Jak se mobilem jednoduše připojit k Internetu

Pokud máte mobil, můžete se kdykoliv a kdekoliv připojit na Internet. A stačí k tomu opravdu málo: nepotřebujete totiž ani notebook.
Jak se mobilem jednoduše připojit k Internetu
Pokud jste často mimo kancelář a chcete se i mimo ni připojit k Internetu, nemusíte mít zrovna notebook. Postačí jakékoliv zařízení typu PDA, např. Palm.

Jak na to? Mobil by měl infračervený port a hardwarový modem, příkladem budiž Ericsson R320s, Siemens S25/35 nebo Motorola Timeport (další typy naleznete u nás v přehledu vlastností telefonů). Demonstrovat připojení budeme na mobilu R320s a Palmu. Palm by měl mít systém Palm OS alespoň verze 3.3 a v ideálním případě také infraport, abyste na propojení s mobilem nemuseli použít sériový kabel. U svého operátora musíte mít také aktivované datové přenosy.

Jak zařízení nastavit, aby dobře komunikovala?

Jako příklad si vytvoříme spojení telefonu Ericsson R320s a Palm IIIx s PalmOS 3.5 a připojení na Video On Line přes Paegas:

 • V Palmu v preferencích (složka Systém) v menu Connection vytvoříte novou konfiguraci nazvanou například jako váš mobil, tedy v našem případě R320. Connection Method pro infra komunikaci nastavíte na IrCOMM to Modem, Dialing necháte na tónové volbě – TouchTone. Když klepnete na položku Details objeví se další obrazovka, kde nastavíte rychlost komunikace (najdete ji v manuálu k telefonu) a položku Flow Ctl. Nechte nastavenou na hodnotu Automatic. Init String nevyplňujte. Uložte a v menu se objeví nová položka typu spojení – R320.
 • V preferencích přejděte na složku Network a vyberte si jednu položku z nabídky Service, změňte název na jméno spojení např. Internet, Volny apod. Zadejte jméno a heslo pro přístup na Internet. Jméno a heslo získáte zavoláním na linku 4603, kde vám na požádání aktivují účet u VOL a zašlou textovku s přihlašovacím jménem a heslem. Pokud už máte jméno a heslo na službu Volný, můžete se přihlásit i na toto jméno.
 • V Connection vyberte předtím vytvořenou položku R320. Do Phone zadejte zadejte číslo 4670 (pro VOL), nebo jiné, podle toho, kam se připojujete. Klikněte na Details a nastavte Connection Type na PPP, Idle timeout na Power Off. Odškrtněte Query DNS a zadejte primarní a sekundární DNS – opět nyní uvedu hodnoty pro VOL:

  Primary DNS: 195.250.128.34,

  Secondary DNS: 195.250.128.38.
  U IP address zvolte hodnotu automatic.

Nahrajte si e-mailového klienta

Tím jsme nastavili Palm a už vám jen zbývá vybrat správný mailový klient a prohlížeč webu. Já osobně používám One – Touch mail verze 1.9, který si jako shareware můžete stáhnout na www.palmgear.com nebo přímo na adrese výrobce www.jpsystems.com . Tento klient vám umožní pracovat až se šesti poštovními schránkami. Odesílání funguje normálním způsobem přes protokoly SMTP a POP3.

Pokud si One – Touch mail naistalujete do Palmu, musíte ho ještě nakonfigurovat. V menu Setup si vyberte SMTP/POP3 a nastavte SMTP adresu, POP3 adresu, zobrazované jméno a emailovou adresu. Pokud jste si aktivovali i email přes Paegas a VOL tak platí následující údaje :

 • SMTP Server Address: smtp.vol.cz;
 • POP3 Server: gsmmail.vol.cz;
 • E- mailová adresa je ve formátu xxxx@paegas.vol.cz.

Zadejte opět jméno a heslo pro přístup do schránky. Dále si v menu Setup můžete nastavit Signature (podpis), filtry a další věci podle libosti. Případně další emailové schránky.

Jako prohlížeč bych doporučoval EudoraWeb, který distribuuje firma Qualcomm (výrobce známého emailového klienta Eudora) jako freeware a stáhnout si ho můžete na adrese www.eudora.com v aktuální verzi – nyní 2.0. Stejně tak můžete použít i jejich Eudora Mail.

Tím jsme nastavili a nainstalovali vše potřebné a můžeme se poprvé připojit. Na mobilu aktivujte infračervený port a nastavte Palm tak, aby na sebe oba infraporty viděly. A je to - nyní už můžete číst poštu a brouzdat pod Internetu.

Diskuze (1) Další článek: Samsung SGH-Q100 – další špičkový Korejec

Témata článku: Ostatní, Internet, Poštovní schránka, Mobil


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35