Jak pracuje odblokovávač mobilních telefonů

Navštívili jsme jednoho z nejznámějších pražských odblokovávačů. Chcete vědět, jak to u takového odblokovávače chodí? Přečtěte si naši reportáž.
Jak pracuje odblokovávač mobilních telefonů
Jednoho zimního odpoledne jsem stál s kolegou z redakce před jedním pražským činžákem. Bundu jsem nechal v autě – kdy jsme odcházeli z parkoviště, svítilo slunce. Nicméně po chvíli čekání se zatáhlo a mě roztřásla zima. Naštěstí za chvíli vystoupil z tramvaje a mířil přímo k nám – člověk, který umí odblokovat jakýkoliv mobilní telefon. Sám si říká SF2 a tak ho zná spousta lidí, tak proč mu tak neříkat i nyní.

O odblokování mobilních telefonů jsme psali podrobně zde.

Pracuje v malé kanceláři

Svoji malou kancelář má v Praze. Velká prostorná místnost je plná patřičného vybavení. Právě zde odblokuje zhruba desítku mobilů každý den – k plné spokojenosti svých zákazníků. Je tu nezbytný počítač, mobily, které čekají na odblokování, mobily, které jsou hotové (odblokované) a které čekají, až si pro ně jejich majitel přijde. Na boční desce visí spousta různých kabelů – SF2 má kabel ke každému mobilu. Nezbytný je také šroubovák, malé kleštičky a další drobné vybavení, kterými SF2 vniká do mobilů.

Co ale dominuje, je velká krabice, kterou soukromě nazývám pohřebiště – v ní jsou uloženy ladem skladem staré mobily: najdete zde Sony CMD-X1000, Dancaly, Motoroly i Philips Fizz. Jsou tu pohřbené také novější modely, např. Nokia 3210 – na těchto mobilech si SF2 zkoušel svoje odblokovávací postupy. Na dalších hromádkách jsou pak součástky nejrůznějších mobilů, kryty, nabíječky a základní desky. Mezi mobily, které na odblokování čekají a které jsou již hotové, leží také Nokia 9110 Communicator a Ericsson T28, které patří SF2; je s nimi nadmíru spokojen.

Pokusní králící

Práce je stále dost

Když si s kolegou prohlížíme všechno tohle vybavení, zazvoní SF2 mobil. Přichází práce. Zákazník má zájem odblokovat Nokii 8210 – i tohoto špunta SF2 umí. Prakticky se nenajde mobil, který by mu nepodlehnul.

Jak SF2 začínal? To bylo v roce 1997, jako první tehdy padnul starý Dancall. Klienta nepustil k sobě domů, nechal ho čekat na zastávce. Tenkrát ještě nikdo nevěděl, že se nejedná o nezákonnou činnost, proto byla anonymita důležitá. Dnes už vystupuje otevřeně, k odblokovávání se přiznává – operátoři jej nemohou nijak postihnout; odblokování se sice brání,ale legislativní prostředky chybí. Alespoň zatím. Kromě odblokování také SF2 prodává mobily a provádí jejich servis.

Rozdělaná Nokia 3210

Za prvního Dancalla tehdy dostal tisícovku. S rostoucí poptávkou a nabídkou ceny klesly, dnes se pohybují okolo pětistovky za běžný mobil, za vzácnější kousek si musíte připlatit. Náklady na pořízení počátečního vybavená tehdy byly zhruba padesát tisíc, dnes se dohromady pohybují ve statisících. Proto ty ceny – platíte za know-how, rychlost, serióznost a kvalitu. O ceně proto nemá smysl smlouvat.

Zařízení za několik tisíc dolarů odblokuje každou Motorolu

Odblokovávače najdete na Internetu

Jak SF2 inzeruje svoje služby? Zejména na Internetu, na webových bazarech. Zde se samozřejmě ceny neuvádí – pro ty si musíte zavolat. A co SF2 dělá, když je zaneprázdněn? Předá vám kontakt na svoje kolegy, kteří rovněž odblokovávají, a ti dělají to samé. Mezi odblokovávači spíše než tvrdá konkurence panuje přátelství – navzájem se poskytují zkušenosti, know-how, nové postupy a nápady. Je to lepší, než kdyby každý jel na vlastní pěst; takhle všichni umí všechno a zákazníci jsou spokojeni.

Abychom si SF2 otestovali, nechali jsme ho odblokovat Nokii 5110 s firmwarem verze 5.28. Ta nejde odblokovat po kabelu, je nutný zásah do EPROM. SF2 zvládl odblokování bez problému včetně rozdělání a složení mobilu pod deset minut. Šel najisto – žádné zaváhání. SF2 k tomu dodává: „To je první mobil, který jsem odblokoval zadarmo.“

SF2 odblokovává Nokii 5110
Diskuze (31) Další článek: PDA novinky: Handspring chce v Európe poraziť Palm, Linux už aj v PDA

Témata článku: Nokia 3210, Mobil, Philips Fizz, Telefon, Mobilní telefon, Tvrdá konkurence

Určitě si přečtěte