Jak dostat text do mobilu: od numerických klávesnic po laser

Podívejme se na standardy klávesnic, metody psaní a jeho softwarovou podporu. Prostor dostane i budoucnost a koncepty.

Podobně jako displej, i klávesnice tvoří neodmyslitelnou část mobilního telefonu. S klasickou (tedy numerickou) klávesnicí se setkáváme každý den a většina z nás by si bez ní svůj mobil nedokázala představit. Najdou se i tací, kteří upřednostní dotykové rozhraní, či přídavná zařízení pro ještě pohodlnější psaní.

TIP: článek vyšel na slovenské MobilManii zde

Dlouholetý standard

Všichni z nás se setkali s numerickou klávesnicí (kterou mobily zdědily nejspíše po kalkulačkách). Její používání je ale zdlouhavé, protože při psaní textu máme pro každá tři (či čtyři) písmena vyhrazené jedno tlačítko. Při výběru znaku tak musíme mačkat několikrát, a to zdržuje.

Klepněte pro větší obrázek 
Klasická numerická klávesnice

S vyvíjející se technikou se na trhu objevují stále nová vylepšení, a tak dnes máme možnost vybrat si z různých druhů klávesnic…

QWERTY a half QWERTY

Každý výrobce chce dosáhnout rychlého a pohodlného psaní. Dnes už není žádnou vzácností miniaturizovaná (původně počítačová) QWERTY klávesnice. Dříve byla výhradou smartphonů, ale dnes si našla cestu i do spodních cenových pater. Jde o klávesnici, kde najdeme samostatné tlačítko pro každé písmeno, což oproti výše uvedené numerické klávesnici výrazně urychlilo psaní zpráv či e-mailů. Některá zařízení mají lokálně přizpůsobenou QWERTZ.

U některých mobilů se e snaze zachovat co nejmenší rozměry objevila tzv. half-QWERTY, teda jakási poloviční QWERTY, která spojuje vlastnosti obou výše jmenovaných typů. Rozdíl je v tom, že jedno tlačítko slouží dvěma písmenkům. Když chceme napsat například „W“, které se o tlačítko dělí s písmenkem „Q“, musíme ho stisknout dvakrát. Tento koncept klávesnice můžeme najít na některých modelech BlackBerry.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
QWERTY a halfQWERTY na BlackBerry

Fastap a Q12

Méně známou je klávesnice Fastap, vyvíjená společností Digit Wireless. Výrobce vložil mezi numerické klávesy další drobnější tlačítka s písmeny. Sami asi tušíte, že co do ergonomie to nebude žádná výhra, ale naštěstí si toho byl vědom i výrobce a telefony s tímto konceptem vybavil softwarem pro eliminaci překlepů. Nevýhodou je také atypické rozložení písmen systémem „po řádcích podle abecedy“. V minulosti byly touto klávesnicí vybaveny některé modely značek Panasonic a LG. Více se o práci s touto klávesnicí dozvíte na následujícím videu.

Klepněte pro větší obrázek
Fastap klávesnice

Další divokou variací na téma klávesnice je „Q12“ od společnosti Softava. Při psaní záleží na kterém místě a kolik tlačítek naráz stisknete, jejich tvar je cíleně mnohoúhelníhový. Velkou výhodou je rozmístění písmen podobně jako v případě QWERTY, což by mělo vyhovovat většině uživatelů. Další výhodou je počet tlačítek, který se oproti původní numerické klávesnici nezměnil. Nevýhodou je, jak opět asi už tušíte, ergonomie. Problém je to natolik zásadní, že se tento systém ještě nedočkal realizace.

Klepněte pro větší obrázek 
Princip metody Q12

Přídavné, bezdrátové a virtuální

První přídavné klávesnice jsou známé už z dílny (se Sony ještě nesloučeného) Ericssonu. Tyto tzv. chatboardy se už delší dobu nevyrábějí, zkrátka si nenašly tolik uživatelů. Byly vyráběné pro řadu modelů Ericsson T6x0 a i když mají stejný konektor s mnoha novějšími modely, chyběla pro ně softwarová podpora a tato větev mobilního příslušenství zanikla.

Klepněte pro větší obrázek

Virtuální laserová klávesnice je zajímavým a futuristickým doplňkem. Díky univerzálnímu bezdrátovému rozhraní ji můžete připojit jak k telefonu, tak i k počítači nebo PDA. Obraz klávesnice se promítá na libovolnou plochu modulem velkým jako zapalovač. Ten zároveň snímá i polohu a „úhoz“ prstů.

Klepněte pro větší obrázek 
Laserová klávesnice je zajímavým konceptem, ovšem ergonomie pokulhává, prstům chybí zpětná vazba

Produktivitu psaní můžete zvýšit i pomocí bezdrátových Bluetooth klávesnic. Skládací modely přinášejí zajímavý kompromis: relativně malé, stále ještě kapesní rozměry a po rozložení pohodlí srovnatelné s počítačovou klávesnicí.

Klepněte pro větší obrázek 
Jeden z mnoha příkladů Bluetooth klávesnic s pohodlím ala notebook

Softwarová výpomoc

Klasický systém zadávání textu postupným psaním (multi-tap) dnes můžeme považovat za pouhý začátek. Do popředí se totiž záhy začaly dostávat softwarové berličky, které psaní ulehčovaly pomocí slovníku. Jde o tzv. prediktivní vkládání textu, které počítá s tím, že určité sekvenci po sobě stisknutých tlačítek odpovídá pouze jedno, případně několik málo slov.

Slovníky T9, iTap a eZiType

Určitě nejznámější technologií prediktivního psaní je T9 společnosti Tegic Communication. Díky němu stačí klávesu stisknout jen jednou, software potom nabídne všechna možná slova, která odpovídají dané sekvenci. Jako MobilManiakům vám jistě nemusím vysvětlovat více.

Klepněte pro větší obrázek 
iTap je vlastně taková převlečená T9 vytvořená společností Motorola

Textové rozhraní eZiType funguje na stejných principech, mechanizmus vkládání slov je ale dokonalejší. Software sleduje nejčastěji používaná slova a v předstihu je uživateli nabízí ještě před „vyťukáním“ celé sekvence. Doplňkový algoritmus sleduje například překlepy, či vynechané písmena. Tento způsob upřednostnil Sony Ericsson v modelech jako je P1i a využívaný je i s klávesnicí Fastap.

Vstupní metoda Q9

Tuto metodu vyvinula Hong-kongská spoločnost Qcode Information Technology a už tedy asi tušíte, že o evropské uživatele tady nepůjde. Q9 používá jen čísla na numerické klávesnici, pomocí kterých vkládá tradiční čínské znaky. Pracuje na podobném principu jako alternativní vstupní metoda čínských znaků s názvem Cangjie, která se používá ve světě počítačů.

Klepněte pro větší obrázek 
Princip Q9

Virtuální psaní

Smartphony, kapesní počítače PDA, komunikátory s dotykovým displejem často disponují takzvanou virtuální, nebo také softwarovou klávesnicí – ať už jako doplněk té hardwarové, nebo jako jediná možnost vkládání textu. Ovládání telefonu dotykem je dnes v módě, ale právě zadávání textu je jeho největší nevýhodou, protože uživateli chybí hmatová odezva. O alespoň nějakou reakci telefonu se někteří výrobci snaží tak, že telefon při každém doteku krátce zavibruje (používá Samsung, Nokia a další).

Virtuální klávesnici oceníte hlavně při psaní textu s diakritikou a obsahuje také vícero znaků, které se na pevnou klávesnici zkrátka nevejdou. Při psaní je však často potřeba sáhnout pro stylus, pokud ne a klávesnice je uzpůsobena pro prsty, zabere značnou část displeje a překryje tak další obsah.

Klepněte pro větší obrázek 
Na počátku současného boomu dotykového ovládání stál Apple

Jako alternativu k softwarovým klávesnicím nabízí některá dotyková zařízení tzv. „handwriting“. Jde o psaní písmen přímo na displej, software sleduje vykreslené tvary a stará se o jejich interpretaci. Kvůli podobnosti některých znaků budete mít možná ze začátku problém s překlepy, nelze tedy než doporučit trénink a podrobné prostudování návodu k použití s mapou znaků. Chce to cvik, ale handwriting se pak odvděčí vysokou rychlostí a mnozí nedají na tento způsob psaní dopustit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Psaní na displeji v podání Nokie 5800 XpressMusic: rozpoznání textu • malá QWERTY • numerická klávesnice • velká QWERTY

Diskuze (30) Další článek: O2 Benefit: Za body umyjete auto

Témata článku: Ostatní, Příslušenství, Las, Mobil, Textové rozhraní, Chatboard, Softwarová podpora, Text, Skládací model, Zajímavý kompromis, Laser


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40