Jak je to s AMR u T-Mobilu

T-Mobile před dvěma lety oznamoval, že bude do své sítě zavádět technologii AMR. Jak to s touto technologií v síti T-Mobile vypadá dnes jsme se zeptali tiskového mluvčího společnosti – Jiřího Hájka.
Jak je to s AMR u T-Mobilu

T-Mobile v únoru roku 2001 ohlásil, že začíná se zaváděním AMR do své sítě, v rámci kterého bude zavedeno také EFR. Je tedy již AMR zavedeno?

Slibované EFR (Enhanced Full Rate), jsme již do naší sítě implementovali, projekt AMR (Adaptive Multi Rate) byl do příchodu technologie UMTS pozastaven.

Co vedlo T-Mobile k tomu, že nakonec avizované AMR nezavedl?

Na základě vývoje trhu jsme přehodnotili naše investiční priority. K zavedení tak zatím nedošlo z důvodu nízké penetrace mobilních telefonů podporujících AMR, což je mimo jiné způsobeno slabou podporou této funkcionality ze strany výrobců telefonů.

Bude tedy AMR někdy v síti T-Mobile zavedeno?

Ano, samozřejmě - AMR se dočkají naši zákazníci až spustíme služby na bázi UMTS, kde je AMR naprostou samozřejmostí.

Klepněte pro větší obrázek 

AMR bylo popisováno jako výrazně lepší oproti EFR, co vás tedy nakonec vedlo ke změně názoru na jeho zavedení?

Názor na AMR, jako technologii, jsme nezměnili. AMR vyniká při nízké úrovni signálu nebo při velkých interferencích. Důvody pozastavení tohoto projektu jsou však opodstatněné - implementace AMR do GSM sítě se pohybuje ve stovkách miliónů korun a s jakým výsledkem? 90% mobilních telefonů v České republice tuto funkcionalitu nepodporují. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli pro investice do zkvalitňování ať již stávající GSM sítě, tak v posledních měsících zejména do GPRS technologie (kódovací schémata 3 a 4, či software GPRSpeed).

Tip: Přečtěte si, co je AMR.

Poznámka: Ačkoliv Jiří Hájek na otázku dostupnosti AMR již odpovídal v našem čtenářském kotli, odpověď zapadla v dlouhém textu. A protože se dotazy na AMR objevovaly i po zveřejní onoho článku, rozhodli jsme zveřejnit tento krátký rozhovor.

Diskuze (31) Další článek: Samsung SGH-T400: i muži mají své telefony (test)

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Mobil, EFR

Určitě si přečtěte