Jak se chovat s mobilem aneb pryč s burany

Při používání mobilního telefonu je dobré dodržovat určitá pravidla, na která si mnozí uživatelé zatím nezvykli. Takoví pak nechávají mobil zvonit v divadle, v kině nebo ve škole.
Jak se chovat s mobilem aneb pryč s burany
Při používání mobilního telefonu je dobré dodržovat určitá pravidla, na která si mnozí uživatelé zatím nezvykli. Takoví pak nechávají mobil zvonit v divadle, v kině nebo ve škole.

Nekřičte při telefonování na veřejnosti

Pokud musíte telefonovat na veřejnosti, např. v tramvaji, autobusu nebo na ulici, snažte se být co nejvíce diskrétní. I když budete mít oblek a kravatu, budou vás lidé považovat za burana, pokud se budete do telefonu v tramvaji hlasitě smát. Nemusíte excentricky dávat najevo, že máte mobil a že umíte telefonovat – to umí i tříleté dítě. Proto se chovejte diskrétně, nerušte okolí svým hlasitým projevem a pokud možno ustupte do ústraní, kde nebudete nikomu překážet.

Pokud jste na hlučném místě, raději hovor odmítněte nebo řekněte volajícímu, ať zavolá za chvíli. V tramvaji, na ulici nebo v supermarketu vás totiž volající špatně slyší a vy špatně slyšíte jeho. Proto musíte do telefonu mluvit hlasitě a opět rušíte okolí, nehledě na to, že každé druhé slovo opakujete – tím se samozřejmě zvyšuje délka hovoru a tím i poplatky za něj.

U benzínky a v letadle vypnout

Na některých je dokonce nutné mobil úplně vypnout. Jde zejména o banky, čerpací stanice a letadla, kde používání mobilního telefonu ruší elektronické přístroje. V bance jde o čtecí elektronická zařízení na čtení platebních a čipových karet, nehledě na to, že mobilní telefony usnadňují možnost krádeže – stačí, když jeden člověk v bance upozorní druhého, který stojí venku, že právě vychází klient s nabitou prkenicí. U čerpacích stanic by zase mobilní telefon, resp. jeho vysílání, mohlo údajně způsobit výbuch nádrží s palivem. V letadle mobilní telefony ruší elektronické přístroje či komunikaci letadla se zemí. Jak u čerpací stanice nebo v letadle je tedy používání mobilních telefonů dokonce nebezpečné.

Profilujte a vibrujte

Dalšími místy, kde je vhodné telefon vypnout, jsou divadla, kina, různá představení, prezentace, jednání a schůzky. Společensky se naprosto znemožníte, pokud vám mobil zazvoní v kině nebo dokonce v divadle, kde zvoněním rušíte nejen diváky, ale hlavně herce. Můžete se také dočkat i vyloučení z představení. Pokud máte novější mobil, který umí vibrovat a používat profily, nastavte si v takovýchto situacích tiché zvonění plus vibrace. Uvidíte, kdo volá, a přitom nebudete nikoho rušit.

Podobně nevhodné je zvonění mobilu na důležitých jednání s klienty. Není také dobré vystavovat mobil na stole nebo s ním dokonce hrát – klientovi nebo šéfovi je jasné, že moc pozornosti si od vás nevyslouží. Pokud čekáte na důležité volání, upozorněte na to předem a vypněte si alespoň zvonění nebo zapněte vibrace. Pokud někdo zavolá, omluvte se a odejděte si hovor vyřídit mimo.

Tebe si pamatuji, tys zvonil na přednášce!

Za vrchol neslušnosti mohou považovat profesoři zvonění ve škole, riskujete vyloučení z hodiny. Stalo se to i mě, když jsem před přednáškou zapomněl přehodit profil z hlasitého na diskrétní. Samozřejmě si mě profesor zapamatoval a můj prohřešek mi byl připomenut u zkoušky.

Ani pokud sami učíte, nenoste mobil do hodiny – pokud zvoní mobil učiteli, je to ještě horší, než když zvoní studentovi. Sám jsem zažil situaci, kdy si učitel při zkoušce v klidu vyřizoval hovor; musel jsem kvůli tomu sedět na potítku o pět minut déle a moc příjemně mi zrovna nebylo.

Netelefonujte za jízdy

Velice rozšířeným nešvarem je řízení auta s mobilním telefonem u ucha. Při telefonování se totiž nemůžete plně soustředit na řízení. Jste rozptylování telefonátem a navíc nemáte volné ruce pro řízení, protože v jedné z nich máte mobil. Takto telefonující řidič je nebezpečný jak sobě, tak svému okolí. Naštěstí (pro někoho naneštěstí) bude od začátku roku telefonování za jízdy bez sady hands free zakázáno.

Diskuze (7) Další článek: Motorola v8088 – další pudřenka pro holky

Témata článku: Ostatní, Hlasitý projev, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31