Jablotron GDP-04: Maximobil nepadá daleko od stromu (test)

Vypadá jako stolní pevná linka. Má obrovská tlačítka, velký displej s masivním písmem a vaše babička mu asi přijde na chuť. Už se ji dlouho snažíte naučit pracovat s mobilem? Máte šanci s pokračovatelem úspěšného maximobilu. Bonus: 2× video
Jablotron GDP-04: Maximobil nepadá daleko od stromu (test)

Desítky tlačítek a uklidňující modř

Líbivější tělo novinky měl na starosti Jan Tuček, přední to český designér. Řekněme, že výsledek je dobrým kompromisem mezi uživatelskou přívětivostí, střídmostí a špetkou elegantního designu. V návrhu prý byla dokonce i verze s odklopnou QWERTY klávesnicí, která tak nebyla na těle přístroje normálně vidět. Takový nápad se ale vůbec nelíbil operátorům, kteří jsou živi nejen z volání, ale právě i z textovek. O schovaných písmenkách nechtěli ani slyšet. Přitom plnohodnotná klávesnice je jeden z prvků, který některé seniory na pohled straší a odrazuje je od používání maximobilu - příliš ovládacích prvků, říkají si.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek´
Číselná • QWERTY klávesnice

Rovnou jsem ji vyzkoušel. Píše se na ní skvěle, plnohodnotná QWERTY je rychlík. Diky sklonu telefonu v oblasti hardwarové klávesnice lze do písmen ťukat i velkou silou, maximobil podrží na místě už zmiňované pryžové nožičky. Číslice jsou obří. Kulatost nahradily zaoblené obdélníky, na které je i bříško palce malé. Každé stisknutí doprovází tišší zvukové klapnutí, takže o jistotu práce s klávesnicí není třeba se bát.

Displej je modře podsvícen. Starají se o to jen dvě diody v dolních rozích, přesto je světlo docela rovnoměrné, resp. dosáhne v dostatečné intenzitě až tam, kam má. Celková velikost je 82 × 40 milimetrů, aktivní plocha je však přesněji 78 × 38 milimetrů. Je to tedy ten sám zobrazovač jako na původním modelu, TFT s rozlišením 135 × 65 bodů. Při připojení do sítě nikdy modré světlo nezhasne úplně, jen po nějakém čase zmírní svou intenzitu. Zcela se podsvícení vypne jen při napájení ze záložní baterie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka displejů na denním světle

V pohotovostním stavuj je na displeji vidět aktuální čas, malinkým písmem (ve srovnání s ostatními) pod ním i datum. Po stranách jsou ukazatele stavu baterie a síly signálu sítě. Jméno operátora už GDP-04 umí zobrazit. Pravý a levý spodní roh jsou vyhrazeny pro popis kontextových kláves. Displej samotný je možné zcela zarovnat s povrchem telefonu, anebo jej vyklopit až do zhruba sedmdesátistupňového úhlu. Jakákoli poloha mezi mezními není problém.

 
Pohotovostní displej • nabídka s tenčím písmem než dříve

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nakloňte si, jak je potřeba

Kdepak, to není konec

Ovládacích prvků je ještě mnohem více. Pod sluchátkem je destička, na kterou se dají napsat jména kontaktů pro rychlé vytočení jediným tlačítkem. Těch může být údajně až 12, nepřišel jsem ovšem na způsob, jak uložit dvě čísla na jedno tlačítko. Vždy je totiž třeba po zadání nebo vyhledání v seznamu rychlou klávesu déle podržet, kontakt se uloží. Když jsem na stejné klávese postup zopakoval, abych uložil druhou položku, starší záznam se přepsal. Uložené číslo pak zavoláte jednoduše krátkým stisknutím některé z šesti rychlých kláves.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesy rychlé volby kontaktu • místo pro popisky • odpočívadlo sluchátka • hlasitý reproduktor

V celé nabídce se pohybujete pomocí kurzorového kříže. Ten je narozdíl od svého předka na dobrém místě, blízko ostatních funkčních a kontextových kláves. Jakýmkoli jeho směrem se dostanete z hlavního displeje přímo do seznamu jmen. V jiných složkách nabídky telefonu se jím můžete snadno pohybovat nahoru a dolů, směr doprava potvrzuje rovnou vybranou volbu, levá strana se vrací o jeden krok zpět. Velmi intuitivní. Červený křížek a zelené odtržítko nad ním slouží k ovládání hovorů, zapíná a vypíná se jimi při dlouhém podržení telefon, popřípadě vrací ze zanoření v nabídce na pohotovostní displej. Pod kurzorem jsou čtyři „rychlá“ tlačítka:

  • SMS: na displeji se ukáže editor zpráv ve složce příchozích
  • Calls: přehled všech hovorů pohromadě
  • Redial: vytočení posledně volaného čísla
  • Names: práce s adresářem

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesy pro rychlý přístup ke zmeškaným hovorům, psaní zpráv, do adresáře a vytáčení posledního volaného čísla • hlavní čtyřsměrná klávesa s tlačítky ovládajícími zahájení, přijetí, odmítnutí a ukončení hovoru

Je téměř jisté, že ve finále budou pro český trh připraveny také české popisky kláves. Pod těmito čtyřmi tlačítky je ještě jedno podlouhlé, to přepíná výstupní zvuk mezi sluchátkem a hlasitým reproduktorem. Telefon po zapnutí slušně požádá o zadání kódu PIN. V servisním menu se dá tento požadavek vypnout. Písmo v nabídce trochu zhublo, některé položky se možná budou starším uživatelům číst hůře než na GDP-02.

Může být voláni jednodušší?

Je to jako běžný stolní telefon. Sejmete sluchátko, vyťukáte telefonní číslo, které se bez jakéhokoli dalšího potvrzení rovnou vytočí. Další možností je zadat číslo, které telefon vytočí po zvednutí sluchátka. Anebo sluchátko zůstane na místě, zadáte číslo a potvrdíte ho zeleným tlačítkem vpravo od displeje. V takovém případě se rovnou aktivuje hlasité handsfree.

Jablotron GDP-04 pracuje v GSM pásmech 900/1 800/1 900 MHz. Hovor ve sluchátku je velmi hlasitý a vestavěný reproduktor hlasitého handsfree je silný, „nuladvojka“ však křičela více. Základní hlasitost sluchátka i reproduktoru lze vybrat v nastavení, v průběhu hovoru se ovládá pomocí vertikálních šipek kurzorového kříže. Maximobil je přijatelně rychlý, na žádnou operaci není třeba dlouho čekat. I do seznamu vstoupíte a vyhledáváte postupným psaním prostě rovnou vyťukáváním na písmenné klávesnici.

 
Adresář • náhled kontaktu

Do adresáře se vejde 200 jmen. Telefon přímo nevidí do seznamu na kartě SIM, jeho obsah lze ale najednou zkopírovat do paměti telefonu. Už jsem psal, že v adresáři se vyhledává postupným psaním počátečních znaků jména. Seznam je pouze jednopoložkový, k jednotlivým jménům ale můžete nastavovat individuální vyzváněcí melodie. Číslo by mělo jít do seznamu uložit třeba i v průběhu hovoru, svítila na mě během volání popiska kontextové klávesy „Uložit“. Nebyla však zatím funkční.


V poslední kapitole dokončím vlastnosti pro telefonování, zkusíme napsat pár zpráv a vyzkoušíme možnosti nastavení

Témata článku: Recenze, Piknik, Rychlé vytočení, Test, Str, Dobrý kompromis, Aktivní plocha, Český výrobce, Strom, Český design, Maximum, Destička


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 20 – když politika vtrhne do technologií

RECENZE: Honor 20 – když politika vtrhne do technologií

**Procesor Kirin 980 stále neztrácí dech, pořád je to špička **Čtečka otisků prstů v rámu telefonu funguje skvěle **Na díru v IPS displeji si prostě musíte zvyknout, schovat moc nejde

Jakub Michlovský | 17

RECENZE: Motorola One Vision – Android One v protáhlém provedení

RECENZE: Motorola One Vision – Android One v protáhlém provedení

** Průstřel zabírá zbytečně moc místa, výřez by byl lepší ** Na střední třídu více než štědré úložiště a podpora paměťovek navrch ** Ve všech směrech vyvážený telefon boduje cenou a Androidem One

Martin Herodek | 31