Jak na e-mail v mobilu (přehled javových emailových klientů)

Elektronická pošta se stala pro mnohé nepostradatelná a dnes už je běžné spravovat e-mailovou schránku pomocí mobilního telefonu. Nevadí, že nemáte vestavěného poštovního klienta, vystačíte s Javou.
Jak na e-mail v mobilu (přehled javových emailových klientů)
Kapitoly článku

Jak si však přečíst vlastní poštu, když jsme na cestách a nemáme přístup k počítači? Nabízí se možnost využít mobilní telefon, který míváme vždy u sebe. Mobilních telefonů s integrovaným e-mailovým klientem se na trhu objevuje stále více. Kompletní přehled najdete zde. Pokud vlastníte telefon, který standardně e-mailového klienta nenabízí, máte ještě jednu možnost: stačí si e-mailového klienta do mobilu nainstalovat. Nemusíte ani vlastnit některý z chytrých mobilů, vystačíte s telefonem podporujícím Javu. A právě javovými externími e-mailovými klienty se budeme v tomto článku zabývat.

Jak vše správně nastavit pro příjem e-mailů

Pokud máte telefon s podporou mobilní Javy a možnost dohrání aplikace do telefonu z počítače nebo přes wap, můžete se pustit do instalace některého z programů. Ještě než si představíme několik známých klientů, ukážeme si nastavení pošty, které je ve většině případů velmi podobné. Především musíte mít správně nastaven příchozí server a pokud chcete e-maily někomu adresovat, pak také server odchozí. Příslušná nastavení jsou uvedena v tabulce.

Server příchozích zpráv pop3.domena.cz (lze využít i imap)
Port příchozích zpráv 110
Server odchozích zpráv smtp.etmail.cz (Eurotel)
smtp.t-email.cz (T-Mobile)
smtp.mujoskar.cz (Oskar)
Port odchozích zpráv 25
Adresa el. pošty jméno@doména.cz
Schránka jméno (většinou bez přípony)
Heslo ***

Tímto postupem si nastavíte to nejzákladnější. Některé klienty nabízí různá další pokročilejší nastavení, ale o těch se zmíníme při představování jednotlivých aplikací.

Dalším důležitým krokem je nastavit ve vašem telefonu správný datový účet, přes který se připojíte na internet. Je výhodnější využívat připojení přes GPRS, kde vás stažení krátkého e-mailu vyjde na několik haléřů.

Který vybrat?

Nyní pojďme důkladně prostudovat nejznámější klienty pro vaši poštu, vybrat si můžete z programů placených i volně šířených. Freewarové aplikace většinou nabízí menší komfort, ale pro přečtení důležitého e-mailu to určitě postačí. Manažeři na cestách si zase raději připlatí za kvalitnějšího klienta s pokročilejšími možnostmi nastavení.

EmailViewer

Asi nejznámější javovou aplikací na příjem e-mailů je EmailViewer od společnosti Reqwireless. Tato společnost se také prosadila s podobnou aplikací zaměřenou na prohlížení internetových stránek s názvem WebViewer. EmailViewer je nyní k dispozici ke stažení ve verzi 3.0.

Jedná se o velmi pohodlného klienta, který je sice kompletně v anglickém jazyce, ale nebudete mít žádný problém se zorientovat. Vše je totiž přehledné a intuitivní. Volbou Accounts vytvoříte a nastavíte svůj účet, kterých může být i více. Dalšími možnostmi Receive a Compose pak ovládáte příjem a odesílání své pošty. Aplikace ale nabízí daleko víc. Máte možnost si prohlížet zprávy ve formátu HTML nebo prohlédnout obrázek ve formátu GIF, JPG, PNG a BMP. Velmi zajímavá je i možnost shlédnutí webové stránky po kliknutí na odkaz, který jste obdrželi v e-mailu.

EmailViewer si rozumí se všemi hlavními protokoly SMTP, POP3 a IMAP. Program podporují všechny známé značky telefonů včetně některých exotických druhů, takže se najde jen málo přístrojů, se kterými by si nerozuměl. Kompletní přehled všech podporovaných telefonů najdete na stránkách výrobce.

Jedinou podstatnou nevýhodou je cena 20 dolarů, kterou za aplikaci musíte zaplatit. Pokud jste nerozhodní, doporučuji otestovat demoverzi, nebo si aplikaci vyzkoušet na webových stránkách. Demoverze vám nabízí možnost po dobu 10 dnů odeslat až 10 e-mailů. Více informací o tomto produktu hledejte ve starších článcích, kde jsme se mu věnovali podrobněji.


Úvodní obrazovka aplikace EmailViever • nabídka funkcí • nastavení

W-Mail

Dalším klientem, který podporuje komunikaci s vaší e-mailovou schránkou, je český W-Mail. Po spuštění vás příjemně překvapí velmi povedené grafické prostředí a čeština. Program umí poštu číst i odesílat, nechybí podpora všech protokolů. Pro odesílání si však nemůžete nastavit svůj SMTP protokol, ten je v aplikaci předdefinován. Bohužel mi proto občas nešla pošta odeslat.

Velmi mě překvapila možnost nastavení seznamu ignorovaných adres. Lze tím částečně omezit příjem nevyžádané pošty a zároveň ušetřit datový přenos, a tím i vaši peněženku. Další zajímavou možností je nastavení limitu pro počet přijatých zpráv.

Při stahování pošty W-Mail nejdříve stáhne hlavičky a až po vašem potvrzení samotný e-mail. Bohužel se v hlavičce nezobrazí odesílatel, ale jen předmět, což vám trošku komplikuje orientaci. Klient by měl být funkční na většině telefonů s integrovanou Javou, ale stejně jako EmailViewer je placený. Jeho cena je však pouhých 30 korun. Všechny informace o klientu najdete na serveru wapstránky, kde také zjistíte, jakým způsobem ho zakoupit a stáhnout.

W-Mail je velmi povedený klient a i přes drobné chybičky jej lze zařadit mezi ty nejlepší. Neexistuje žádná zkušební verze, takže nezbývá než výše zmíněnou částku obětovat.


Adresář kontaktů v programu W-Mail • základní nabídka

MujMail

Českou invazi javových poštovních klientů doplňuje MujMail. Kompletní informace o něm najdete na stránkách programu. Jedná se o práci jednoho autora, který vytvořil velmi jednoduchou aplikaci, jež bezvadně splňuje svůj účel. Navíc se jedná o freeware. V nabídce Nastavení si vyberete svůj POP3 server a také odchozí SMTP dle svého operátora. Žádné další speciální volby a režimy od klienta nečekejte, nabídne vám jen možnost jednoduchým způsobem přijmout a odeslat poštu.

Pokud jde o komunikaci s různými značkami mobilních telefonů, musím zklamat uživatele Nokie. Z důvodu chybějícího protokolu TCP v Javě nebude klient pro tyto telefony funkční. Klient však bude bez problémů pracovat na telefonech Siemens a zcela jistě i na jiných modelech s podporou Javy MIDP 1.0. Pokyny pro stahování hledejte zde.

 
Nastavení e-mailu • základní nabídka


V další kapitole otestujeme aplikaci Mobil Email a krátce se seznámíme také s méně známými programy

Témata článku: Software pro mobily, E-mail, Emailový klient, Klient, Přehled, Rychlé odeslání, Mobil, Email


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34