Jak na hlasovou schránku mobilu I.

Hlasová schránka neboli mobilní záznamník má každý z vás. Někdo ho považuje spíše za přítěž, někdo se bez schránky neobjede. Náš miniseriál vám poradí, jak na takový záznamník vyzrát.
Jak na hlasovou schránku mobilu I.
Hlasová schránka neboli mobilní záznamník má každý z vás. Někdo ho považuje spíše za přítěž, někdo se bez schránky neobjede. Náš miniseriál vám poradí, jak na takový záznamník vyzrát. První část je spíše jen seznámení, další už budou ryze praktické.

Ať chcete nebo ne, při koupi mobilu u kteréhokoliv z našich operátorů automaticky získáváte záznamovou službu. Jedná se o vyspělejší a mobilnější obdobu obyčejného telefonního záznamníku. Všichni operátoři navíc nabízí více variant záznamové služby. Jednak je to jednoduchá hlasová schránka, kterou dostanete zdarma a dále je to pokročilejší služba, která toho umí o něco víc, např. hravě poradí s faxy.

První setkání s mobilním záznamníkem

Je sice pravda, že schránku máte ihned po zakoupení telefonu aktivní, ale i tak doporučuji si na ni co nejdříve zavolat a provést si základní nastavení. Především si změnit přednastavené heslo, které se v Česku vyskytuje ve dvou variantách. Jelikož si většina uživatelů toto heslo nemění, může být poměrně zajímavé vybírat schránku třeba šéfovi: „Broučku nezapomeň koupit kondomy ať si dnes užijeme, tvoje Máňa.“

Heslo hlasové schránky
Eurotel 9999
Oskar 9999
Paegas 0000

Toto heslo potřebujete u Oskara i u Eurotelu pokaždé, Paegas jej vyžaduje jen při volání hlasové schránky z cizího telefonu. Dále je dobré si nastavit způsob upozorňování na nové zprávy. Na výběr je upozorňování klasickou textovkou nebo vám schránka sama zavolá, popř. vás otravuje oběma způsoby. Na závěr si nastavte osobní pozdrav. Nudné uvítání „Dobrý den dovolali jste se do schránky...“ může oživit váš hlas: „Ahoj tady Pepa, právě se koupu, tak mě nerušte“.

Schránku si musíte nasměrovat

Aby se vám do schránky někdo dovolal, je nutné mít nastavené přesměrování hovorů. To se provádí buď z menu telefonu nebo pomocí speciálních kódů. Problematika přesměrování je však poměrně rozsáhlá, takže se jí budeme věnovat v samostatném článku. Na každý pád, aby se vám do schránky někdo dovolal, musí být přesměrování správně nastaveno. U Go nebo Twist karty je přesměrování na záznamník automatické, u Oskarty a všech tarifních programů si můžete přesměrovat hovory na kterékoliv číslo. Pokud chcete zapnout schránku, nastavte si přesměrování na dále níže uvedená čísla (jde o číslo, které voláte z jiného mobilu).

Schránka není tak úplně zadarmo

Pokud si chcete z vaší schránky vyzvednout vzkaz nebo provést jakékoliv nastavení, je potřeba se nějakým způsobem do schránky dostat. K tomu slouží speciální telefonní čísla. Do schránky se můžete dovolat z kteréhokoliv telefonu u nás i v zahraničí, stačí znát telefonní číslo schránky a její heslo. Tak si můžete vzkazy vyzvedávat i v zahraničí a nemusíte s sebou brát mobil a už vůbec nemusíte využívat roaming.

Ač se za standardní hlasovou schránku neplatí žádný paušál, není tak úplně zdarma. Při každém volání do vaší schránky zaplatíte nemalé poplatky. To je dobré si uvědomit, pokud někomu necháváte na záznamníku vzkaz. Z vlastní zkušenosti vím, že si leckdy ze schránky vyzvedávám nesmyslné vzkazy, či spíše pazvuky, popř. dlouhé povídání o tom, jak se má maminka a že je dnes krásně a že je škoda, že se mi nedá dovolat a že... Naštěstí se dá takový vzkaz ihned vymazat a nebo zavolat ihned na číslo volajícího. To už ovšem každá schránka neumí.

Hlasová schránka Z vašeho mobilu Z jiného telefonu
Eurotel *99 +420602989898
Oskar *98 +420608989898
Paegas 3311 (3322 pro Clickbox) +420603123311 (..22 pro Clickbox)

A co takhle faxová schránka

Vylepšené varianty záznamových služeb, které se samozřejmě platí, toho umí o trochu víc a ještě k tomu pojmou více vzkazů. Asi nejčastěji jsou využívány k přijímaní a odesílání faxů. Ne, že by vám mobil vytiskl fax, alespoň prozatím. Fax je uložen ve vaší schránce, dá se pak pomocí hesla vyzvednou a vytisknout na klasickém faxu. Mimoto umí nadstandardní schránky veškeré zprávy i faxy přeposílat (takto se dá taky vytisknout uložená faxová zpráva) a to i ve vámi zvolený čas. Přeposílat zprávy se dá na předem zvolenou skupinu telefonních čísel, ale to už využijí jen opravdoví profíci záznamových služeb. O mnoho praktičtější je možnost zavolat ihned v průběhu poslechu zprávy na telefonní číslo volajícího.

Jak používáte vaši schránku?

Ne každý je s využíváním hlasové schránky spokojen, zvláště pro její cenu. Pokud se však naučíte zanechávat krátké výstižné vzkazy, pak je schránka mnohem účelnější a někdy i levnější než klasický telefonát nebo dokonce textovka. Jedna zpráva může být dlouhá až dvě minuty. Při ovládání hlasové schránky využijete nápovědu, návody od operátorů a úplně nejlépe pokračování tohoto článku. Pokud si se svou schránkou nerozumíte nebo se chcete na něco zeptat, máte jedinečnou možnost využít diskuzního fóra a zanechat příspěvek.

Kolik stojí volání Špička Mimo špičku Víkend
Eurotel
Start, Global, Business 3,15 Kč 3,15 Kč 1,05 Kč
Optimum 1,26 Kč 3,15 Kč 3,15 Kč
Relax Plus 1,26 Kč 2,84 Kč 2,84 Kč
Relax 2,63 Kč 2,63 Kč 2,63 Kč
Go 2,50 Kč 2,50 Kč 2,50 Kč
Oskar
Volám Málo, Často, Stále 2,63 Kč    
Slyším Vás 11,03 Kč    
Dohoda s Oskarem 3,15 Kč    
Oskarta 2,63 Kč    
Paegas
20,60,120,300 2,63 Kč    
20,60,120,300 + Nonstop 2,10 Kč    
Twist 2,00 Kč    
Diskuze (4) Další článek: K čemu vám bude Paegas Click?

Témata článku: Ostatní, Mobil, Osobní pozdrav, Zvolený čas, Hlas, Kondom


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10