Jak pracovat s programy dodávanými k mobilům Ericsson

Máte některý z nových mobilů Ericsson a chcete jej maximálně využít? V dalším díle seriálu popisuji všechny programy, které vám mohou usnadnit a zpříjemnit práci s mobily Ericsson T39m, R520m, T65 a T68.
Jak pracovat s programy dodávanými k mobilům Ericsson

Protože je Ericsson T39m v současné době mobilem s nejlepším poměrem cena výkon, rozhodl jsem se věnovat mu celý seriál článků se zkušenostmi. První díl popisoval práci s e-mailovým klientem, tento díl se pak věnuje programům, které můžete s mobilem používat. Protože jsou nové mobily Ericssonu hodně podobné, lze i tento článek vztáhnout na modely R520m, T65 a T68 (netvrdím ale, že všechno bude totožné).

Poznámka: Všechny programy jsem zkoušel s mobilem Ericsson T39m s firmwarem R2m. Komunikace probíhala přes infračervený port a externí infraport v počítači MA-600 připojený na port COM2. Na počítači byly nainstalovány Windows 98 SE a Outlook 2000, nesetkal jsem se ale také s žádnými problémy na Windows 2000.

Jak na to

Nejprve nainstalujte aplikace z cédéčka, které jste dostali k mobilu ze spouštěního programu. Aniž byste s nimi cokoliv dělali, běžte rovnou na web Ericssonu (www.sonyericssonmobile.com/support) a stáhněte si update pro váš mobil. Do okénka napište jméno vašeho mobilu (v mém případě T39m) a vyberte položku Software. Následuje opět výběr vašeho modelu (i když nechápu proč) a poté seznam programů k downloadu; vyberte položku Language + General Component Upgrade (R1 -> R3). Jakmile se balík stáhne (pro T39m má okolo 10 MB), spusťte jej. Předtím se ujistěte, že máte originální cédéčko v mechanice - bez něho není možné upgrade spustit. Tři položky budou zašedlé, jedna nikoliv. Jedná se o novou aplikaci pro správu textovek a seznamu v mobilu; pokud o něj máte zájem, zaškrtněte jej k instalaci. Následuje restart počítače.

A co všechno je tedy součástí programového vybavení pro nové mobily Ericssonu?

  • Mobile Modem Settings (nastavení modemu a připojení k Internetu se budu v další části tohoto seriálu),
  • Phone Book & Text Messages Manager (editace seznamu v mobilu, příjem a posílání textovek),
  • Phone Settings (kompletní nastavení mobilu z počítače),
  • doplněk pro Outlook pro práci se SMS a seznamem,
  • XTNDConnect PC (program pro synchronizaci dat s Outlookem nebo Notesem v počítači),
  • manuál v angličtině (český najdete např. na MobilManii),
  • nápověda pro řešení problémů (většinou se stejně vyskytl problém, jehož řešení jsem zde neobjevil…).

Ericsson Phone Settings: všechna nastavení v počítači

Velmi dobrý program, který vám umožní nastavit mobil podstatně rychleji a hlavně pohodlněji, než v samotném mobilu. Po spuštění se ukáže seznam složek, které obsahují různé konfigurační nástroje, např. editace profilů, nastavení přesměrování, filtrování hovorů apod. Pokud umíte anglicky, určitě pro vás nebude problém se zorientovat. Vždy, pokud klepnete na určitou složku, program načte nastavení z mobilu a zobrazí v pravém editačním okně. Zde můžete provést úpravy a tlačítkem Apply uložit změny do mobilu. Pokud nechcete dané změny provést, klepněte na Undo.

Zejména pohodlné je vytvářet záložky ve WAPu; než v mobilu naťukáte např. wap.sonyericssonmobile.com, upadnou vám prsty. Záložky lze přidávat, mazat a editovat. Škoda jen, že nelze měnit pořadí, tj. přesunout poslední záložku na první místo apod. Povedená je také editace profilů. Pokud si vyberete zvonění, můžete si jej tlačítkem přehrát přímo v mobilu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

V programu Phone Settings můžete editovat veškerá nastavení dle libosti.

Textovky a čísla i v Outlooku

Toto je docela zvláštní funkce. Jakmile nainstalujete softwarový balík a spustíte Outlook, začne se instalovat tato dodatková funkce pro Outlook. Obrázky z instalace vidíte okolo.

Chvíli po spuštění Outlooku se do příchozí pošty začaly stahovat textové zprávy z mobilu. Pokud bylo číslo nalezeno v kontaktech v Outlooku, doplnilo se k nim i jméno. Nové zprávy z mobilu stahujete a ty napsané odesíláte příkazem Send & Receive Text Messages z menu Nástroje. Pokud dáte příkaz pro odeslání pošty, odešle se pouze pošta, nikoliv zprávy, to stejné platí pro příjem. Nové zprávy se také kontrolují při spuštění Outlooku.

Pokud klepnete na zprávu v Doručené poště, zobrazí se její text v náhledovém okně, případně si jej můžete prohlédnou po poklepání; funguje to stejně jako u běžné pošty. Nové i předávané zprávy lze posílat na mobilní čísla z kontaktů, ovšem nelze je zadat ručně! Při odpovídání se nenastaví automaticky jako příjemce ten, kdo zprávu posílal, ale musíte stejně jako při předávání zadat jméno z roletky. Jména odesílatelů se navíc zobrazují bez českých znaků, resp. s různými paznaky; naštěstí to nemá na funkci vliv.

Kromě textovek můžete pracovat také se seznamem na SIM a v mobilu. V sezanmu složek přibyla položka Handset a Sim card; tato složka je typu kontakty a tak se také chová. Naštěstí je oddělena a nenamíchala se mezi běžné kontakty Outlooku.

I když se některé vlastnosti daly vyřešit lépe, je tento doplněk docela funkční (ehm) a dá se s ním pracovat. Pokud si mobil připojíte přes kabel, nemusíte kvůli textovkám na mobil ani sáhnout a pouze používáte program na počítači. Jen by to chtělo trošku „vychytat.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Seznam čísel na SIM zobrazený jako kontatky v Outlooku.
Vpravo seznam došlých SMS v Doručené poště.

Poznámka: Před nahrání nové verze balíku z Internetu fungoval program naprosto nepochopitelně. Text zprávy se uložil do předmětu zprávy a ořízl se na zhruba deset znaků; to zůstalo stejné. Pokud jsem však zprávu otevřel, tělo bylo prázdné, a když jsem zprávu odpověděl, text se v těle při opětovné editaci už vidět nebyl. To dokládá, jak „kvalitní“ programy Ericsson ke svým mobilům dodává.

Phone Book & Text Messages Manager: seznam a textovky

Bohužel, i práci s tímto programem doprovázely problémy. I když byl mobil v pořádku připojen k počítači, objevuje se vždy při spuštění hláška, že program nemůže číst kontakty z mobilu. Rychlá synchronizace dat je prostě vždy neúspěšná, pokud ale necháte program operaci opakovat, ten zkusí pomalou synchronizaci a ta už je úspěšná; bohužel, je opravdu pomalá. Navíc okno, které vám ukazuje stav porovnání dat, je neustále navrchu a nemá tlačítko pro minimalizaci. To dokáže opravdu naštvat. 

Co tento program umí? Můžete editovat telefonní seznam na SIM i v mobilu, číst a psát textové zprávy. Program má v levé části složky, v pravé se pak zobrazuje jejich obsah, případně editační okénka.

Pokud zeditujete nějaké kontakty, případně přidáte nové, budete při opuštění seznamu (např. přepnutí do jiné složky) vyzvání k uložení změn do mobilu. Všechny nové, neuložené kontakty jsou ve sloupečku Status označeny tečkou. Editaci provádíte přímo v dolní části okna. Pokud chcete přidat kontakt, zvolte z menu Phonebook příkazem AddNew. Kontakty můžete samozřejmě mazat; prostě program jak má být.

Bohužel program neumí pracovat s diakritkou, takže pokud jste si prve nasypali kontakty do mobilu z Outlooku s diakritikou, uvidíte místo znaků s diakritikou čtverečky nebo mezery, případně jiné nesmyslné znaky. Nefunguje ani editace, resp. nelze psát české znaky. Jediný způsob, jak dostat do mobilu české kontakty, je Outlook. A to je docela škoda.

Zvláštně fungují také textovky. Mobil stáhne do počítače všechny přečtené, odeslané i neodeslané zprávy, které jsou zde rozděleny do stejných složek. V pravém okně vidíte seznam zpráv v dané složce, dole je pak náhledové okénko, v němž vidíte celý obsah zprávy a číslo, z kterého došlo. Pokud je číslo v seznamu, je mu přiřazeno patřičné jméno. Zhruba uprostřed najdete tlačítka pro novou zprávu, odpověď a přeposlání. Bohužel, při posílání nové zprávy a přeposlání došlé na jiné číslo není možné vybrat číslo ze seznamu. Opět zase jedna „domyšlená“ funkce.

Tento program je celkově dobrý, ale uvedené chyby dokáží docela vytočit. A přitom stačilo k doladění tak málo.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Vlevo vidíte seznam kontaktů v mobilu s možností přímé editace,
vpravo pak seznam doručených zpráv v paměti a na kartě SIM.
Pod seznamem je náhled na označenou zprávu.

Klepněte pro větší obrázek

Právě se provádí načtení a porovnání obsahu
kontaktů v mobilu a v programu.

XTNDConnect PC: synchronizace s počítačem

Tato aplikace bohužel nespolupracuje se staršími verzemi Outlooku, např. s verzí 97; to už asi ale víte z různých diskusních fór. Z počátku mi program odmítal komunikovat s mobilem přes infra, vždy se na mobilu napsalo „Synchronizuji“ a pak se spojení rozpojilo. Po chvíli různých pokusů se mi nakonec spojení podařilo a data se začala do mobilu z Outlooku sypat (předtím jsem úplně smazal paměť, protože jsem neměl tušení, co by program s již uloženými daty v mobilu provedl). Než se mi ale podařilo do mobilu všechna data nacpat, spojení dvakrát havarovalo. Stejně jako u programu pro editaci seznamu, i zde se synchronizace zdařila jen při zapnuté pomalého režimu; to samozřejmě trvá docela dlouho, řádově v minutách, podle velikosti seznamu.

Po spuštění procesu porovná program stav kontaktů v mobilu a v Outlooku a poté vám oznámí, kolik kontaktů je na které straně. Nyní stojíte před volbou, zda budou kontakty se stejným jménem brány z mobilu (a tedy přepíší ty, co jsou uložené v Outlooku), nebo tomu bude naopak - za bernou minci budou brány kontakty z Outlooku. Můžete také zvolit poslední volbu, ta ovšem kontakty zdvojí a obecně tuto možnost nedoporučuji.

Tip: Pokud víte, že data v mobilu nebo Outlooku budou vždy ta hlavní, stačí, když si toto rozhodnutí nastavíte natvrdo podle druhého obrázku níže.

Stejně funguje i synchronizace kalendáře a úkolů, na konfliktní údaje budete dotázáni. Pokud v Outlooku chybí kategorie, kam daný úkol nebo událost patří, bude vytvořena; ovšem do Outlooku se uloží v anglické originále. Kategorie z Outlooku se však do mobilu nezkopíruje. Vadí mi však to, že pokud vytvořím v Outlooku opakující se událost v kalendáři, bude do mobilu zkopírována jako daný počet samostatných událostí, což je bezesporu špatně. Opačně to samé.

Jinak synchronizace funguje bez problému, čeština se správně přenáší z Outlooku do mobilu. Právě toto je jediná možnost, jak dostat české znaky do názvů kontaktů, úkolů apod., mobil totiž s češtinou pracovat neumí, stejně jako výše uvedené programy.

Poznámka: V průběhu synchronizace se na displeji mobilu objeví okénko s nápisem „Synchronizuji“ a tehdy nejde s mobilem nic dělat. To je rozdíl oproti Nokiím, které jsou v průběhu komunikace normálně dostupné a lze s nimi pracovat.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Zleva: seznam položek (kontakty, kalendář, úkoly) které lze synchronizovat; nastavení, jak se
mám program chovat v případě konflitku; probíhá vlastní synchronizace dat.

Jak si stojí?

Balíček s programy, který dostanete s mobilem na cédéčku, je poměrně dobře použitelný. Má sice svoje neduhy, které více či méně znepříjemňují práci, ale buďme rádi alespoň za to. Snad Doufejme, že Ericsson jejich vývoj ani po spojení se Sony jejich vývoj neukončí a popisované nedokonalosti budou brzy opraveny. Pokud se na webu objeví nová verze upgradu (nyní je to R3), určitě se o tom dozvíte.

Poznámka: Pokud máte jakékoliv další zkušenosti s těmito programy nebo nějaké tajné tipy, které jsem neuvedl (protože je neznám), napište do diskuse. Velmi rád si rozšířím obzory svých znalostí.

Ericsson T39m pro testy zapůjčila společnost Cybex, kde si jej můžete koupit za 11311 Kč s daní (v době psaní tohoto článku). Aktuální cenu najdete na této stránce.

 

Diskuze (94) Další článek: Siemens SX45 s GPRS bude na trhu v lednu

Témata článku: Ericsson, Smartphony, Ericsson, Ericsson T39m, Program, Rychlá synchronizace, Mobil


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10