Jak na e-mail v mobilu

Elektronickou poštu můžete pohodlně ovládat i ze svého mobilního telefonu. Stačí využít vestavěný e-mailový klient, který se v mobilech objevuje čím dál častěji. Ne všichni ovšem vědí, jak jej správně nastavit a používat.
Jak na e-mail v mobilu

Pošta v pralese i na Sibiři

E-mailová komunikace prostřednictvím mobilního telefonu funguje už poměrně dávno. Zatímco dříve jsme se mohli spoléhat pouze na elektronickou poštu přes SMS, kterou stále ještě mobilní operátoři nabízejí, v současné době je nejoptimálnějším řešením připojení mobilu rovnou k internetu. Odpadá tak spousta dřívějších nevýhod - složitá obsluha i poměrně vysoká cena e-mailu prostřednictvím SMS. Dříve obsahovaly e-mailový klient jen výjimečně některé telefony.

S rozmachem rychlých datových přenosů HSCSD a zejména GPRS se mobilní internet stává stále důležitější funkcí dnešních telefonů, zůstaňme však pouze u e-mailů. Jak přístup k vaší e-mailové schránce funguje? E-mailový klient v telefonu můžeme brát jako aplikaci, která dokáže pracovat s e-mailovými účty. Tuto funkci podporuje čím dál více telefonů, jejich přehled jsme připravili do samostatného článku. Pokud váš telefon není v těchto seznamech, ještě není vše ztraceno, protože s podporou Javy lze aplikaci pro práci s e-maily většinou dohrát.

U e-mailového klienta v mobilním telefonu jste nejvíc omezeni velikostí displeje, na který se nevejde tolik informací jako na obrazovku počítače. Většinou nechybí ani podpora příloh a spolupráce s telefonním seznamem. Na následujících obrázcích se můžete podívat, jak vypadá práce s poštou u Sony Ericssonu P900. E-mailový klient ovšem najdete i v telefonech nejlevnější kategorie.

    
doručená pošta • různé testovací zprávy: s diakritikou, ve formátu HTML, s přílohami 

Tip: Přehled telefonů s e-mailovým prohlížečem najdete v dalším dnešním článku.

Jak nastavit telefon

Abyste e-mailový prohlížeč zprovoznili, je potřeba v mobilu nastavit dvě věci. První je datový profil, který slouží k připojení internetu přes mobilního operátora, v druhém nastavení je samotný e-mailový účet, jenž chcete na mobilu zprovoznit - můžete použít napříkad svoji schránku na Seznam.cz. Způsoby, jakými se k internetu připojit, jsou celkem dva, resp. tři. Nejstarší variantou jsou běžná vytáčená data CSD, která jsou účtována jako hovor podle času, nevýhodou je nízká přenosová rychlost.

Pokročilým řešením je zrychlená varianta v podobě HSCSD, tuto technologii ovšem u nás nabízí pouze Eurotel. HSCSD bylo dříve pokládáno za nejvýhodnější druh připojení pro rychlé stáhnutí e-mailů, a to vzhledem k vysoké přenosové rychlosti a relativně nízké ceně. V současné době se však prosazuje výhradně třetí varianta - GPRS. Neomezený paušál Data Nonstop od Eurotelu nemá konkurenci, GPRS tarify T-Mobilu také nejsou k zahození, i nejvyšší tarif Oskara je dobře použitelný, s e-mailem lze napůl pracovat i s Oskartou. U Oskara si dejte pozor na standardní nabídku, tarif Basic, která je oproti ostatním operátorům docela předražená.

Ceny za GPRS

Operátor

datová infolinka

cena za 1 kB

měsíční paušál

název tarifu

Eurotel

*88

0,06 Kč/kB
+ 0,60 Kč/hod

není

předplacená karta Go

Eurotel

 *11

0,03 Kč

 204 Kč

tarif GPRS Instant

Eurotel

 *11

 0 Kč

 1 050 Kč

tarif Data Nonstop

Oskar

 *607

 0,06 Kč

není

 předplacená karta Oskarta

Oskar

 *607

 0,42 Kč

 0 Kč

tarif Basic

Oskar

 *607

 0,03 Kč

 210 Kč

  tarif Standard

T-Mobile

 4684

 0,06 Kč

 není

 předplacená karta Twist

T-Mobile

 4684

 0,06 Kč

 0 Kč

 tarif GPRS Basic

T-Mobile

 4684

 0,03 Kč/
/0,02 Kč

 210 Kč

tarif GPRS Standard

T-Mobile

 4684

 0,02 Kč

 734 Kč

 tarif GPRS Business

T-Mobile

 4684

 0,03 Kč

 0 Kč

 tarif GPRS Data&SMS

Datový profil pro vytáčené spojení, HSCSD i GPRS u jednotlivých operátorů nastavíte podle následující tabulky. Každý telefon má ovšem jiné položky nastavení, v případě problémů kontaktujte infolinku operátora, kde vám s konfigurací datového profilu konkrétně na vašem typu telefonu pomohou.

Poznámka: Datový profil není totožný s připojením k wapu, e-mailový klient funguje pouze s nastavením pro internet.

 

Eurotel

T-Mobile

Oskar

Oskarta

GPRS

vytáčené spojení

HSCSD

GPRS

vytáčené spojení

GPRS

GPRS

vytáčené číslo

-

602 900 009

602 900 009

-

603 124 620

-

-

přístupový bod (APN)

internet
(*gointernet)

-

-

internet.t-mobile.cz

-

internet

ointernet

IP adresa

(automaticky)

(automaticky)

(automaticky)

(automaticky)

(automaticky)

(automaticky)

(automaticky)

primární DNS

160.218.10.201

(automaticky)

(automaticky)

62.141.0.1

62.141.0.1

217.77.161.130

217.77.161.130

sekundární DNS

194.228.2.1

(automaticky)

(automaticky)

62.141.0.2

62.141.0.2

217.77.161.131

217.77.161.131

server pro odchozí poštu (SMTP)

smtp.etmail.cz

smtp.etmail.cz

smtp.etmail.cz

smtp.t-email.cz

smtp.t-email.cz

smtp.mujoskar.cz

nepodporuje

*u předplacené služby Eurotel Go
** Pro Oskartu je SMTP server blokován, použijte proto server vašeho poskytovatele, např. smtp.seznam.cz

Posílaná elektronická pošta cestuje z e-mailového klienta na server prostřednictvím protokolu SMTP, příchozí poštu si klient z poštovního serveru stahuje protokolem POP3 nebo modernějším IMAP4. Ten nabízí například práci s více složkami či rozšířené možnosti synchronizace. Server pro odchozí poštu (SMTP) si nastavíte dle svého mobilního operátora (viz tabulka), nastavení serveru pro příchozí poštu (POP3) závisí na tom, kde máte účet založen. Abyste nemuseli hledat adresy jednotlivých serverů POP3, které je nutné zadat do nastavení telefonu, našli jsme je pro nejvýznamnější české e-mailové služby za vás.

  • Atlas.cz: pop.atlas.cz
  • Centrum.cz: pop3.centrum.cz
  • E-mail.cz: pop3.email.cz
  • Post.cz: pop3.post.cz
  • Quick.cz: pop3.quick.cz
  • RedBox.cz: pop3.razdva.cz
  • Seznam.cz: pop3.seznam.cz
  • T-Mobile MobileBox: pop3.t-email.cz
  • Volny.cz: pop3.volny.cz
  • Tiscali.cz: pop3.tiscali.cz

Co dál při konfiguraci?

Abyste se mohli připojit k serverům POP3 nebo IMAP4 a stáhnout si e-maily, musíte napřed poslat serverům své přihlašovací jméno a heslo. Tyto údaje jste získali při zakládání účtu, se stejným jménem a heslem si e-maily stahujete také z počítače.

V nastavení e-mailových prohlížečů v mobilních telefonech se ale můžete setkat ještě s dalšími položkami, které nemusí být zcela jasné, proto vám s nimi pomůžeme.

Jméno: Zadejte své jméno. Objeví se v hlavičce e-mailů, které odešlete z telefonu, a příjemci budou vědět, že zprávy jsou právě od vás.

E-mailová adresa: Zadejte svůj vlastní e-mail. Tento údaj se stejně jako v předešlém případě objeví v hlavičce odesílaných zpráv.

Odpověď na adresu: Do této položky zadejte e-mailovou adresu, která se příjemci e-mailu automaticky nabídne, když bude chtít odpovědět na vaši zprávu. Pokud máte prohlížeč v mobilu nastaven například na svůj druhý e-mail, může se vám hodit, když odpovědi na zprávy budete dostávat do své hlavní e-mailové schránky.

BCC: Česky „slepá kopie“. Zaslané zprávy se automaticky pošlou také na adresu uvedenou v této položce a příjemce zprávy se to nedozví. Zadáte-li do této položky vlastní e-mail, budete mít přehled o všem, co jste z mobilu poslali.

port POP3, port SMTP: Nebádejte nad smyslem těchto parametrů a do kolonky pro port POP3 zadejte 110, do portu SMTP hodnotu 25. Čísla jsou většinou už předvyplněna.

SMTP ověření: Některé servery SMTP se chrání proti zneužití jménem a heslem. Doporučené servery operátorů ale ověřování nevyžadují.

Nastavení max. velikosti e-mailu: Do mobilních telefonů nemá smysl tahat e-maily s megabajtovými obrázky. Často proto můžete nastavit, aby e-mailové prohlížeče nestahovaly zprávy, které přesáhnou nastavenou hranici. Někdy lze nastavit maximální počet nejnovějších e-mailů, které se mají stáhnout, anebo přenos omezit na zprávy za určitý počet dnů.

Nechat kopii e-mailu na serveru: Pokud mobilní telefon používáte jen jako náhradní řešení a e-maily čtete hlavně na počítači, nastavte, aby mobil e-maily po stáhnutí nesmazal ze serveru. Jinak budou definitivně odstraněny a z počítače se k nim už nedostanete!

Časový limit: Po nastavené době nečinnosti se telefon odpojí od e-mailového serveru a většinou také zavěsí připojení k internetu. Ověřte si, jak se v takovém případě váš telefon chová.

Poslat zprávu okamžitě – při příštím spojení: Vyberte, zda se má napsaný e-mail odeslat okamžitě po zadání, nebo až když budete příště stahovat e-maily.

Podrobné vysvětlení jednotlivých položek určitě najdete v manuálu ke svému mobilnímu telefonu. Pokud vás zajímá, u kterých telefonů najdete e-mailového klienta, přečtěte si další dnešní článek.

Diskuze (52) Další článek: Listopadové novinky T-Mobilu

Témata článku: Operátoři, Ostatní, E-mail, Podrobné vysvětlení, Třetí varianta, Mobil


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70