Jak ovládat mobily Alcatel 501 a 701 z počítače

Nejen pro Nokie a Siemensy existují programy pro správu mobilního telefonu. Phone Tools umí spravovat mobilní telefony značky Alcatel. Umí toho dost, ale neočekávejte od něj zázraky.
Jak ovládat mobily Alcatel 501 a 701 z počítače
Nejen pro Nokie a Siemensy existují programy pro správu mobilního telefonu. Phone Tools umí spravovat mobilní telefony značky Alcatel. Umí toho dost, ale neočekávejte od něj zázraky.

Balík programů s názvem Data Kit jsme částečně popisovali již ve starším článku. Tehdy jsme se věnovali pouze synchronizaci dat z mobilu s počítačem. Nyní se budeme věnovat druhé aplikaci, kterou tento balík obsahuje. Z názvu Phone Tools je jasné k čemu je program určen. Obsahuje všechny nástroje k využití propojení mezi počítačem a mobilním telefonem. V tomto případě s mobilními telefony Alcatel řady 50x a 70x.

Faxujte, zaznamenávejte, stahujte

Phone Tools je nástrojem poměrně obsáhlým. Ještě než se pustím k popisování toho, co vás zřejmě zajímá nejvíce, totiž ke komplexní správě telefonu Alcatel přes PC, zabrousím i do dalších dovedností tohoto programu a krátce se zmíním o obecné charakteristice Phone Tools.

Instalace programu je naprosto bezproblémová. Zvolíte si jazyk. Bohužel chybí čeština, ale to už tak u podobných programů bývá. A pak už jen odklikáte pár dotazů a na pevném disku budete o 20MB chudší. Po instalaci programu stačí připojit Alcatel přes datový kabel, který je také součástí balíku Data Kit, přes sériový port COM1 k vašemu pécéčku a můžete spustit samotný program. Při každém spuštění se detekuje připojení mobilu a nastavení modemu.

Aplikace se skládá ze dvou základních částí: z nástrojové lišty a z hlavního okna aktivního nástroje.

Nástrojové liště dominuje informační displej. Hned vlevo od něj jsou dva indikátory. Podle nich poznáte, zda jste přijali nové dokumenty a v jakém stavu je modem. Tlačítkem Menu se dostanete ke všem funkcím tohoto programu. K dispozici je mód Telefonu, Faxu, záznamníku, terminálu a modul mobilního telefonu - s pomocí tohoto programu lze i faxovat, telefonovat z počítače přes mobilní telefon, využít počítač jako telefonní záznamník a nakonec terminál využijete ke spojení se vzdálenými počítači.

Mobile Module

Nás bude ale nejvíce zajímat nástroj ke správě mobilního telefonu. Po jeho spuštění se vám objeví nádherný obrázek Alcatelu OT 501 a po pravé straně čtyři základní tlačítka. Send Message umožňuje posílat esemesky. Receive Message umožňuje transfer přijatých esemesek z mobilu do počítače. Phonebook mgmt zobrazí telefonní seznam, který lze samozřejmě editovat a lze ho synchronizovat. Poslední tlačítko Configuration poslouží k nastavení vlastností vašeho mobilního telefonu a současně poskytne informace o vašem mobilu a dostupné mobilní síti.

Jak na esemesky

Pro poslání esemesky stačí stisknout tlačítko Send Message a otevře se vám na monitoru další okno. Telefonní číslo adresáta můžete zadat ručně, nebo vybrat z telefonního seznamu. Je možno odeslat i hromadnou esemesku - stejnou zprávu několika lidem současně. Nemusím říkat, že v takovém případě platíte za každou zprávu zvlášť. Při psaní zprávy okamžitě vidíte její aktuální délku. Bohužel ale nelze napsat zprávu delší než 160 znaků, která by se rozdělila na více částí. Můžete si ale uložit vzorové zprávy a ty pak editovat přes volbu Template. Další zajímavou funkcí je Deferred call, s jejíž pomocí můžete nastavit přesný čas odeslání zprávy. Samozřejmě, že v inkriminovanou dobu musíte mít zapnutý počítač, spuštěný program a především pak připojený telefon s dostatečným kreditem. Další funkce se skrývají pod tlačítkem Options.

S přijatými a odeslanými zprávami, které jsou uloženy v paměti telefonu lze dále pracovat po výběru volby Recieve Message. V tomto módu pracujete s textovými zprávami podobně, jako s e-mailem. Na jednotlivé zprávy můžete rychle odpovídat, případně si je uložit v textovém formátu. Jediným neduhem je, že přečtené zprávy se podobně jako při práci s mobilem přesunou z karty SIM do paměti telefonu. Pokud vám přijde zpráva od někoho, jehož telefonní číslo nemáte v telefonní seznamu, můžete si ho okamžitě uložit do svých kontaktů.

Phonebook Management

Spravovat rozsáhlý seznam kontaktů o 500 položkách bez propojení s počítačem může být hotové peklo. S pomocí Phone Tools je to však v pohodě. Můžete číst a editovat seznam - jak ze SIM karty, tak i z paměti telefonu. Všechny kontakty můžete synchronizovat, importovat a exportovat, popřípadě tisknout. Lze zde i vytvářet další skupiny volajících. Zkrátka Phonebook manager, jak má být.

Nastavení mobilu

Aktuální stav baterie a úroveň signálu vašeho operátora můžete kontrolovat na displeji nástrojové lišty. Pro zjištění dalších informací o nastavení vašeho přístroje stačí zapnout Configuration. Ukáže vám název sítě vašeho operátora, telefonní číslo SMS centra. Dále si můžete nastavit, kdy se budou mazat SMS zprávy z paměti telefonu - zda při smazání z Inboxu nebo při pouhém přesunu do Inboxu. Jinak nic moc zajímavého.

Tolik základní informace o programu Phone Tools, který je součástí balíku Data Kit pro mobilní telefony Alcatel. Program není z těch nejlepších a zajisté by toho mohl umět více a lépe. Pro základní obsluhu však plně vyhovuje. Za nejužitečnější a vcelku povedenou část považuji správu telefonního seznamu a odesílání esemesek.

Diskuze (18) Další článek: Mobily způsobují neplodnost – další studie o škodlivost mobilů

Témata článku: Alcatel, Ostatní, Počítače, Mobil, Počítač


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14