Jak jsme zmrazili Ericsson

Ne každý telefon můžete vykoupat, zmrazit, hodit do sněhu nebo provozovat ve vakuu. Zkusili jsme, jak se s takovými extrémními podmínkami vypořádá Ericsson R310.
Jak jsme zmrazili Ericsson
Ne každý telefon můžete vykoupat, zmrazit, hodit do sněhu nebo provozovat ve vakuu. Zkusili jsme, jak se s takovými extrémními podmínkami vypořádá Ericsson R310. Autorem testu je server Outdoorové vybavení, který se specializuje na outdoorové vybavení pro extrémní sporty. Protože se blíží zima a tedy i zimní sporty, chtěli jsme vyzkoušel mobil zejména v extrémních mrazech.

O baterii Li-Ion se říká, že mrazy špatně snáší. Naše zkušenost však hovoří o opaku – v praxi jsou na tom podstatně lépe než standardní alkalické baterie nebo baterie Ni-MH. Elektronika by měla vydržet, problém by mohl tedy mohl být pouze s displejem, který bývá na chlad hodně citlivý, a také s některými konstrukčními díly jako tlačítka, anténa, kryty apod. Rozhodli jsme se proto nic neponechat náhodě a mrazuvzdornost prověřit v klimatické komoře odborného vědeckého pracoviště ČSAV.

Do mrazu …

Mobil byl v zapnutém stavu umístěn do komory, ve které se postupně snižovala teplota. Ještě při –15 °C bylo vše bez pozorovatelné změny ve srovnání s provozem při pokojové teplotě. Během pokusu byl mobil vždy na nezbytnou dobu vyjmut z komory a bylo na něm provedeno několik testovacích operací. Při –20 °C se zpomalila odezva displeje a rovněž signalizace nabití baterie, která dávala rozdílné údaje, vše ale bez vlivu na funkčnost. Mobil jsme vypnuli a při této teplotě jsme jej ponechali hodinu. Pak jsme jej zapnuli a přezkoušeli základní funkce, vše bylo použitelné. Pokračovali jsme proto dál s ochlazením na –25 °C a bez vypnutí jsme vyčkali dalších 30 minut.

klimatická komora odborného vědeckého pracoviště ČSAV   Mobil byl v zapnutém stavu umístěn do komory, ve které se postupně snižovala teplota.

Opět byly všechny funkce v pořádku, až na pomalost displeje, který při přepínání byl chvílemi nečitelný. Mobilem se dalo stále volat, přijímat a odesílat textovky a lze konstatovat, že i při této teplotě je plně provozuschopný (firma Ericsson přitom zaručuje provozuschopnost „pouze“ do –20 °C). Dá se samozřejmě předpokládat podstatné snížení kapacity akumulátoru a nelze v těchto teplotách běžný, trvalý provoz doporučit. Stane-li se tedy, že vám Ericsson R310s někde tzv. vymrzne, lze na základě tohoto testu usuzovat, že ani tehdy nezklame a zůstane plně funkční!

V této komoře vám bude opravu zima.   Když má mobil -25 stupňů, je lepší vzít si rukavice.

… do vakua …

Další zjištění odolnosti, které jsme prakticky ověřili, je citlivost na nízký tlak vzduchu a jeho náhlé změny. Použity byly vakuovatelné krabičky do kterých byl mobil umístěn spolu s mechanickým výškoměrem. Odsál se vzduch na tlak ve výšce 5 900 m, tam 10 minut pobyl a pak následovalo dosti rychlé odtlakování na tlak odpovídající výšce asi 300 m. Toto se třikrát opakovalo bez jakýchkoliv změn na funkčnosti mobilu. Lze tedy předpokládat, že i ve skutečné výšce s poklesem teploty a vlhkosti vzduchu, zůstane opět plně provozuschopný.

… a do vody!

Zkoušku vodovzdornosti, čímž se má na mysli ponechání delší dobu volně na dešti, vydržel podle očekávání bez problémů. Při vodních sportech a aktivitách, kde hrozí pád do vody, doporučujeme ale ukrýt mobil do ochranného pouzdra. Namátkou jsme vyzkoušeli jedno takové které bylo po ruce, tzv. Šmoulu (C01) od fy Tupperware, které velikostí i odolností přesně pro R310s vyhovuje. Pouzdro s mobilem pak i plave a lze ho také pevně připevnit například k lodi, batohu ap.

Namátkou jsme vyzkoušeli jedno takové které bylo po ruce, tzv. Šmoulu (C01) od fy Tupperware
Diskuze (12) Další článek: Co skrývá servisní menu telefonů Alcatel

Témata článku: Ericsson, Smartphony, Ericsson, Trvalý provoz, Extrémní podmínky

Určitě si přečtěte

ČD aktualizovaly aplikaci, In karta může konečně do mobilu. Vytvoříte ji zdarma

ČD aktualizovaly aplikaci, In karta může konečně do mobilu. Vytvoříte ji zdarma

** Stojíte o In kartu, ale nikdy se vám nechtělo ji složitě vyřizovat? ** S aplikací Můj Vlak je to snadné, fyzicky už kartu potřebovat nebudete ** 25% sleva na tři roky vyjde na necelou tisícovku, pro mladé 490 Kč

16.  1.  2018 | Pospíšil Aleš | 20

Tohle bude hit roku 2018. Čtečka v displeji je pomalejší, ale stejně ji budete chtít

Tohle bude hit roku 2018. Čtečka v displeji je pomalejší, ale stejně ji budete chtít

** Vivo všem vypálilo rybník, má první smartphone se čtečkou v displeji ** Vivo začne prodávat v prvním čtvrtletí a brzy dostane řadu konkurentů ** Čtečka od Synaptics pracuje s OLED panely, IPS displeje mají smůlu

15.  1.  2018 | Chroust Martin, Kůžel Filip | 112