Jak s mobilem odemknout banku?

Pokud jste klienty Expandia Banky, můžete zahodit ošklivý elektronický klíč a používat místo něj pouze váš mobil.
Jak s mobilem odemknout banku?
Ještě donedávna museli všichni klienti Expandia Banky téměř kvůli každé operaci s účtem vytahovat svoji zázračnou modrou krabičku - elektronický klíč. Od října letošního roku je vše jinak. Expandia Banka umožňuje nahradit tuto „kalkulačku“ mobilním klíčem, který je umístěn přímo ve vašem mobilu.

Elektronický klíč se totiž stal součást bankovní aplikace SIM Toolkit. Technologie mobilního elektronického klíče je poměrně jednoduchá a také levná, tudíž se díky němu mohly podstatně snížit cenové programy této banky a hlavně se zjednodušila obsluha samotného účtu.

Jak si pořídit mobilní klíč

Ať již jste, či nejste v současné době klienty Expandia Banky, pokud chcete využívat výhod mobilního elektronického klíče, musíte mít bankovní kartu SIM od Paegasu (zákazníci Eurotelu a Oskara jsou stále odkázáni na klasický elektronický klíč) a také mobilní telefon, který tuto službu podporuje (dnes je to až na výjimky každý). V bance vám pak na kartu SIM vypálí bankovní aplikaci verze 1.1.

Obsluha účtu je naprosto triviální. Jak jsem již uvedl v úvodu, nemusíte s sebou neustále vláčet klasický elektronický klíč, protože jej od této chvíle máte v mobilu. Generování všech kódů se totiž odehrává přímo na serveru EB, vy z mobilu jen dáte přes SMS požadavek (popř. z webového rozhraní banky). Vygenerovaný autentizační nebo certifikační kód pak dojde na váš mobil v zašifrované textovce do chráněné oblasti aplikace SIM Toolkit.

Jak pracovat s mobilním klíčem

Pokud se chcete podívat na svůj účet z kteréhokoliv počítače připojeného k Internetu, nalogujete se na www.ebanka.cz a vyberete si přihlášení na účet s mobilním EK. Zadáte své klientské číslo (při založení účtu si můžete sami zvolit, zda to bude vaše rodné číslo, nebo telefonní číslo), klepnete na tlačítko autentizační kód a během několika sekund vám přijde na mobil „nová zpráva banky“. Pro přečtení této zprávy je samozřejmě nutné zadat BPIN, aby byla zajištěna ochrana před zneužitím. Pro přihlášení na účet pak jednoduše opíšete jedenáctimístný autentizační kód a klepnete na OK. Pokud se úspěšně přihlásíte na účet, certifikace aktivních operací probíhá obdobně. Pro zadání platebního příkazu vyplníte všechny potřebné údaje a kliknete na tlačítko certifikuj. Opět vám přijde „nová zpráva banky“, která tentokrát obsahuje mimo certifikačního kódu i základní parametry dané operace.

Někdy je potřeba autentizační kód generovat přímo z menu SIM Toolkitové aplikace (např. pokud nemáte k dispozici Internet a chcete zjistit nějaké informace o svém účtu přes infolinku). Za vygenerování tohoto kódu zaplatíte ovšem odchozí esemesku z mobilu dle vašeho tarifu. Platnost všech vygenerovaných kódů je omezena na 10 minut, což může způsobit problém zejména při generování autentizačního kódu přes mobil, jelikož jeho doručení trvá obvykle poněkud déle (řádově v minutách) než pokud zadáte generování kódu přes Internet.

Na kolik to přijde?

Založení účtu je zdarma, vedení po dobu prvního měsíce také a pak už platíte měsíční poplatky podle rozsahu služeb, které jste se rozhodli využívat - tedy podle cenového programu. Kompletní ceník služeb najdete na stránkách Expandia Banky.

Cenový program Měsíční poplatek Rozsah služeb
Základ 55 Kč Všechny základní služby
Plus 85 Kč + parametrizace účtu pomocí Předmětů, možnost založení Osobní úvěrové linky
Komplet 125 Kč + možnost založení Osobního úvěru

Poznámka: Pokud chcete od EBanky získat některý z úvěrových produktů, nedostanete ho dříve, než po šesti měsících od založení účtu, tudíž nemá smysl si pro začátek vybírat dražší cenový program než Základ.

Pokud si ceník pozorně projdete, tak mnohdy zjistíte, že ceny jsou zajímavé pouze pro klienty starší 26 let. Nové cenové programy jsou odstupňovány podle rozsahu služeb a ne pouze podle intenzity jejich využívání, jak tomu bylo u starých cenových programů. Mimo jiné také přijdete o dva výběry z bankomatu měsíčně zdarma. Dále o slevu z měsíčního poplatku za vedení účtu v případě vyššího průměrného zůstatku. Nemluvě o tom, jak je to s úvěrovými produkty a výhodami pro klienty do 26 let. Každopádně pokud se nechcete neustále vláčet s poměrně drahým elektronickým klíčem (za jeho ztrátu nebo poškození se platí 1800 Kč), máte nyní možnost ho velmi jednoduše vyměnit za klíč v mobilu.

Ovládání účtu s mobilním EB je mnohem jednodušší oproti klasickému elektronickému klíči, kdy se musel každý kód zdlouhavě generovat. Bohužel zatím je tato forma klíče k dispozici pouze u osobních účtů, nicméně podle sdělení EB bude v jarním balíku inovací zahrnut i mobilní klíč pro firemní účty.

Tip: Zakládali jste si před říjnem osobní účet a chcete si vyzkoušet, jak funguje mobilní elektronický klíč? Založte si další osobní účet s cenovým programem Základ a budete za něj platit měsíční paušál pouhých 5 Kč. Na každý další účet u Expandia Banky je totiž poskytována sleva 50 Kč z cenového programu.

Poznámka: Nezapomeňte, že v případě využívání mobilního elektronického klíče jste odkázání pouze na kvalitu sítě Paegas, jejíž výpadky v posledních dnech jsou stále častější.

Diskuze (7) Další článek: Alcatel One Touch 701 – nejlepší Francouz naživo

Témata článku: Ostatní, Mobil, Expandia banka, Elektronický klíč


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11