Jak hodnotíme mobily

Pro hodnocení telefonů, jehož výsledkem je od konce roku 2018 známka v úvodu recenzí, používáme následující metodiku. Přečtěte si, co můžete od telefonů ohodnocených jednotlivými známkami čekat.


Telefonům udělujeme nanejvýš deset bodů

10 bodů: Excelentní telefon bez chyb 

Vzhledem k ceně a způsobu použití mu nechybí žádná z důležitých funkcí, naopak nabízí víc než ostatní. Kvalitně fotí a natáčí video. Telefon je velmi kvalitně zpracovaný a má dostatečnou výkonovou rezervu, aby se od něj daly očekávat roky provozu bez nutnosti upgradu.

8 bodů: Výborný telefon s drobnými výhradami

I když máme různé výtky a telefon kvůli nim nemůžeme zařadit mezi úplně nejlepší modely dané kategorie, stále je to výborný stroj. Funkční nedostatky nejsou zásadní, výkon je dostatečný, fotoaparát patří mezi lepší.

6 bodů: Dobrý telefon

Má objektivní nedostatky a dají se najít lepší přístroje. Stále je však možné, že máte jiné požadavky, jiné priority a telefon vám bude dobře sloužit.

4 body: Horší telefon 

Při takovém hodnocení už nedostatky zastiňují výhody, omezují použitelnost telefonu a při šířce aktuální nabídky není důvod takové zařízení kupovat. Raději si vyberte jinde.

2 body: Špatný telefon

Přesně pro tuto kategorii platí heslo „nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci“. Cena možná vypadá dobře, ale jsou to vyhozené peníze.

0 bodů: Kuriozita 

Tento telefon si v žádném případě nekupujte, ale recenze bude určitě stát za to.


Co je důležité vědět

Hodnocení je relativní. Vždy hodnotíme s ohledem na kategorii. Například u telefonu určeného seniorům posuzujeme jiná hlediska než u špičkového manažerského smartphonu.

Bereme ohled na cenu. Je pochopitelné, že telefon za dvacet tisíc je lepší než model se čtvrtinovou cenou, takže telefony hodnotíme s ohledem na cenovou kategorii. Může se stát, že telefon postupem času výrazně zlevní, ale to jeho poměr výkon/cena pouze vylepšuje.

Udělujeme i liché body. Občas se nedokážeme rozhodnout pro některé z výše popsaných hodnocení. V takovém případě využijeme liché body mezi nimi.

Hodnotíme v okamžiku přípravy recenze. Vývoj smartphonů jde dopředu, konkurence posiluje a stejný telefon by třeba po roce zřejmě dostal nižší známku. Výrobce mohl také připravit aktualizaci operačního systému, která přidala nové funkce, nebo zlepšila schopnosti fotoaparátu. V takovém případě bychom stejný telefon později ohodnotili lépe.

Recenze píšou lidé. Navzdory pečlivě vypracované testovací metodice se do recenze do značné míry promítá subjektivní názor autora a vždycky se může stát, že zrovna vy máte jiné priority. Proto je důležité přečíst celý text, nespoléhat pouze na celkovou známku. Na druhou stranu mají naši recenzenti roky zkušeností, rukama jim prošly desítky nebo i stovky telefonů, znají poměry na trhu a jejich názory mají váhu.

V katalogu mobilů je počítané hodnocení: Vedle hodnotících známek od autorů recenzí najdete další hodnocení telefonů v katalogu mobilů. Počítá se automaticky výhradně z parametrů a vlastností, není zde žádný subjektivní vliv. Počítané hodnocení ale zase neodrazí zkušenosti z používání telefonu, vyplatí se proto sledovat obě dvě známky.

 
V katalogu mobilů počítáme hodnocení z parametrů

Určitě si přečtěte

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

** Huawei nás na tiskové konferenci zahltil novinkami ** Jednou z nich jsou kruhové chytré hodinky Watch GT ** Mají GPS, vlastní systém a nabité vydrží až 2 týdny.

Filip Kůžel, Jan Láska, Martin Miksa | 38

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

** Konec teorie, často skloňovaná eSIM se v ČR konečně dostává do praxe ** eSIM jsme si poprvé vyzkoušeli u LTE verze hodinek Samsung Galaxy Watch (46mm) ** Jak eSIM vypadá, a jak probíhá její samotná „instalace“?

Martin Chroust | 45

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 27

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

** Otestovali jsme nový model spadající do nejnižší řady Galaxy J ** Část funkcí si bere od Galaxy A6, kovové tělo však nahradil kvalitní plast ** I tak se ale novinka prodává za 6 500 Kč. Není to trochu moc?

Martin Chroust | 5

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 3 — bezrámečkový slider je závanem budoucnosti i nostalgie

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 3 — bezrámečkový slider je závanem budoucnosti i nostalgie

** Xiaomi Mi Mix 3 je slider, který se téměř zbavil rámečků ** Výsuvná část ukrývá duální selfie kamerku a blesk ** Telefon rovněž nabídne špičkovou výbavu a fotoaparát

Martin Miksa | 15

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

** Huawei vyrobilo nejinovativnější smartphone současnosti ** Obsahuje čtečku v displeji a podporuje zcela nový typ paměťovek ** Prvotřídní displej, foťák Leica a dlouhá výdrž jsou největší přednosti

Jan Láska | 67

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

** Rok 2019 má být rokem skládacích hybridů, Nová éra však načala trochu s předstihem ** Royole FlexPai je první skládací hybrid na světě, ale počítejte hned s několika kompromisy ** Tím hlavním je velká tloušťka zařízení při jeho složení...

Martin Chroust | 33