Jak jsme zmrazili Ericsson

Ne každý telefon můžete vykoupat, zmrazit, hodit do sněhu nebo provozovat ve vakuu. Zkusili jsme, jak se s takovými extrémními podmínkami vypořádá Ericsson R310.
Jak jsme zmrazili Ericsson
Ne každý telefon můžete vykoupat, zmrazit, hodit do sněhu nebo provozovat ve vakuu. Zkusili jsme, jak se s takovými extrémními podmínkami vypořádá Ericsson R310. Autorem testu je server Outdoorové vybavení, který se specializuje na outdoorové vybavení pro extrémní sporty. Protože se blíží zima a tedy i zimní sporty, chtěli jsme vyzkoušel mobil zejména v extrémních mrazech.

O baterii Li-Ion se říká, že mrazy špatně snáší. Naše zkušenost však hovoří o opaku – v praxi jsou na tom podstatně lépe než standardní alkalické baterie nebo baterie Ni-MH. Elektronika by měla vydržet, problém by mohl tedy mohl být pouze s displejem, který bývá na chlad hodně citlivý, a také s některými konstrukčními díly jako tlačítka, anténa, kryty apod. Rozhodli jsme se proto nic neponechat náhodě a mrazuvzdornost prověřit v klimatické komoře odborného vědeckého pracoviště ČSAV.

Do mrazu …

Mobil byl v zapnutém stavu umístěn do komory, ve které se postupně snižovala teplota. Ještě při –15 °C bylo vše bez pozorovatelné změny ve srovnání s provozem při pokojové teplotě. Během pokusu byl mobil vždy na nezbytnou dobu vyjmut z komory a bylo na něm provedeno několik testovacích operací. Při –20 °C se zpomalila odezva displeje a rovněž signalizace nabití baterie, která dávala rozdílné údaje, vše ale bez vlivu na funkčnost. Mobil jsme vypnuli a při této teplotě jsme jej ponechali hodinu. Pak jsme jej zapnuli a přezkoušeli základní funkce, vše bylo použitelné. Pokračovali jsme proto dál s ochlazením na –25 °C a bez vypnutí jsme vyčkali dalších 30 minut.

klimatická komora odborného vědeckého pracoviště ČSAV   Mobil byl v zapnutém stavu umístěn do komory, ve které se postupně snižovala teplota.

Opět byly všechny funkce v pořádku, až na pomalost displeje, který při přepínání byl chvílemi nečitelný. Mobilem se dalo stále volat, přijímat a odesílat textovky a lze konstatovat, že i při této teplotě je plně provozuschopný (firma Ericsson přitom zaručuje provozuschopnost „pouze“ do –20 °C). Dá se samozřejmě předpokládat podstatné snížení kapacity akumulátoru a nelze v těchto teplotách běžný, trvalý provoz doporučit. Stane-li se tedy, že vám Ericsson R310s někde tzv. vymrzne, lze na základě tohoto testu usuzovat, že ani tehdy nezklame a zůstane plně funkční!

V této komoře vám bude opravu zima.   Když má mobil -25 stupňů, je lepší vzít si rukavice.

… do vakua …

Další zjištění odolnosti, které jsme prakticky ověřili, je citlivost na nízký tlak vzduchu a jeho náhlé změny. Použity byly vakuovatelné krabičky do kterých byl mobil umístěn spolu s mechanickým výškoměrem. Odsál se vzduch na tlak ve výšce 5 900 m, tam 10 minut pobyl a pak následovalo dosti rychlé odtlakování na tlak odpovídající výšce asi 300 m. Toto se třikrát opakovalo bez jakýchkoliv změn na funkčnosti mobilu. Lze tedy předpokládat, že i ve skutečné výšce s poklesem teploty a vlhkosti vzduchu, zůstane opět plně provozuschopný.

… a do vody!

Zkoušku vodovzdornosti, čímž se má na mysli ponechání delší dobu volně na dešti, vydržel podle očekávání bez problémů. Při vodních sportech a aktivitách, kde hrozí pád do vody, doporučujeme ale ukrýt mobil do ochranného pouzdra. Namátkou jsme vyzkoušeli jedno takové které bylo po ruce, tzv. Šmoulu (C01) od fy Tupperware, které velikostí i odolností přesně pro R310s vyhovuje. Pouzdro s mobilem pak i plave a lze ho také pevně připevnit například k lodi, batohu ap.

Namátkou jsme vyzkoušeli jedno takové které bylo po ruce, tzv. Šmoulu (C01) od fy Tupperware
Diskuze (12) Další článek: Co skrývá servisní menu telefonů Alcatel

Témata článku: Ericsson, Smartphony, Ericsson, Extrémní podmínky, Trvalý provoz

Určitě si přečtěte