební přehrávač, který je možné ovládat pevnými klávesami na boku přístroje. Data se budou ukládat na kartu typu microSD, samozřejmostí je Bluetooth a do pouhých 13 mm tenkého těla se vešel i fotoaparát.

 Klepněte pro větší obrázek
Čelní strana přístroje • náhled ovládání na boku

Sound Leaf, sluchátko japonského operátora NTT DoCoMo, je jediným zařízením svého druhu. Jeho unikátnost spočívá v technologii nahrazující běžný reproduktor. Místo přenosu hlasu do vnitřního ucha zvukovodem je použit nový způsob. Sluchátko se tiskne k čelisti a zvuk putuje lebkou. Princip je podobný, jako při tzv. Rinneho testu. Zkuste přitlačit rozezvučenou ladičku na čelo a uvidíte (uslyšíte) sami. Praktické využití najde sluchátko v hlučném prostředí, uvítají jej i staří lidé se sluchovými obtížemi. V současnosti se prodává v Japonsku a funguje se všemi 3G telefony NTT DoCoMo, připojuje se kabelem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotografie z Xumdeova blogu • oficiální foto

Prodává se také model NTT DoCoMo N702iS (výrobce NEC), o kterém jsme informovali již dříve. Telefon s neobvyklým rozlišením displeje značeným jako QVGA+ (240 × 345 pixelů) má polohový senzor, jenž je velice atraktivním způsobem aplikován pro pozadí displeje ala vodní nádrž. Ať s telefonem otáčíte jak chcete, hladina je neustále rovnoběžná s podlahou. Otočíte-li příliš rychle, voda se zčeří a dostanou se do ní bublinky. Výška hladiny může představovat stav nabití baterie, nebo sílu signálu. Když pak odesíláte soubor do jiného telefonu či počítače, tekutina jakoby odtéká a jakmile dosáhne dna, data jsou přenesena. Funkce nijak užitečná, ale jistě velice efektní.

Klepněte pro větší obrázek 
Xumdeova fotografie z výstavy • oficiální foto

NEC se doslova vyžívá v neobvyklém rozlišení svých displejů. Jeho špičkový 3G model N903i má 2,5" TFT charakterizovaný zkratkou VGAplus (690 × 480). To je největší počet bodů, se kterým se dnes u telefonů můžeme setkat. Kvalita této zobrazovací jednotky je skutečně výjimečná. K jednoduššímu ovládání napomáhá dotyková technologie Neuropointer. Třímegapixelový fotoaparát není dnes žádnou vzácností, Japonci však hodně zapracovali na jeho kvalitě. Optika je vybavena autofokusem a stabilizací obrazu, jenž eliminuje vibrace ve všech třech osách. V zemi vycházejícího slunce se začínají rozvíjet technologie pro bezkontaktní přímé platby z mobilu, NEC je vybaven hned dvěma standardy (Felica contact – less electronic money, DCMX IC credit card). Integrována je satelitní navigace a čtečka čárových kódů, hudbou evropské budoucnosti je automatické rozpoznávání tváře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Špičkový displej s největším rozlišením mezi mobily

Koncept NEC LatticeKey není dalším modelem, ale spíše jen designovým cvičením, jenž má představit nový způsob ovládání. Na místě klasické tlačítkové klávesnice je matice 21 senzorů, jejichž pomocí se budou podle aktuální situace zadávat znaky, ovládat hry, či spouštět multimediální soubory.

Klepněte pro větší obrázek
Foto serveru mobilemag.com

Už první pohled na Sharp 911SH a jeho otočný displej prozrazuje televizní výbavu. Vysílání si skutečně užijete na rozměrném třípalcovém displeji s rozlišením 240 × 480 bodů, baterie zvládne až 5 hodin provozu při zapnutém tuneru. I Sharp se vyžívá v nových technologiích aplikovaných na své displeje. Model W41SH jde proti všem snahám o nejširší pozorovací úhel, naopak jej zužuje na minimum a hodlá tak chránit naše soukromí. Zobrazené údaje ve správné podobě uvidí pouze uživatel, všichni ostatní budou koukat na květinové vzory (viz foto).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Foto serveru mobilemag.com

Sharp ukázal i model 910SH s 5Mpx fotoaparátem a trojnásobným optickým zoomem. Exkluzivním odběratelem bude operátor Softbank.

Klepněte pro větší obrázek

Flexus 03 je koncept firmy Pantech. Na budoucí zákazníky útočí především neotřelým vzhledem. Trocha inspirace pochází od Motoroly, trocha od Sony, znát je i populární iPod, ale výsledek je skutečně velice elegantní. Jeho displej je zcela schovaný pod hladkým krytem, prosvítají pouze důležité informace, vnější ovládací tlačítka jsou senzorová.

Klepněte pro větší obrázek
Pantech Flexus 03 - ztělesnění elegance

Kromě LG-KC1 byl představen i další komunikátor s bezdrátovou technologií budoucnosti WiMAX. Jedná se však o značně složitější zařízení spadající do kategorie miniPC, což potvrzuje i operační systém Windows XP.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

LG přivezlo na ITU Telecom World 2006 hned dva nástupce své populární „čokolády.“ Véčko třetí generace U830 se stejně jako celá řada Chocolate ovládá senzory namísto tlačítek, ale to už známe. Prvkem, který jistě zaujme je nahrazení klasické paměťové karty MegaSIM kartou od společnosti M-Systems. Ta ke klasickým funkcím SIM přidává až 1 GB úložného prostoru. Druhý kousek se jmenuje KE800 Chocolate Platinum a přímo navazuje na původní vysouvací model. Přidává však další porci elegance a maže některé jeho nedostatky ve výbavě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
LG U830 • nástupce slavné „Čokolády“ LG KE800


Zdr oj: mobileburn.com; xumdeo.blogspot.com; mobilemag.com; akihbaranews.com
Diskuze (2) Další článek: K čemu je dobrá GPS navigace: důkazy v číslech

Témata článku: Mobil, Automatické rozpoznávání, ITU, Telecom, Budoucí zákazník, Čelist, Budoucnost, Mobilní budoucnost, Největší rozlišení, Hudba


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31