Jak rychle psát textové zprávy

Dnes existují celkem čtyři systémy pro rychlé psaní SMS. Kromě T9 jsou tu totiž i jiné, méně známé. Chcete vědět, jak se liší, co umí a které mobily je mají?
Jak rychle psát textové zprávy
Snad každý již napsal nějakou zprávu SMS. I když je omezena délkou 160 znaků, tak se při psaní zprávy musíme obrnit trpělivostí. Psaní SMS není ani rychlé ani pohodlné. Výrobci mobilních telefonů museli sáhnout ke kompromisu a celou abecedu rozložit na devět tlačítek. Existují sice přídavné klávesnice pro některé telefony (např. všechny telefony firmy Ericsson nebo NOKIA 5110), ale co ti ostatní?

Pro ty jsou tu systémy pro prediktivní neboli rychlé psaní SMS. To znamená, že telefon je vybaven slovníkem nejčastěji používaných slov a dává na výběr ty výrazy, která chceme napsat. Systém se vlastně snaží „uhodnout“ slovo, které chcete napsat. Přitom uživatel zmáčkne klávesu s písmenem v ždy jednou, nikoliv vícekrát, jak je zvykem u běžného psaní textovek. Kapacita těchto slovníků je od 10 do 20 tisíc výrazů. Při psaní SMS se vám na displeji objevují slova a vy si pouze vybíráte to nejvhodnější.

Na trhu je několik typů systémů pro prediktivní psaní. V článku si představíme čtyři nejpoužívanější.

Systém T9

Asi nejznámější a nejrozšířenější systém je T9 společnosti Tegic Communication. Existuje v 18 jazykových mutacích (nechybí samozřejmě čeština) a do telefonů jej implementují značky jako Nokia, Siemens, Benefon, Sagem a další. Telefony prodávané v současné době mají většinou slovník anglický a německý. Jejich náhrada za český slovník bude zřejmě dosti obtížná, protože jak mi potvrdil servisní technik, tak nárok na pamět telefonu je v případě českého slovníku vyšší než u anglického a německého dohromady! Můžeme si sice několik vlastních slov do slovníku vložit, ale telefon nám bude nabízet samozřejmě i ta v angličtině či němčině.

Prvním telefonem s českým slovníkem je Benefon Q, který se objevil v prodeji na konci roku 2000. Následovala Nokia 6210 (firmware 4.72) v lednu 2001 – o české T9 v ní jsem již psali – a připravuje se také do Nokie 3310. Větší nástup telefonů s českým T9 můžeme zřejmě očekávat po březnovém veletrhu Cebit 2001.

Například slovo HELLO napíšete takto: postupným stiskem kláves 4 3 5 5 6 se nám na displeji zobrazí slovo HELLO, které potvrdíme (vybereme) a můžeme psát další.

Konvenční způsobem bychom napsali HELLO takto: 44 33 555 555 666. To je o 8 kliků více.

Výhoda je jasná. Pro napsání určitého slova je zapotřebí méně kliků než při běžném psaní. Nevýhoda je, že slovník nám nabízí i ta slova, která nepoužíváme a my si musíme vybrat to správné.

Systém iTAP

Je obdobou systému T9 a ve svých telefonech ho nabízí firma Motorola. Systém funguje na stejném principu, ale vzhledem k tomu, že český trh GSM je malý, tak nemůžeme očekávat v brzké době slovník v češtině. Zatím nejsou zprávy o tom, že by firma Motorola český slovník připravovala. Příznivci značky musí doufat, že konkurence donutí firmu Motorola k tomu, aby se českým iTAPem začala zabývat.

Systém Zi

Je původním systémem firmy Alcatel (resp. nabízí ho v mobilech jen tato společnost), která ho nabízí v nových řadách telefonů One Touch 30x, 50x a 70x. I tento systém má zatím slovník pouze v angličtině a němčině, ale podle posledních zpráv by být mohl český slovník k dispozici už v prvním čtrvtletí 2001.

Jak to funguje? Systém rozpoznává slova ještě dříve, než jsou celá napsaná. Pokud už během psaní napíše mobil to, které chcete, potvrdíte jej stiskem joysticku dolů a píšete dál.

Například slovo HELLO napíšeme takto: postupným stiskem kláves 4 3 5 5 se nám na displeji zobrazí slovo HELLO, které potvrdíme (vybereme) a můžeme psát dál.

Tento systém potřebuje dokonce o jeden klik méně než T9, a u delších slov to bude ještě více. Nutno podotkonout, že Zi má větší slovník než T9 (20 tisíc místo deseti).

Systém EZTEXT

Nabízí ve svých telefonech firma NEC. Tato firma chystá v roce 2001 masivní nástup na český trh. EZTEXT se nechá charakterizovat jako „ořezaný“ systém T9. Nemá vlastní slovník a slova si musí vložit uživatel do paměti sám. Jinak funguje na stejném principu jako T9. Velkou výhodou tohoto systému je to, že si do slovníku vložíte jen ta slova, která nejčastěji používáte a telefon vám nenutí výrazy, které vůbec nepotřebujete. Nevýhoda je, že si slovník musíte definovat sám a to vám může trvat dost dlouho.

Systémy pro rychlé vkládání textu jsou velkým krokem kupředu ke zjednodušení a zrychlení psaní SMS. Ti, kdo mají českou T9 mi dají za pravdu. Nyní se už jen můžeme těšit, s čím přijdou výrobci mobilních telefonů v budoucnosti. Že by přímo diktování textovek?

Diskuze (3) Další článek: Go Valentýn: loga a textovky na mobil zdarma

Témata článku: Ostatní, Nokia 6210 Navigator, Text zprávy, Zprávy, Text


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21