Jak jde čas ve Fotografii týdne

Zadání vám tentokrát zamotalo hlavu, přesto vznikly fotky, které stojí za to. Jako bonus přidáváme souboj foto-titánů.

Vítáme všechny čtenáře a milovníky focení. Od tohoto týdne jsme si slibovali vcelku hodně, nechali jsme fantazii volné ruce a za téma zvolili „因此,隨著時間的...“. Na první pohled úděsné klikyháky v sobě podle nás skrývají spoustu možností. Ti více vnímaví si mohli text vložit do překladače a vylezlo by jim řešení „Tak, jak jde čas...“ (tedy velice obsáhlé téma) a takoví se skutečně našli. Ostatní si s tímto textem mohli spojit cokoliv s orientem, čínštinu, doufáme, poznali všichni.

Ať už to byla nechuť k focení či bolest z myšlení, fotek se objevilo skutečně minimum. Snad padly i názory, že téma je zkrátka blbost, a tak vám slibujeme, že podobného žertu se od nás už skutečně nedočkáte. Tolik k uplynulému týdnu, a teď se pojďme podívat, jak se má hodnocení.

Klepněte pro větší obrázek
Partnerem soutěže je a ceny pro vítěze věnoval Kingston

Cenu za vítězství si od nás tentokrát odnese Gallows. Jeho fotka „Neobídne nikoho“ (Sony Ericsson k810i) nás na první pohled upoutala netradičním zpracováním. Prolínání vrstev portrétu dívky se skalnatým povrchem je odvážný a originální nápad. Doplněn tónováním se nám velmi líbí, a tak udělujeme kladné body jak za myšlenku, tak za mírné a nenásilné zpracování. Fotografie je určena k zamyšlení - jak to vlastně autor myslel a jak to souvisí s tématem? Podle nás symbolizuje skalnatý podklad základy bytí člověka, doba kamenná jsou skutečně počátky naší rasy. Slečna v moderním oblečení a silueta monitoru na pozadí jsou pak důkazy o evoluci, a tak čas skutečně plynul, stejně jako voda, jejíž prvky na fotce také vidíme. Zbarvení do ruda pak může symbolizovat oheň, velice důležitý objev v lidských dějinách, nebo může být zároveň jen vrtochem autorova vkusu. Jak jste to pochopili vy? Asi se v lecčem naše teorie liší, což byl nejspíš Gallowův záměr a podle nás mu vyšel na jedničku. Kvalita snímku je taktéž dobrá, a tak zaslouženě gratulujeme k prvenství.

Klepněte pro větší obrázek
Gallows: „Neobídne nikoho“ (Sony Ericsson k810i)

Druhý, kdo hezky vystihl zadané téma, byl podle nás Bwian s fotkou „...evoluce času...“ (Sony Ericsson k800i). Obraz minulosti odrážející se od současnosti je hezká poetická myšlenka, ke které Bwian nalezl klíč. Líbí se nám i kompozice a zvolený rám, ovšem světlo hrálo neúprosně v autorův neprospěch, a tak je celý snímek mdlý a zašedlý. Držíme palce, ať to příště vyjde se sluníčkem, a taktéž gratulujeme.

Klepněte pro větší obrázek 
Bwian „...evoluce času...“ (Sony Ericsson k800i)

První část skončila, a my se můžeme vrhnout na fotografie mimo téma. Uznání si zaslouží Distichon, který snímkem „Životný údel“ (Sony Ericsson k800i) zachytil krutou a neúprosnou ruku osudu. Technická kvalita je pravda horší, autor se ji pokusil zjemnit úmyslným přidáním šumu, a výsledek je přijatelný. Ke kompozici ani převodu výhrady nemáme, a tak nápad zvítězil nad schopnostmi mobilu.

Klepněte pro větší obrázek 
Distichon, který snímkem „Životný údel“ (Sony Ericsson k800i)

Tento týden se nám naskytla skvělá příležitost změřit síly velikánů dvou stájí. Proti sobě se postavily modely Sony Ericsson K850i a Samsung i8510 Innov8. Obě scenérie jsou z lesního prostředí, které je nejen pro mobily skutečně velmi náročné, tady se totiž zapotí i leckterý kompaktní digitál. Světlo je podobné, a přestože se nejedná o totožné záběry, srovnání by mělo být relativně férové. Fotka ze Samsungu byla z původních 8 Mpx zmenšena na stále slušný rozměr 1680 × 1050, a tak si snímek z K850i zmenšíme na 1275 × 956 (což je v přepočtu zmenšení o stejný počet procent vzhledem k původní velikosti).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Původní fotografie v galerii fotomobilů: první a druhá

Po rozkliknutí obou náhledů je vidět skutečně markantní rozdíl. Tady je jasný důkaz toho, že honba za megapixely je k ničemu. I kdyby jich měl mobil milion (což by jistě patřičně uspokojilo nejednoho ješitného jedince), bylo by to stále k ničemu, kdyby se současně nezvětšovala i fyzická velikost zabudovaného čipu. Samsung se svojí velikostí 1/2.6 jasně vládne mezi všemi fotomobily, což dokazuje i úžasné prokreslování detailů. Minimum šumu, výborně zvládnuté světlo, z jiných záběrů není vidět žádná aberace (modré linky kolem předmětů ve světle), reálné barvy...

Sony Ericsson K850i není vůbec špatný fotomobil, ovšem vedle vyspělejšího kolegy značně ztrácí na blyštivosti. Použitý čip je menší, do fotografií leze šum a částečná neostrost, a ačkoliv se nejedná o nic dramatického, ve srovnání s korejským soupeřem prohrává na plné čáře. Ostatně Innov8 je nejlepší fotomobil současnosti, což dokazuje nejen technická specifikace, ale i praxe. V Galerii je pár snímků i z večerního focení s minimem světla, a výsledky jsou opravdu nevídané. Dovolujeme si říct, že to je skutečně první telefon, který fotí jako současné levné kompakty, ne-li dokonce o chlup lépe.

Na týden zaháníme skřety

Dnešní vyhlášení tak dospělo svého konce, a závěrem zbývá už jen zveřejnit téma na příští týden. Protože jsme slyšeli nejednu nadávku na „zlého skřítka Photoshopa“, jeho povedeného kamaráda „Zonera“ či ošklivého „Gimpa“, rozhodli jsme se vám dokázat, že programy na postproces, ať už profesionální či freewarové, za vás dobrou fotografii skutečně neudělají. Je to o myšlence, momentu, světelných podmínkách, vnímání a znalosti autora. Dokonce i technika je v drtivé většině případů druhořadá. A proto vyhlašujeme za téma na následující dny „Neupravovaná fotografie“. Myslíme, že je to velice benevolentní zadání, a tak vám držíme pěsti a věříme, že nebude o nádherné snímky nouze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Pro vítěze Fotografie týdne je připravena 2GB microSD s redukcemi
a USB čtečkou, nebo 4GB USB „fleška“
Diskuze (35) Další článek: Fotohádanky: poznáte Česko a svět z letadla?

Témata článku: Samsung, Smartphony, Mobilní fotografie, Sony Ericsson K800i, Sony Ericsson K810i, Sony Ericsson K850i, Foto, Fotograf, Původní velikost, Tónování, Původní fotografie, Skvělá příležitost, Čas, Originální nápad


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11