Jak prodloužit život baterie v mobilu

 • Baterie v mobilu má dobrou kondici po asi 500 nabíjecích cyklů
 • V praxi to jsou dva roky, pak kapacita rychle klesá
 • Jak pečovat o baterie v telefonu?

, pak jde kapacita rychle dolů. V praxi to při intenzivním používání znamená asi dva roky provozu. Co pak? Kupte si nový akumulátor. Problém je, že řada mobilů má dnes baterie vestavěné na pevno. To bohužel znamená návštěvu autorizovaného servisu a vyšší náklady.

Co udělat pro to, abyste výdrž prodloužili?

I moderní lithiové baterie mají jakýsi iniciační proces. Při prvním použití je vhodné baterii zcela nabít, pak odpojit od nabíječky, nechat hodinu odpočinout a pak znovu na připojit k nabíječce. Tím se dosáhne maximálního nabití baterie.

Nevystavujte baterii extrémním teplotám. V každém balení telefonu najdete rozsah provozních teplot a vězte, že není nic výjimečného se mimo něj dostat. Stačí nechat mobil za oknem auta – třeba při navigaci cestou na letní dovolenou.

Tady pomůže malý trik – pořiďte si držák, který se uchycuje na výdech klimatizace. Mobil tam dostatečně pevně drží a proudem vzduchu se ochlazuje.

Zahřátí článku při nabíjení je běžný jev, ale vyplatí se situaci nezhoršovat. Dáváte telefon na noc nabíjet pod polštář? Lůžkoviny působí jako izolace a teplota stoupá. Podobně funguje i pouzdro – ochrání sice mobil před pádem, ale také akumuluje teplo. Po většinu roku to nemusí být problém, ale za nejteplejších dní se vyplatí mobil z pouzdra vyjmout.

Opačným extrémem je mráz, ale i tady je pomoc jednoduchá. Stačí telefon přesunout z vnější kapsy zimního kabátu do spodních vrstev oblečení, kde jej zahřejete tělesným teplem.

Další rada: Nevybíjejte baterii na nulu. Mezi lidmi stále koluje rada, že je nejlepší baterii úplně vybít a pak ji nabít na plno. Platilo to možná pro starší typy baterií, ale u moderních smartphonů to rozhodně není pravda.

Vidíte na svém ukazateli 5 % a zrovna mobil nepotřebujete? Nenechte jej umřít, radši jej hned sami vypněte. Nejlépe je stav nabití držet mezi 20 a 90 %, takže když máte příležitost, nabíjejte.

Témata článku: Video, Návody, Zajímavosti, Baterie, Výdrž

49 komentářů

Nejnovější komentáře

 • SGvagon 18. 7. 2017 15:14:37
  Pořád byla řeč o smartphonech, ale vůbec jste nezmínili funkci fast...
 • tomogo 18. 7. 2017 12:49:43
  Více méně se dá souhlasit. Ale chybí trochu technického pozadí. Lithiové...
 • honzatrx 18. 7. 2017 12:18:19
  Bohužel demagogicky se tvrdí, že LiIon a LiPol baterie se nemají nechat...
Určitě si přečtěte

Mobil s osmikilovou baterií i dálnopis s azbukou. Věž na Olšanech ukrývá okouzlující technické poklady

Mobil s osmikilovou baterií i dálnopis s azbukou. Věž na Olšanech ukrývá okouzlující technické poklady

** V telekomunikační ústředně na Žižkově dnes sídlí CETIN ** Moderní techniku doplňuje muzeum strojů z dob socialismu ** Zajímavá je i budova samotná, a to nejen normalizační architekturou

Včera | E15.cz , Stingl Tomáš | 1

Slovenské O2 má novou „volací“ kartu. Hovor stojí 2,60 Kč a volat lze i na česká čísla

Slovenské O2 má novou „volací“ kartu. Hovor stojí 2,60 Kč a volat lze i na česká čísla

** Volat se SIM kartou českých operátorů se prostě nevyplatí ** Udělejte si výlet na Slovensko a pořiďte si za 2 eura O2 Voľnosť ** S kartou zaplatíte 0,1 eura (2,60 Kč) ne za minutu, ale za celý hovor

Včera | Pospíšil Aleš | 37

Co dělat, když vám odcizí mobil a jak ověřit, že nekupujete kradený?

Co dělat, když vám odcizí mobil a jak ověřit, že nekupujete kradený?

** Policie umí telefon vyřadit z provozu, alespoň u domácích operátorů ** SIM kartu „blokněte“ přímo u operátora, vystaví vám novou ** Pozor si dávejte na koupi z druhé ruky, vždy si ověřte IMEI

24.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 14

TOP 5: nápady, které předběhly dobu

TOP 5: nápady, které předběhly dobu

** Být první ještě neznamená být úspěšný ** Někdy je vynález tak geniální, že doba pro něj musí teprve dozrát ** Podívejte se na pět typických ukázek ze světa technologií

24.  7.  2017 | Michlovský Jakub | 1

První notebook se nabíjí bezdrátově. Tak levné a jednoduché jako u mobilů to ale není

První notebook se nabíjí bezdrátově. Tak levné a jednoduché jako u mobilů to ale není

** Dell představil první notebook s bezdrátovým nabíjením ** Čekali jsme ho už ale před několika lety ** V běžné praxi to nebude žádná velká výhra

23.  7.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 2

Střípky o iPhonu 8 postupně zapadají do mozaiky. Zpozdí se letos Apple s novinkami?

Střípky o iPhonu 8 postupně zapadají do mozaiky. Zpozdí se letos Apple s novinkami?

** Nové iPhony jsou tradičně nejočekávanější premiérou druhé poloviny roku ** Výroční desátý iPhone má přinést hned několik inovací najednou ** Co když se jej Applu nepodaří včas vyrobit?

23.  7.  2017 | Holčík Tomáš, Láska Jan | 31


komerční sdělení

Komerční sdělení